Pesticide neonicotinoide: alerte ANSES pe Thiacloprid

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Pesticide neonicotinoide: alerte ANSES pe Thiacloprid




de Christophe » 07/03/18, 10:09

Și încă un motiv (ca și cum ar fi fost încă necesar) pentru a merge la Potager du Laesseux: Agricultura / the-grădina-of-the-leneș-carte t15543.html

Numele amuzante oricum: Thiaclopplimbare care face parte din Neonicotinăoides : Cheesy:

Impactul asupra sănătății neonicotinoizilor: ANSES avertizează asupra tiaclopridului

Agenția de securitate sanitară eliberează noi date despre pesticidele neonicotinoide. Impactul lor asupra sănătății este scăzut, cu excepția tiaclopridului. Solicită o restricție de utilizare și, în același timp, își continuă activitatea privind alternativele.

(...)


https://www.actu-environnement.com/ae/n ... 30775.php4


Într-un raport de progres publicat luni, Agenția Națională pentru Siguranță Sanitară (ANSES) recomandă „reducerea pe cât posibil a utilizării produselor fitosanitare pe bază de tiacloprid”, o substanță activă din familia neonicotinoidelor.

Legea „Pentru recucerirea biodiversității, naturii și peisajelor” din 8 august 2016 prevede interzicerea utilizării de produse fitosanitare care conțin substanțe active din familia neonicotinoidelor, precum și semințe tratate cu aceste produse. de la 1 septembrie 2018. Legea prevede, de asemenea, scutiri până la 1 iulie 2020.

În acest context, Agenția Națională de Securitate a Sănătății (ANSES) a fost abordată de ministerele Agriculturii, Sănătății și Mediului cu două obiective. Unul, pentru a evalua riscurile și beneficiile pesticidelor pe bază de neonicotinoizi și alternativele lor chimice și non-chimice. Doi, efectuați o expertiză aprofundată privind impactul asupra sănătății umane a substanțelor neonicotinoide autorizate în Franța.

Tiaclopridul în centrul atenției

Înainte de publicarea raportului final, în al doilea trimestru al anului 2018, ANSES a prezentat luni un al doilea raport de progres.

ANSES a examinat datele disponibile despre pericolele pentru sănătatea umană prezentate de cele șase substanțe active din familia neonicotinoidelor autorizate: acetamiprid, telaianidină, imidacloprid, tiacloprid, tiametoxam și dinotefuran.

„Această lucrare nu prezintă niciun efect nociv asupra sănătății umane, în conformitate cu condițiile de utilizare stabilite în autorizațiile de introducere pe piață”, declară ANSES.

ANSES emite o rezervă cu privire la substanța activă tiaclopridă. „Având în vedere caracteristicile sale de pericol, creșterea semnificativă a utilizării sale în perioada 2010-2015 și incertitudinile asociate expunerii cumulative cu alte produse de protecție a plantelor, ANSES recomandă reducerea pe cât posibil a utilizărilor pentru produse pe baza acestei substanțe din 2018. "


https://www.ouest-france.fr/economie/ag ... de-5605016
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Did67 » 07/03/18, 10:20

Nicotina a fost mult timp un insecticid puternic! Îmi amintesc că am văzut în coliba de grădină a tatălui meu, o conservă cu craniu, cu soluție de nicotină! Aceasta a fost una dintre primele molecule interzise pentru această utilizare!

Neonicotinioidele sunt molecule care „imită” nicotina. Deoarece piretroizii imită piretrina - molecula activă a piretrului, o plantă legată de crizantemă ...

Cel mai amuzant este 36% dintre oamenii (bărbații) care fumează în Franța, dintre care 3/4 cumpără probabil „organic” ... Ar trebui adăugați cei care vapotează nicotină.

Vezi băieții răcoroși, care critică, bătaia în gură, fermierii !!! Acolo, ajungem la rezumate! 50 de ani că nicotina a fost interzisă ca insecticid pentru că era prea periculoasă ...
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Christophe » 07/03/18, 10:29

Did67 a scris:Cel mai amuzant este 36% dintre oamenii (bărbații) care fumează în Franța, dintre care 3/4 cumpără probabil „organic” ... Ar trebui adăugați cei care vapotează nicotină.


3/4 dintre fumătorii de sex masculin ar cumpăra bio conform statisticilor tale? Am citit bine?

Imagine

Did67 a scris:Vezi băieții răcoroși, care critică, bătaia în gură, fermierii !!! Acolo, ajungem la rezumate!


Bah asta !! Paradoxurile psihologice sunt la fel de numeroase precum numărul creierelor umane de pe Pământ cred ... Cine poate spune că nu au avut niciodată un comportament paradoxal? Dar este adevărat că printre ecologiștii îndrăgostiți se „vede” mai mult ... Unde cel puțin se observă mai mult? Motivul? De dezbătut!

Aceasta este și ceea ce face originalitatea și îndrăznesc să spun frumusețea umanității! : Cheesy: : Cheesy:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Did67 » 07/03/18, 10:54

Christophe a scris:3/4 dintre fumătorii de sex masculin ar cumpăra bio conform statisticilor tale? Am citit bine?


Nu am statistici încrucișate. Știind însă că 89% dintre francezi consumă cel puțin ocazional „organic” și 65% în mod regulat, ar fi surprinzător dacă 75% dintre fumători nu consumă - cel puțin ocazional.

Iar întrebarea rămâne pusă chiar dacă a fost doar 50%!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Janic » 07/03/18, 11:13

Christophe a scris: 3/4 dintre fumătorii de sex masculin ar cumpăra bio conform statisticilor tale? Am citit bine?

Nu am statistici încrucișate. Știind însă că 89% dintre francezi consumă cel puțin ocazional „organic” și 65% în mod regulat, ar fi surprinzător dacă 75% dintre fumători nu consumă - cel puțin ocazional.
Aceste cifre trebuie puse în perspectivă! Într-adevăr, produsele organice au devenit la modă și, prin urmare, o mare parte a populației a încercat aceste produse cel puțin o dată (în general în supermarketuri și întrucât acestea sunt locurile înalte ale celor mai ieftine care ... acest lucru este greu convingător) și renunță cel puțin o dată. preturi vazute. Persoanele persistente, în proporție de aproximativ 65%, se furnizează singure fie auzind că are un gust mai bun și iau din când în când câteva produse, fie prin convingerea că este mai bine pentru sănătatea lor, mult mai important decât preț și, din păcate, există contradicții, cum ar fi continuarea fumatului din cauza faptului că este dependent de acest medicament și chiar consumă alcool, un alt medicament. Mai mult, chiar dacă cineva a venit cu ideea de a produce tutun organic, întrucât noi producem alcool organic, rezultatul ar fi identic.
Iar întrebarea rămâne pusă chiar dacă a fost doar 50%!
Absolut! soluția bună rămâne să scapi de aceste otrăvuri! :D
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Did67 » 07/03/18, 11:56

Janic a scris:
Aceste cifre trebuie puse în perspectivă! Într-adevăr, produsele organice au devenit la modă și, prin urmare, o mare parte a populației a încercat aceste produse cel puțin o dată (în general în supermarketuri și întrucât acestea sunt locurile înalte ale celor mai ieftine care ... acest lucru este greu convingător) și renunță cel puțin o dată. preturi vazute.



Da, sunt total de acord. Dovada, mai mult de 90% din alimentele produse (consumate? Am un blackout) rămân convenționale: foarte mare parte din alimentele consumate de francezi rămân, așadar, convenționale!

Nu vorbesc despre impact.

Vorbesc doar despre inconsecvența care constă, pe de o parte, în înghitirea zilnică a unui produs care conține până la 70 de agenți cancerigeni (dovedit!) Și, pe de altă parte, fiind tentat, chiar dacă ocazional, să „ mâncați mai bine „mâncând„ organic ”. Pentru mine, acest lucru semnează golul sideral de reflecție, satisfacția „modelor” (inclusiv cea a „organicului”) ... Care atinge vârfurile, așa cum am scris, când acești fumători militează pentru o agricultură mai mică. poluant / mai puțin poluat ...

PS: În ceea ce privește „tutunul organic”, mă gândisem, la 1 aprilie, să anunț transformarea producției de tutun alsacian în „organic” ... Era o idee de farsă. Dar am văzut cu ochii mei multe chioșcuri cu cartofi prăjiți / cârnați marcate „organice” la Berlin!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Janic » 07/03/18, 12:33

Vorbesc doar despre inconsecvența care constă, pe de o parte, în înghitirea zilnică a unui produs care conține până la 70 de agenți cancerigeni (dovedit!) Și, pe de altă parte, fiind tentat, chiar dacă ocazional, să „ mâncați mai bine „mâncând„ organic ”. Pentru mine, acest lucru semnează golul sideral de reflecție, satisfacția „modelor” (inclusiv cea a „organicului”) ... Care atinge vârfurile, așa cum am scris, când acești fumători militează pentru o agricultură mai mică. poluant / mai puțin poluat ...
desigur, există un fel de inconsecvență și acest lucru este departe de a fi singurul domeniu în cauză. Câți sportivi se grăbesc la țigările lor după ce au practicat un sport care le detoxifică corpul. Dar acest lucru este de înțeles, deoarece este un medicament, iar efectul de retragere este convingător la acești fumători. Nimic de a face cu nicio filozofie de sănătate, deoarece este vorba despre pacienți Comparativ, este ca și fanii organici care se umplu de droguri chimice toxice pentru a face față patologiilor lor, multe dintre acestea fiind alimente.
Este ca moda pentru grătare care generează la fel de mulți agenți cancerigeni ca țigările și chiar mai rău atunci când ești fumător ... dar așa cum spun unii: "trebuie să mori de ceva, așa că ai putea la fel de bine să te bucuri de el! "
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Did67 » 07/03/18, 14:12

„Mâncarea organică” mă întreabă atunci ... Nu faptul că nu se poate opri fumatul! [Deși unii o fac]
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Pesticide neonicotinoide: ANSES avertizează despre Thiacloprid




de Janic » 07/03/18, 14:32

„Mâncarea organică” mă întreabă atunci ...
la fel merge și natura umană care este plină de contradicții aparente sau reale. Aș spune, din experiență, că trebuie să începeți cu un sfârșit care poate duce la oprirea acestui consum distructiv. precum spune expresia populară: "Parisul nu a fost făcut într-o zi"
Nu faptul că nu ne putem opri de fumat! [Deși unii o fac)
Spre deosebire de cele spuse, nu este dificil să renunți la fumat, trebuie totuși să folosești metoda corectă. Am coordonat (l-am menționat deja în altă parte) renunțarea la ședințe, pe o săptămână și rezultatele, peste sute de participanți, a dat aceleași rezultate: abandonarea fără dificultate a acestei dependențe, în câteva cazuri rare de ordine psihologice profunde!
Profesiunea medicală, prin specialiștii în tutun, încearcă să reproducă această metodă într-un mod parțial, cu eșecuri notabile, deoarece prin eliminarea forței sale principale și prin menținerea fumătorilor dependenți de acest medicament = eșecuri pe termen scurt și mediu garantate.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : LudoThePotagiste și oaspeții 326