BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de , Carl » 28/02/18, 20:04

Bonjour à tous,

Am vrut să știu părerea dvs. despre această propunere: https://www.leboncoin.fr/jardinage/1347 ... htm?ca=6_s
"stoc de lemn mărunțit de plopi uscați, disponibil desigur, fără tratament chimic"

Putem considera acest lucru ca BRF sau nu?

Vă mulțumim anticipat pentru feedback și sfaturi pentru găsirea BRF
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de Bardal » 28/02/18, 20:55

Nu, nu este BRF în sensul clasic al termenului, care privește lemnul tânăr, cu diametru mic și cu o compoziție chimică puțin diferită de cea a lemnului „matur”.

Acestea fiind spuse, nu trebuie să fie fără interes ...

BRF este fabricat din garduri de tăiere, pomi fructiferi, curățare de perii, toate acestea fiind destul de ușor de găsit; pe de altă parte, este necesar să aveți un concasor serios și robust ...

Nu vă așteptați la miracole de la acest BRF, care are unele dezavantaje (inclusiv cel de a provoca „foamea de azot” a legumelor), dar este interesant în mulcirea în apropierea copacilor și a arbuștilor și poate fi utilă pentru solurile subnutrite și „levigate” (în câțiva ani, își reconstituie humusul.

Feriți-vă de anumiți închinători ai BRF, care au o tendință puțin prea mare de a-și împodobi idolul cu toate virtuțile magice, pe care el nu le are ...
În opinia mea umilă (foarte umilă), atunci când aveți deșeuri adecvate, trebuie să le folosiți, mai degrabă decât să le duceți la centrul de reciclare sau să le ardeți, dar cheltuind mult pentru a găsi mi se pare energie irosită ; există alte îngrășăminte gratuite mai eficiente ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de , Carl » 28/02/18, 21:30

Vă mulțumim pentru feedback-ul dvs. bardal.
Ideea este de a găsi mulciul potrivit pentru căpșuni, zmeură, dud, anghinare etc.

Este mai bun acest anunț?
https://www.leboncoin.fr/jardinage/1379 ... htm?ca=6_s

După aceea pot suplimenta / amesteca cu tunsul gazonului pentru a mă îmbogăți cu azot
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de Ahmed » 28/02/18, 22:06

BRF are dezavantaje dacă este utilizat în mod abuziv, ca orice altceva ...
După cum sa menționat mai sus, primul anunț nu este cu adevărat interesant, deoarece pentru al doilea, speciile zdrobite, cum ar fi mesteacănul sau salcia, sunt de calitate slabă; stejarul și alunul sunt mult mai de preferat. Cu toate acestea, aceste esențe secundare nu trebuie respinse atunci când sunt la îndemână.
Soluția bună pentru a avea BRF la discreție este să obțineți un zdrobitor Demn de nume: producția proprie de cherestea de tăiere, la care se vor adăuga contribuțiile vecinilor care sunt prea fericiți să scape de ea ieftin, constituie o sursă abundentă de aprovizionare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de , Carl » 01/03/18, 19:53

Recunosc că sunt un pic pierdut de răspunsurile tale brusc .... într-adevăr, nu pot avea o mulcătoare și nu am un arbust sau gard viu disponibil pentru a o face singur.

Așadar, întrebarea mea este: care este cel mai bun mulci pentru căpșuni, zmeură, etc.

1. Unul dintre BRF-urile boncoinului de mai sus
2. Unul din BRF-ul boncoinului de deasupra + intrare de tuns gazon
3. Pur și simplu fân ...

Vă mulțumesc anticipat că m-ați luminat
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de , Carl » 02/03/18, 19:13

O idee, un sfat?
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de Bardal » 02/03/18, 19:43

Nu este ușor de răspuns, doar experiența vă poate oferi unul sau mai multe răspunsuri ... Mai ales că plantele pe care le menționați au nevoi destul de diferite.

Hay, elimin în ciuda calităților sale (vezi fii „leneși”), acasă, costă mai mult decât grâul ...

Să spunem că, cu salcia ta zdrobită, mesteacăn, stejar ... la douăzeci de euro pe m3, plus tăieturi de iarbă, te vei confrunta cu toate situațiile ...

Dar aveți atât de multe surse gratuite sau aproape gratuite de humus-compost încât nu știu dacă alegeți calea corectă.

Există, în bloc:

- sol din centrele de primire a deșeurilor (am avut unele descompuse la 1 € pe m3, 10 € atât de bine descompuse)
- gunoi de grajd (1 sticlă de Beaujolais pentru mai multe remorci)
- deșeuri de la fabricile de conserve vegetale
- plantarea deșeurilor de la vecini (garnituri de gard viu și altele)
- frunze căzute toamna (se acumulează în grămezi sub platani, de exemplu)
- deșeurile de la tunderea gazonului, date de peisagisti oricui le dorește

etc ... etc ... la preț, este adevărat, pentru puțină muncă ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de sicetaitsimple » 02/03/18, 21:30

Cu riscul de a fi strigat din nou, recunosc că sunt de acord cu Bardal.
Cățea, pentru că a trebuit să scriu ceva de genul „cea mai bună biomasă este cea care nu costă nimic”, și asta mi-a adus un voleu de lemn verde (BRF foarte bun în devenire!) Didier.
Ulterior, trebuie să specificăm: 20cm de BRF este inutil, 20cm de tăieturi de iarbă este o groază, așa că trebuie să vă adaptați.
„Jonglarea” cu intrările disponibile gratuit sau cu un aport redus în lucru mi se pare interesant, chiar dacă fânul pe care sunt de acord este cu siguranță o necesitate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
, Carl
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 99
Înregistrare: 09/08/17, 08:03
Locul de amplasare: Bretania
x 18

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de , Carl » 02/03/18, 22:48

Mulțumesc pentru aceste două feedback-uri, ele îmi permit să-mi rafinez propria opinie și (fără să te respect pe tine) să înțeleg înainte de orice: nimic nu va înlocui propria sa experimentare în raport cu experiența altora (natura și viața). „mediul fiind atât de divers, atât de diferit de la un loc la altul, încât trebuie să știi cum să te inspiri de la alții pentru a-ți ghida propriile experimente, dar cel mai important lucru este rezultatul acestora)
0 x
Adeptă a lene și sensibilă la calitatea consumului familiei mele, vreau să fac o grădină de legume a leneșilor!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: BRF sau nu BRF? Aceasta este întrebarea ...




de izentrop » 27/08/19, 11:43

Scris de Benoit Noel:
Mulți grădinari de piață consideră că au nevoie de niveluri de humus
între 5 și 10% pentru a-și desfășura activitatea în mod corespunzător. Într-adevăr, grădinăritul de piață este foarte solicitant pe sol:
sere, intervenții culturale în toate perioadele anului, culturi duble, ...

În aer liber, o metodă simplă și eficientă este de a îmbunătăți mai întâi efectul de mulci. Principiul este răspândit pe o rotație
de la 3 ani:
- în primul an, adăugăm un strat de 3 cm, 300 m3 / ha de BRF, acest strat este utilizat în mulci pentru
protejați culturile care trebuie transplantate (limitarea necesităților de apă și buruieni): dovlecei, salată, varză, ..
- la sfârșitul primului an, BRF este încorporat cu reziduurile de cultură. Reorganizarea azotului se va limita
apoi puternic buruienile;
- primăvara, vom planta o cultură pentru a fi semănată. Fertilizarea va fi dublată la următoarele două culturi și
adus pe linia de însămânțare, pentru a promova cultura și nu buruienile.
Metoda simplă în aer liber
Dacă contribuția de 300 m3 este reînnoită la fiecare trei ani pe aceeași
grafic, acest sistem va avea ca rezultat o stabilizare a nivelului de humus din jur
cu 10%,
Le drept de sechestru poate că nu este accesibil tuturor, am pus în descărcare.
jointes pièces
Fișier BRF.pdf
(2.46 Mio) S-au descărcat ori 655
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 274