Prelucrare, înmugurire, stratificare și tăiere ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Prelucrare, înmugurire, stratificare și tăiere ...




de guibnd » 26/05/18, 19:59

Propun un subiect nou care îmi este aproape de suflet; înmulțirea plantelor, arborilor și arbuștilor... prin altoire, înmugurire, stratificare sau butași pe care le practic uneori cu succes.
Anul trecut, am altoit și încoronat cu succes merii Reinette du Mans și Reinette de Caux. Mi-a fost dor de cireșul inimă de porumbel.
anul acesta, pe 13 mai, am altoit laba lupului și meri cu coroană scurtă agățată (din care atașez o fotografie).

așteaptă cu nerăbdare să împărtășim sfaturi și trucuri dacă există grefe printre voi...

20180524_205725.jpg
1 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de Forhorse » 27/05/18, 00:46

Am încercat să fac altoire de mai multe ori și nu a funcționat niciodată. Respect celor care ajung acolo.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de guibnd » 27/05/18, 16:29

Forhorse a scris:Am încercat să fac altoire de mai multe ori și nu a funcționat niciodată. Respect celor care ajung acolo.

Nu am de gând să-ți spun că este ușor, dar nu este atât de complicat pe cât crezi... (Acesta este cu siguranță un răspuns de la Norman : Mrgreen: ne înțelegem :D )

Există câteva reguli de urmat, de exemplu altoirea coroanei pentru diametre mari de portaltoi, așa cum am făcut în fotografie.
Meri bătrâni de cidru de 60 de ani plini de vâsc, îi tăiem la nivelul solului, unii sunt repartizați din pământ, alegem un lăstar foarte drept care va face trunchiul, îl ridicăm scoțând ochii de pe trunchi în mod regulat pentru a forța să-l urce (am vrut să altoiesc la 2 m pentru a recrea meri cu vânt deschis, dar de data aceasta altoiesc mere cu cuțit.

Cel mai important este să altoiți LA MOMENTUL COROANA, pentru altoirea coroanei este atunci când coaja se desprinde ușor, adică nu înainte de jumătatea lunii aprilie până pe 15 mai sau chiar pe 30 mai (spre deosebire de alte altoi care trebuie făcute de la jumătatea lunii martie). (in fandari de exemplu)

Și de asemenea, tăiați și păstrați altoiile la rece din luna ianuarie/februarie, întinse în pământ/nisip la poalele unui zid la nord (unele puse la frigider) astfel încât altoiul să fie în urmă în vegetație față de cel. portaltoi care va fi început deja.

Micile detalii contează...

Există schimburi de altoi de unde poți obține soiuri vechi și portaltoi specifici (adaptați solului, climei, etc. de exemplu)
În aceste schimburi de altoi, există adesea cursuri - demonstrații de altoire...
Sper să vă facem conștienți de aceste tehnici prin demitificarea lor pentru că putem astfel să păstrăm soiurile vechi și să perpetuăm diversitatea soiurilor de fructe din regiunile noastre...
Vă atrag atenția asupra înmuguririi vara (iulie-august), de exemplu și pentru tufe de trandafiri și fructe...

Se pare ca am vazut o umflare a mugurului grefelor in poza din primul meu mesaj, de bun augur... Ne vedem curand la o poza de indata ce este semnificativa...
1 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de Forhorse » 27/05/18, 17:10

Am o livadă veche de meri, dar majoritatea copacilor sunt în stare proastă. Fie sunt prea bătrâni și se sparg sub greutatea fructelor sau în timpul furtunilor de iarnă, fie sunt putrezite de vâsc.
Dar aș dori să păstrez prezente soiurile de mere (soiuri vechi și autohtone care dau caracterul cidrului pe care îl facem aici) așa că chiar va trebui să reușesc să reușesc aceste transplanturi. Mai am vreo treizeci de copaci viabili, dar îi pierd în fiecare an. :?

Marea mea problemă cred că sunt grefele. Ultima dată le-am ținut la frigider în bumbac puțin umed, dar cred că erau deja morți la momentul transplantului.
În sine, învățarea altoirii nu pare complicată, dar selectarea grefelor, tăierea lor la momentul potrivit, depozitarea lor corectă și, mai presus de toate, cunoașterea în momentul altoirii dacă sunt încă viabile sau nu, nu este cazul. Nu improvizați și asta trebuie să învăț.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de Ahmed » 27/05/18, 20:03

Sfaturi de la Guibnd sunt bune și este important să le urmați. O alta recomandare importanta este sa potriviti corespunzator* tesuturile vii ale celor doua plante: nu este vorba de sudare mecanica, ci de interventie chirurgicala. Acest ultim punct se obtine prin adaptarea marimii grefei si prin pozitionare corespunzatoare. O bună igienă este, de asemenea, esențială și, de asemenea, o bună protecție împotriva uscării grefei.
Pentru a recolta altoi, aceasta trebuie efectuată în timpul sezonului de repaus vegetativ, care este greu restrictiv (pentru majoritatea altoiilor). Pastrarea se face in frigider, intr-o punga de polietilena si in prezenta unei substante absorbante umede (carpe, hartie, spuma). Este important ca portaltoiul să fie bine în sevă** în momentul operației și ca puiul să fie în repaus (cu excepția anumitor tipuri de altoi special); aceste condiții sunt mai greu de obținut primăvara, deoarece temperatura este destul de imprevizibilă în acest moment. Pe de altă parte, aceste grefe se pot face și la sfârșitul lunii august (se numesc atunci ochi adormit***): temperatura nu mai este atunci o problemă, iar umiditatea (celălalt factor care influențează curgerea sevei) este ușor de controlat, deoarece este suficient să udați cu câteva zile înainte în caz de secetă.
Desi nu se aplica la toate configuratiile, imi place in mod deosebit altoirea cu furnir scut, care nici nu necesita prea multa dexteritate, deoarece se face cu stalp de altoit dublu**** si intr-un mod destul de “automat”.

În ceea ce privește butașii, reacția diferitelor specii de plante variază foarte mult. Dacă nu sunteți sigur că aveți o înțelegere bună a problemei, este adesea avantajos să renunțați la stratificarea, care este un fel de butaș alimentat de planta-mamă: acest lucru împiedică uscarea ramurii înainte de a putea fi trimisă. rădăcinile sale. Coeficientul multiplicativ este în general mai mic decât butașii, dar pentru cantități mici nu este o problemă.


* Țesuturile trebuie aranjate corect în raport cu fiziologia plantei și să nu vizeze un afloriment așa cum se caută în tâmplărie!
** Acest lucru este important atât pentru a putea ridica scoarța (dar anumite tipuri de altoire nu necesită această situație) fără a deteriora țesuturile, dar și pentru a obține o vindecare foarte rapidă (și deci pentru a evita uscarea grefei, provoacă multe eșecuri). ).
*** În primăvară, mugurele (ochiul) altoiului se va deschide (ochiul în creștere), toamna, același mugur va crește abia în anul următor, de aceea este descris drept „latent”.
**** Acest tip de grefă este uneori dificil de găsit și costisitor, dar este posibil să vă faceți unul foarte simplu: dacă cineva este interesat, vă voi explica cu plăcere cum să realizați acest lucru, așa cum am făcut cu mult timp în urmă.. : Roll: .
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de guibnd » 27/05/18, 22:25

Forhorse a scris:Am o livadă veche de meri, dar majoritatea copacilor sunt în stare proastă. Fie sunt prea bătrâni și se sparg sub greutatea fructelor sau în timpul furtunilor de iarnă, fie sunt putrezite de vâsc.
Dar aș dori să păstrez prezente soiurile de mere (soiuri vechi și autohtone care dau caracterul cidrului pe care îl facem aici) așa că chiar va trebui să reușesc să reușesc aceste transplanturi. Mai am vreo treizeci de copaci viabili, dar îi pierd în fiecare an. :?

Marea mea problemă cred că sunt grefele. Ultima dată le-am ținut la frigider în bumbac puțin umed, dar cred că erau deja morți la momentul transplantului.
În sine, învățarea altoirii nu pare complicată, dar selectarea grefelor, tăierea lor la momentul potrivit, depozitarea lor corectă și, mai presus de toate, cunoașterea în momentul altoirii dacă sunt încă viabile sau nu, nu este cazul. Nu improvizați și asta trebuie să învăț.

Este o inițiativă grozavă de a păstra soiurile vechi de cidru!
Și noi, când ne-am hotărât să tăiem ultimii mere putrezi cu vâsc, ne-am gândit că nu mai e nimic de salvat dar, surpriză, anul următor s-au împărțit ventuze!
Chiar dacă partea aeriană a fost mâncată de acest vâsc murdar, sistemul de rădăcină era acolo și puternic!!
Dar atunci când arborele este slăbit, este într-adevăr dificil să recuperezi grefe de calitate și viabile.
Am văzut soiuri de mere de cidru în poșetele altoite, în special în cea a Sfântului Cyr la Rosiere 61 la ecomuseul bibanului de la prioara sainte gauburge ...
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de guibnd » 27/05/18, 23:01

Ahmed a scris: Desi nu se aplica la toate configuratiile, imi place in mod deosebit altoirea cu furnir scut, care nici nu necesita prea multa dexteritate, deoarece se face cu stalp de altoit dublu**** si intr-un mod destul de “automat”.

:P da Ahmed, am și o slăbiciune pentru plasturele de ochi adormit vara, am făcut destul de multe tufe de trandafiri tulpină la un moment dat în acest fel.
Importante sunt și condițiile climatice din ziua altoirii; se recomanda evitarea unei zile ploioase, vantoase sau prea insorite.
Stratificarea este cu adevărat foarte ușoară, mai ales dacă planta are ramuri flexibile care pot fi îndoite spre pământ; coacăzele negre sunt adesea stratificate singure, de exemplu. În caz contrar, putem încerca stratificarea cu aer.
Am doi nuci de altoit într-una din zilele astea... O altoire notoriu de dificilă. Dacă aveți sfaturi în acest sens. Aceștia sunt 2 nuci înalți pe care îi cumpărasem deja altoiți care nu au mai crescut după plantare, reîncep așa că la revedere soiului altoit :strigăt:
dar am grefe la fața locului (celelalte 6 au luat bine / Parisienne, Franquette și un polenizator al cărui nume l-am uitat).
Sunt atât de multe de spus despre altoire și așa mai departe...

De fapt, am învățat cu tatăl meu când eram copil și am revenit la asta de câțiva ani, se întoarce repede ceea ce înveți în copilărie!

Noutăți despre altoirea coroanei de duminică 13 mai pe care am postat-o ​​în primul mesaj (mărul lupului). Bobocii explodează... Dar atenție, încă nu s-a câștigat! Poate fi un început fals, trebuie să sude bine... De continuat...
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de Ahmed » 27/05/18, 23:15

Atenţie! Am vorbit despre altoirea cu blazon și nu despre altoirea cu blazon! L-am exersat puțin și pe acesta din urmă, care este folosit pe scară largă pe tufele de trandafiri, așa cum spuneți.
Altaiul cu scut este special adaptat nucului (dar poate fi folosit cu succes si pe alti pomi fructiferi) si asta simplifica foarte mult operatiunea. Am scris un articol despre asta în „forum altoire”, dar acest site nu mai este disponibil momentan.
În varianta ochiului adormit, grefa se preia în momentul altoirii; Este important să păstrați aceste grefe umede în timpul scurt dintre colectare și plasare: material sensibil! Un alt motiv al eșecurilor în acest domeniu este că cărțile care explică metoda nu menționează puțină pricepere absolut necesară pentru reușita grefei.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de guibnd » 27/05/18, 23:27

Ahmed a scris:Atenţie! Am vorbit despre altoirea cu blazon și nu despre altoirea cu blazon! L-am exersat puțin și pe acesta din urmă, care este folosit pe scară largă pe tufele de trandafiri, așa cum spuneți.
Altaiul cu scut este special adaptat nucului (dar poate fi folosit cu succes si pe alti pomi fructiferi) si asta simplifica foarte mult operatiunea. Am scris un articol despre asta în „forum altoire”, dar acest site nu mai este disponibil momentan.
În varianta ochiului adormit, grefa se preia în momentul altoirii; Este important să păstrați aceste grefe umede în timpul scurt dintre colectare și plasare: material sensibil! Un alt motiv al eșecurilor în acest domeniu este că cărțile care explică metoda nu menționează puțină pricepere absolut necesară pentru reușita grefei.


Da, întradevăr, : Idee: grefa de furnir de scut este de fapt diferită de altoia de scut pe care o practic eu pe tufe de trandafiri!
Am vazut ca furnir se foloseste si la maslini, asta ar fi bine pentru nucii mei!!...
Recomandați diametrul optim al portaltoiului?
si micul truc cu pricina, spune-mi tu : Mrgreen:
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...
Avatar de l'Utilisateur
guibnd
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 270
Înregistrare: 24/07/17, 14:58
Locul de amplasare: normandy - eure
x 68

Re: altoire, înmugurire, stratificare și butași ...




de guibnd » 27/05/18, 23:31

grefa de coroană de măr cu laba de lup efectuată pe 13 mai, este 27 mai, sparge muguri :P
jointes pièces
20180527_180632.jpg
0 x
Trâuri cu argilă fertilă din argilă, plină de apă în timpul iernii, rece în primăvară, rătăcită și crăpată în timpul verii,
dar asta a fost înainte de Didite ...

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 253