Noua legumă, probabil târziu?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 02/04/18, 16:30

Bună ziua tuturor.

Tocmai am descoperit asta forum și tehnicile legumelor aferente, este destul de interesant.

Așadar, propriul meu caz ... am pământ care era o grădină de legume tradițională prost întreținută de propria mea (ne) îngrijire și care a fost lăsată în toamnă timp de 5 ani. Lucrul este de aproximativ 100 m2 (4 m pe 20 de coadă). pe de altă parte, destul de prost amplasat, deoarece cele două părți sunt mărginite de un gard viu de chiparoși (știu, chiparosul este arborele diavolului) și nu îl pot instala în altă parte.

Videoclipurile pe care le-am văzut par să sugereze că nu este prea târziu să înceapă? Poate cineva să fie suficient de drăguț să-mi confirme asta? Știind că mi-ar plăcea să fac roșii - și, prin urmare, că am un adăpost de înființat de când locuiesc în Normandia și că aici, ploaia nu reprezintă un risc, ci mai degrabă o realitate zilnică - cartofi etc.

Am plănuit să încep să caut fân săptămâna asta ... Vă mulțumesc pentru păreri
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Did67 » 02/04/18, 16:41

Confirm că un an, având plante în plus (inclusiv roșii), le-am plantat în iarbă după ce l-am tuns, în luna mai, apoi am pus stratul de fân după aceea. Pământul era „destul de dur” (ca să spunem ușor), dar a crescut bine! Idem pentru dovlecei ...

Deci, acolo puneți fânul cât mai curând posibil.

Et tu pourras planter tout ce qui est plants en petits pots (godets). La terre sera dure, mais ce n'est pas un obstacle (contrairement à tout ce que tout jardinier qui se respecte - mais se trompe - voudra te faire croire) : tu fais un trou légèrement plus grand que ton godet et tu plantes, tu refermes le foin autour...

Cu siguranță veți avea niște plante perene care se vor „rupe” (bindweed dacă există, pătlagină, ciulini): doar un singur lucru de făcut = scoateți-l când iese.
1 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 02/04/18, 16:48

Mulțumesc pentru confirmare. Așa că voi începe, am câteva semințe de roșii de germinat acum și voi pune asta și restul la mijlocul lunii mai, oricum, este mult prea rece și umed în casa mea pentru a încerca ceva înainte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
green68
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 95
Înregistrare: 14/08/16, 13:19
Locul de amplasare: babeau-bouldoux
x 11

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de green68 » 02/04/18, 16:50

Silhat a scris:...

Așadar, propriul meu caz ... am pământ care era o grădină de legume tradițională prost întreținută de propria mea (ne) îngrijire și care a fost lăsată în toamnă timp de 5 ani. Lucrul este de aproximativ 100 m2 (4 m pe 20 de coadă). pe de altă parte, destul de prost amplasat, deoarece cele două părți sunt mărginite de un gard viu de chiparoși (știu, chiparosul este arborele diavolului) și nu îl pot instala în altă parte.

Videoclipurile pe care le-am văzut par să sugereze că nu este prea târziu să înceapă? Poate cineva să fie suficient de drăguț să-mi confirme asta? Știind că mi-ar plăcea să fac roșii - și, prin urmare, că am un adăpost de înființat de când locuiesc în Normandia și că aici, ploaia nu reprezintă un risc, ci mai degrabă o realitate zilnică - cartofi etc.

...


bonjour Silhat

Nu cred că este prea târziu, mai ales pentru roșii și cartofi sau chiar pentru orice alte plante.

Puteți să vă așezați pământul sub fân (sau cosit apoi să acoperiți) și apoi să plantați fără probleme.

Oups Did67 a trecut deja :)

green68
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 06/04/18, 10:22

Bună ziua tuturor.

Am o îndoială cu privire la înființarea grădinii mele de legume, mi-ai putea da părerea?

Încă nu am pus mâna pe fân, se pare că este mai „complicat” decât se aștepta (orice sfat despre „sursele” de fân ar fi apreciat). Între timp, pot să-mi răspândesc tunderea gazonului? În mod evident, nu este suficient pentru a oferi o acoperire bună, dar este oare inutilă, dăunătoare sau dimpotrivă o idee bună?

Vă mulțumim pentru ajutor
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 06/04/18, 12:57

Lucrurile sunt din ce în ce mai clare ... Am un fermier care are fân vechi (doi ani, neprotejat, puțin putred după el ... sper că va fi bine).

Livrare luni, cu excepția termenului : Cheesy: va trebui să ne grăbim să trecem pe tăietorul de pensule și să găsim o modalitate de a amenaja un adăpost de tomate. De asemenea, va trebui să semănăm așa-numitele roșii ...

Voi face fotografii înainte și după, doar pentru a păstra o arhivă pentru a-mi da seama și pentru a putea face bilanț la sfârșitul sezonului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de denis17 » 07/04/18, 13:17

Nu vă faceți griji cu privire la fân, 2 ani, 5 ani, nicio problemă, chiar dacă este puțin „putred”, dacă „putred” este dedesubt se va descompune în continuare, dacă este pe el se va usca, și se va descompune la rândul său odată ce va atinge solul.
Denis
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Adrien (ex-nico239) » 08/04/18, 03:12

Aș dori să spun dimpotrivă.

Dacă puteți descărca Agri din fânul lor inutilizabil, cred că este câștigător ... :!:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Did67 » 09/04/18, 11:34

Înapoi din Haute-Savoie ...

1) Da, primul fân țintă care și-a pierdut valoarea furajelor: fân vechi (la golirea unui hambar), fân cosit târziu din locuri protejate (plin de spini, ciulini etc.), fân care a luat apă (dacă este foarte descompusă, s-ar putea să nu „acopere” suficient de bine; apoi pune-o într-un strat gros și, eventual, deasupra, a găsit o rolă mai puțin descompusă pentru a face un „acoperiș din stuf”) ...

2) Decupător, da: înainte!

3) Adăpostul poate fi construit peste roșii, vara (iunie / iulie). Tunelul meu deteriorat nu a fost încă reconstruit.

4) Tăierile de iarbă pun diverse probleme: nu durează mult, fermentează în straturi groase, sunt prea bogate în azot, ceea ce dezechilibrează sistemul și îl slăbește (nu există prea multe diferențe între legumele „cultivate” cu îngrășăminte azotate - amonitrați - și cele „împinse” la deșeuri organice prea bogate în azot), risc de levigare și poluare a nivelelor freatice.

Așa că folosiți tăieturile de iarbă:
- în straturi subțiri (repetate)
- eventual după uscarea lor
- amestecat cu materiale sărace în azot (paie, bărbierit ...)
- pe legume gourmet: pdt, varză ... (și mai ales nu pe leguminoase) ...
0 x
Silhat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 02/04/18, 14:06
x 1

Re: Noua legumă, probabil târziu?




de Silhat » 15/04/18, 10:08

Bună ziua tuturor.

Vă mulțumesc pentru sfaturi, așa că m-am abținut să-mi răspândesc foarfecele. Pe de altă parte, țăranul meu m-a aruncat, niciun fân pentru mine ... Mă întreb dacă nu l-am pus prea târziu, ci din alt motiv decât cel pe care mă gândisem la început.

Bună duminică și vă mulțumesc din nou pentru păreri
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 335