Noua legumă

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
pattix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/03/18, 13:05

Noua legumă




de pattix » 16/03/18, 17:20

buna a facut67
iată problema mea la sfârșitul anului sau la începutul anului viitor. Îmi las hlm-ul în gurile rhone pentru les deux sèvres într-o casă nouă.
Voi ajunge cu pământul temeliilor pe el ce mă sfătuiți să fac mai întâi

merci :D
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: grădină nouă de legume




de sicetaitsimple » 16/03/18, 19:12

Sfatul meu personal ar fi să-i cer zidului să-l pună într-o grămadă îngrijită și apoi să-l evacueze.
Personal am locuit câțiva ani într-o casă nouă (subdiviziune), totuși, construită chiar lângă terenul de grădină. Imposibil să crească corect orice a fost atât de devastat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Grădină nouă de legume




de denis17 » 16/03/18, 23:20

Bună seara
Pentru mine, cred că ar trebui să păstrați solul vegetal, „primii 20 cm sau cam așa”, dacă nu s-a făcut deja. Dacă există sol argilos, aveți la dispoziție mai multe opțiuni:
1 / evacuează-o
2 / întindeți-l și adăugați deasupra solul vegetal al pământului
3 / Dacă nu este prea mult, întindeți-l unde vă veți face grădina „în fenocultură” : Wink: și, prin urmare, acoperiți cu fân (eu personal răspândesc un strat subțire în unele locuri și se întâmplă)

Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădină nouă de legume




de Did67 » 19/03/18, 10:28

Problema este întotdeauna aceeași:

- se vinde „sol vegetal”! Uneori, de asemenea, este un „mijloc de trai” pentru camioneri (negri) - ei își organizează piața paralelă ...

- deci promotorii / constructorii îl vând și îl înlocuiesc cu pământ "inert" ...

După aceea, fie cumperi sol vegetal ...

Fie îl îmbunătățiți pe cel existent: există plante care fac posibilă „cucerirea” acestor terenuri (phacelia, lucernă, fasole ...); aduceți cantități semnificative de biomasă (fân, BRF, dar într-o primă fază puteți pune orice, se hrănește întotdeauna!) ...
0 x
pattix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/03/18, 13:05

Re: Grădină nouă de legume




de pattix » 21/03/18, 15:18

mulțumesc tuturor celor trei pentru răspunsurile pe care le voi vedea
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădină nouă de legume




de Moindreffor » 21/03/18, 20:21

denis17 a scris:Bună seara
Pentru mine, cred că ar trebui să păstrați solul vegetal, „primii 20 cm sau cam așa”, dacă nu s-a făcut deja. Dacă există sol argilos, aveți la dispoziție mai multe opțiuni:
1 / evacuează-o
2 / întindeți-l și adăugați deasupra solul vegetal al pământului
3 / Dacă nu este prea mult, întindeți-l unde vă veți face grădina „în fenocultură” : Wink: și, prin urmare, acoperiți cu fân (eu personal răspândesc un strat subțire în unele locuri și se întâmplă)

Denis

fii atent la construcție, lucrările de terasament de la sfârșitul construcției nu sunt în general incluse în preț, acasă aveam dreptul la o mică lucrare de terasament deoarece în contract era stipulat „terasament astfel încât să accesez cazarea” Pb este că ușa mea din față se afla la 2 m de sol : Mrgreen: brusc au adus un taur, dar în spatele uneia dintre ferestrele franceze au rămas la 2m de la sol : Twisted:
așa că, ca un taur, este la timp, poți spune că ai grijă de solul meu ... deoarece nu plătești tu
Am adus din nou un taur și plătesc din buzunar pentru a înființa terenul, dar în acest caz ați întins grămada rămasă
deci, dacă puteți vedea problema înainte de a fi mult mai bine

din fericire partea în care îmi fac grădina de legume este cea care a primit cel mai puțin lut, dar există totuși o diferență între cele 2 fâșii, una cu greu avea și cealaltă puțin, culoarea pământul nu este același, am încercat să mă îmbunătățesc în fiecare an, dar a fost mult timp pentru că nu știam fenocultura, altfel aș fi pus fân, fân și mai mult fân
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot] și oaspeții 373