Grădină de legume noi (Schiltigheim 67300)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Max67300
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/05/18, 10:48
x 5

Grădină de legume noi (Schiltigheim 67300)




de Max67300 » 25/05/18, 11:08

bonjour,

Mă prezint Maximilian. Începând cu această lună a lunii martie încerc să înființez cultivarea fără a arata și, prin urmare, sub acoperirea fânului (după ce am citit și am vizionat videoclipurile lanțului grădinii de zarzavat leneș, am solicitat chiar acest domn. persoana care mi-a răspuns foarte amabil și îi mulțumesc) îi explic situația:

23 martie, recepția balotului meu de fân, acoper (la 20 cm, împachetez bine și plec la loc), deoarece capacul este puțin mai compact cu timpul, dar sunt încă destul de puțini ... De atunci am început în transplantul plantelor mele pe care le răsfățasem cu atenție și le făcusem să crească și de când ... DRAMA de fiecare dată este același lucru mă întorc a doua zi și nimic ... melci, melci, mâncăm literalmente totul în timpul noaptea ... am reușit să păstrez niște dovlecei cât de bine am putut, aruncând o deschidere mai mare în fân și cu câteva granule (organice), dar există totuși atacuri ... în timpul zilei sub fân, încerc să fac tot posibilul ... într-adevăr mă întreb de ce nu „funcționează” acasă și am atât de mulți melci etc ... Cu toate acestea, atacurile asupra roșiilor din în exterior și în seră este redus ...

- Fie o copertină prea mare, deci un loc de joacă bun pentru bălăci (așa că ar trebui să mulg mai devreme noiembrie viitoare)
- Fie prea multă ploaie anul acesta și nu sunt singurul ...
- Fie toate lucrurile nu sunt încă în vigoare pentru prădătorii de bâlci și, în timp, vor exista mai puține sau mai multe minuni ...
- Seara încă aștept un pic la întoarcerea vremii călduroase și va fi dispărut parțial (chiar dacă sub fân există un adăpost)

Pe scurt mă întreb cu adevărat mai ales că sunt 100% convins de metodele și beneficiile și îl putem vedea deja acasă, pământul este mai flexibil, nu are regenerare etc ... Dar tehnica necesită încă ceva timp pentru a fi înființat etc ... Ceea ce este normal ... Cred în asta, dar mă întreb cu adevărat de îngrijorarea lingurilor care, după părerea mea, sunt la număr având în vedere condițiile din fân ...

Am replantat în aceeași zi 3 plante frumoase de castraveți (vom vedea mâine), dar cred că dacă tot merge greșit și că toate plantele mele încă mănâncă nu aș mai încerca experiența sau atunci într-un alt mod ... doar mulci atunci când legumele sunt dezvoltatoare și lasă pătura pe loc pentru iarnă (tatăl meu face asta și rezultatele sunt acolo ...

Cred în metoda grea, chiar dacă toată lumea mă ia pentru un prost cu fânul meu, dar uneori ceea ce funcționează pentru unii nu funcționează pentru alții .... Ceea ce este sigur că, chiar dacă mă întorc la convențional, nimic nu intră în grădina mea în ceea ce privește produsele etc ... Dar mi-ar plăcea să fac și mai mult și mai organic, așa că îmi încrucișez degetele, astfel încât să funcționeze ...

Vă mulțumesc pentru ajutor
3 x
Avatar de l'Utilisateur
denis17
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 138
Înregistrare: 13/10/16, 13:15
Locul de amplasare: 17
x 37

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de denis17 » 25/05/18, 13:09

Al doilea an la fenocultură pentru mine, anul trecut, foarte puține bătăi, pe de altă parte anul acesta, timp de 3 zile, strâng aproximativ 40 de albine pe zi făcând o trecere dimineața și seara, am pierdut o treime din planurile mele, înlocuite imediat. Aici în 17 plouă astăzi, așa că vom vedea diseară. Cred că lăsarea spațiului fără fân lângă plante poate ajuta, cel puțin să le vedem mai bine.
Cred că climatul blând și umed din această iarnă a ajutat și, fără îndoială, acoperirea cu fân are și ea ceva. Un set care ajută la proliferarea persoanelor nedorite.
În cele din urmă, nu tratez.
Denis
1 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de guibnd » 25/05/18, 13:22

salut max, bun venit printre noi!

da slugile ... ce calamitate!
dar cu sau fără fân, când este un an cu bătăi bah ... este un an cu balauri!

Când obișnuiam să grădinăresc fără fân, am avut și ani de putrezire în peticul de legume din cauza slugilor.
într-un an, micile slugăre negre mi-au atacat ceapa și urechile :şoc: nemaiauzit! și totuși la vremea respectivă, nu am pus fân ...
ce fac: ei bine, alerg după seara, după slujba mea, cu ternele mele pentru că urăsc să ating aceste fiare lipicioase : Mrgreen:
și, de asemenea, fac mai multe plante pentru a prezice pagubele și pentru a înlocui morții : Lol:
1 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Max67300
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/05/18, 10:48
x 5

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Max67300 » 25/05/18, 15:22

bonjour,

Vă mulțumesc pentru răspunsuri, da, trebuie să fie un an de melci, încerc să mă consolez cât de bine pot ... Voi aștepta încă 2 săptămâni pentru ca acesta să se încălzească în timp ce aștept să plantez ultimele mele plante ... Nu aș mai avea și va fi un an „zero”, în sfârșit am roșii și celelalte legume pe care le-am salvat ...

De asemenea, elimin un pic de fân pentru a lăsa 5cm, care este în opinia mea grosimea după o ieri sub stratul de 20 cm de fân ... Pe scurt vom vedea dacă voi încerca din nou anul viitor (vezi în funcție de experiență și climă ...) Cred în această metodă și s-a dovedit deja în casa mea, chiar dacă o mulțime de sluguri și melci solul este deja mai bună.

Nu pot lupta împotriva naturii, încerc să strâng dimineața, dar seara nu merg rar acolo (grădina mea este la 20 de minute de acasă, așa că nu pot întotdeauna să merg acolo. ..)

Vă mulțumim pentru sfaturi ...
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Moindreffor » 25/05/18, 22:16

pentru slugile există ferramol, fără riscuri, este recomandat de Didier
lupta prin culegere și nu să plantezi decât după o săptămână bună de ferramol, doar pentru a încerca să scapi de câțiva oameni
acasă culeg câteva dimineața și seara, varza mea începe să pară dantelă, dar încă nu și-au rostogolit inima
anul acesta acumulez erori, dar practic metoda funcționează, că pot să vă spun, nu îndepărtați fânul, nu este grosimea implicată, adaug întotdeauna mai mult ca și ca.
după ce nu suntem încă în iunie, așa că aveți răbdare mai este timp : Mrgreen:
dorind să mă grăbesc, cartofii mei au înghețat :(
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Did67 » 25/05/18, 22:23

Există un fir pe lingurițe.

Am multe anul acesta și, mai ales, se pare că nu vreau să se usuce !!!

Dar strategia „diversiunii”, de a le hrăni cu lapte uscat sau resturi de salată veche de iarnă care acum înfloresc funcționează destul de bine ... La 90% le găsesc acolo, ceea ce are avantajul că nu se deteriorează în așteptarea sosirii mele pentru a le ridica ... Vezi fotografiile de pe firul special: Agricultura / slug-t15671.html

Grosimea fânului nu schimbă nimic. Fânul nu este mâncare. Este un adăpost, ca o „scândură” sub care se refugiază, bine adăpostit de soare, într-un loc foarte umed ... Mai mult, deseori, nu răzuiește 5 cm sub fânul din jurul plantelor. mai atacați, îi găsești întinși acolo, așteptând prospețimea și umiditatea serii.

Pentru roșii sau portocale, sunt formal: preferă lactatele ofilite sau salata care începe să putrezească, plantelor tinere ... Ei preferă să fân ...

Încă nu am cumpărat Ferramol, aș dori să știu dacă preferă Ferramol sau lactate ofilite ...
1 x
Max67300
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/05/18, 10:48
x 5

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Max67300 » 26/05/18, 07:28

Vă mulțumesc din nou pentru răspunsuri, voi vedea azi dimineață în grădină ce mi-a mai rămas din plante ... Da, încă nu suntem în iunie, nu mă grăbesc în altă parte, asta mi-am spus mie , Cred că voi mai aștepta încă 2 săptămâni înainte de a planta restul, pentru că va fi foarte cald și cred că până atunci cu câteva recolte și căldura populația va scădea în sfârșit sper ... eu din păcate nu este norocos să ai grădina acasă, astfel încât să fac mai multe recoltări este dificil în plus, sunt postat noaptea pentru următoarele săptămâni, așa că este foarte greu să faci bine și să ai grijă de ea, dar voi încerca ... și iubesc grădina de legume așa că dau tot ce pot și cu timpul pe care îl am ...

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, v-aș ține informat și nu cred că nu am abandonat metoda imediat, trebuie să fie implementate lucruri noi, cu erori și eșecuri ... Cred în această practică și „Se vede că rezultatul este doar faptul că pentru bătăi și gunoi este un ecosistem bun și, prin urmare, nu este ușor, dar hei, dăruim / dăm să facem bine naturii și naturii noi sau uneori îl îngreunează.

Dar, putem confirma că 2018 este un an minunat pentru bătăi de cap ...

Să aveți o zi frumoasă, mulțumesc din nou.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Moindreffor » 26/05/18, 08:28

Max67300 a scris:Vă mulțumesc din nou pentru răspunsuri, voi vedea azi dimineață în grădină ce mi-a mai rămas din plante ... Da, încă nu suntem în iunie, nu mă grăbesc în altă parte, asta mi-am spus mie , Cred că voi mai aștepta încă 2 săptămâni înainte de a planta restul, pentru că va fi foarte cald și cred că până atunci cu câteva recolte și căldura populația va scădea în sfârșit sper ... eu din păcate nu este norocos să ai grădina acasă, astfel încât să fac mai multe recoltări este dificil în plus, sunt postat noaptea pentru următoarele săptămâni, așa că este foarte greu să faci bine și să ai grijă de ea, dar voi încerca ... și iubesc grădina de legume așa că dau tot ce pot și cu timpul pe care îl am ...

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, v-aș ține informat și nu cred că nu am abandonat metoda imediat, trebuie să fie implementate lucruri noi, cu erori și eșecuri ... Cred în această practică și „Se vede că rezultatul este doar faptul că pentru bătăi și gunoi este un ecosistem bun și, prin urmare, nu este ușor, dar hei, dăruim / dăm să facem bine naturii și naturii noi sau uneori îl îngreunează.

Dar, putem confirma că 2018 este un an minunat pentru bătăi de cap ...

Să aveți o zi frumoasă, mulțumesc din nou.

pentru a săpa sau a ridica linguri pe care trebuie să le alegeți : Mrgreen:
este adevărat că în situația ta, balaurul este mai greu de învins, eu într-o noapte un picior de celeriac redus la câteva coaste de feuiolles, este enervant, suntem puțin ca un fumător în lipsă, am fi aproape să cauți dacă unele granule albastre nu sunt lăsate într-un colț ... (de dinainte)
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Max67300
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 25/05/18, 10:48
x 5

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Max67300 » 26/05/18, 16:15

Bună ziua,

Bună surpriză în ziua în care plantele de castraveți să planteze ieri au avut loc !!! Șanse? Șanse? Căldură care sperie cârlionții sau doar o mână bună de peleți (BIO) la fiecare plantă ... deocamdată ține și sper să mai țină și să pot planta restul în curând !!! Bună după-amiază! mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Thouvenel
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 02/09/16, 22:50
Locul de amplasare: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Nouă grădină de legume pentru leneși (Schiltigheim 67300)




de Thouvenel » 26/05/18, 16:34

Ani cu și ani fără ...

Pentru mine este invers, așa că nu trage nicio concluzie: anul trecut a fost invazie timp de 10 zile, câțiva picioare de roșii mestecate cu impact asupra producției, ardei atacați și care nu au dat aproape nimic, ceapă acoperit cu trei-patru melci fiecare la căderea nopții, sluguri negre, gri peste tot pe fân ... Coșmarul, imposibil de colectat totul ... și apoi în favoarea lunii iunie și a vremii uscate , acesta s-a redus brusc ...

În acest an, multe linguri mari de portocale (rufus orion?) Destul de vizibile, ușor de reperat, prin urmare, au fost colectate înainte de plantarea de roșii, ardei etc. și cucurbite.
Peste o săptămână, o scădere clară a capturilor.
Pentru moment, lăstarii tineri ai unui ardei mancat, a unui physalis diminuat, dar care pleacă, un cap de roșii bătute.
Unele frunze crocante aici și acolo, dar fără consecințe, nu mă plâng!

O observație de confirmat (vezi postarea lui Mona?): Răspândirea fânului, inel de cenușă și compost în jurul a două plante de dovlecel: niciun atac ... La o săptămână după ce am închis fânul, încă atac de zero.
Trei metri de cucurbite sub un copac, în compost, un loc destul de uscat, atac zero, nici o balaură vizibilă seara ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161