P (ostatic) al lui P (aresseux) P (artagé) în Champagne

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
QuentinDida
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 05/07/18, 13:52
Locul de amplasare: Chalons-en-Champagne (Marne)
x 1

P (ostatic) al lui P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de QuentinDida » 06/07/18, 11:50

Bonjour à tous,

Mi-aș fi dorit să numesc acest subiect „PPP în Champagne”, dar mi-a fost foarte teamă să-mi imaginez reacția celor care ar fi tradus imediat acronimul în „Parteneriat public-privat”, despre care grădina despre care urmează să vorbesc nu este tocmai (!).

De fapt, în sens strict, este un pic din acest tip de parteneriat, deoarece este un proiect realizat în comun între primăria Saint-Martin-sur-le-Pré (sat de 800 de locuitori care se învecinează cu Châlons-en -Champagne, Marne) și ai tăi cu adevărat, precum și unii dintre prietenii lui care sunt dispuși să dea o mână de ajutor din când în când.

Spunându-mi că o primă publicație ar putea justifica o asemenea discuție, mi-am luat libertatea de a-mi explica subiectul în detaliu și sper să mă ierți.

Pentru context, îmi permit să ofer câteva informații despre subiectul meu. Numele meu este Quentin Dida, am 19 ani, m-am născut în Châlons-en-Champagne și în prezent studiez limba germană și literatura la Nancy. Am fost foarte interesat de biologia plantelor de un an, întâi că am dat peste videoclipuri cu permacultură, apoi foarte repede cu cele ale lui Didier Helmstetter care m-au interesat mai mult prin faptul că aveau o anumită rigoare. și un fel de umilință care îmi apare doar într-o formă mai tulbure și mai ipocrită printre susținătorii noilor religii agronomice (producătorii de movile și îngropătorii de biomasă). Încetul cu încetul, încerc să mă antrenez în fiziologia plantelor și botanică, nu datorită unui anumit obiectiv, ci pentru că găsesc plăcere în el și mă amuză suficient.

În ceea ce privește grădina despre care vorbesc („PPP”), geneza sa datează de la mijlocul primăverii trecute (2018), atunci când niște prieteni din mine am contactat, așadar, primăria din St-Martin pentru a prezenta următorul proiect: aceea de a crea o grădină pe un teren împrumutat de municipalitate și pe care să fie cultivate legume, fructe și ierburi aromate. Fără orice logică comercială, această grădină este liber accesibilă (se învecinează cu drumul public și nu este închisă de niciun gard) și toată lumea are ocazia să vină și să participe la dezvoltarea acesteia, fără a fi nevoie să se alăture vreunei asociații, fără nici o prezență, contribuție sau altă obligație.

În ceea ce privește finanțarea operațiunilor, primăria joacă un rol cheie, deoarece ea se ocupă de toate cheltuielile legate de proiectele noastre și de dorințele noastre. Precizez că folosesc un timp plural, dar că, de fapt, aproape exclusiv eu sunt cel care realizează toate aceste proiecte și cel care încearcă să le realizeze întrucât până în prezent nu ne-a venit încă niciun „necunoscut”. „să vă alăturați și că puținii prieteni care vin în mod regulat în grădină fac acest lucru în principal pentru a se distra acolo decât din interesul deosebit pentru acest lucru. Cu toate acestea, chestia este recentă (mai puțin de o lună și doar câteva săptămâni pentru crearea unei pagini de Facebook și publicarea primelor articole în ziare) și sunt în mare măsură dispus să mă înțeleg cu alte persoane care ar dori preia grădina ...

Acum să trecem la miezul problemei:

Situația inițială: 450m² pustiu (de câțiva ani, dar activitățile anterioare în domeniu rămân neclare); în mod evident, solul este foarte calcaros, foarte pietros ca la pretutindeni în șampania cretoasă pe care o presupun.

20180527_144531.jpg

(Terenul se îndreaptă spre capătul peretelui de cretă din stânga (parcela care rămâne între grădină și piață va fi locuită de pui și gâște, conform ultimelor cuvinte ale primarului)

După ce pământul a fost cosit la nivelul solului, am derulat 4 fâșii de fân într-un arc și transplantate până la (sfârșitul lunii mai), fără nici o prelucrare prealabilă și fără modificări. Grosimea la început a fost de aproximativ 20 cm peste tot; după o mare secvență de furtuni la începutul lunii iunie, unele locuri au căzut la doar 10 sau chiar 5 cm.

20180527_144531.jpg

(fâșiile de fân, înainte de furtunile menționate și înainte ca fânul să nu mai fie distribuit uniform)

20180527_144531.jpg

(detaliul virajului, înainte de furtunile menționate)

În primul rând, plante cumpărate de la un grădinar de piață local (aproape toți hibrizii F1, obiectivul era, eșuând în a putea începe să ne producem semințele, să avem plante „frumoase” din acest an și există și o latură. „Com”, astfel încât oamenii să poată vedea că funcționează.

20180624_183503.jpg

(o dovleac de la grădinarul de piață, primele două fructe ale căror dimensiuni sunt acum de tip „comercial”)

Am introdus treptat alte plante auto-produse, în principal dovlecei și dovlecei, dintr-un motiv care nu depășește controlul meu, și anume că am semănat prea mult acasă și am plecat mult…

După o lună, 90% din plante au supraviețuit și se dezvoltă relativ încurajator (unele îngălbenesc ici și colo, iar altele au rămas în așteptare câteva săptămâni după transplant înainte de a-și relua creșterea). De la transplantare, fără udare, fără tratament etc. trăgând numai buruieni care străpung stratul de fân.

20180613_153446.jpg

(Descoperire a diferitelor buruieni. Deocamdată nu sunt obsedat să le scot deloc, le scot doar acolo unde replant și când cresc lângă o astfel de varză, de exemplu)

Am început să listez vegetația nativă pentru cunoștințele mele generale, să văd cum va evolua această vegetație în contact cu culturile (concurență, asociere etc.) și să studiez diferitele caracteristici ale plantelor prezente. Pot deja să citez: ciulini, maci, nalbă, salvie, erigoni, rumex, bindweed, mărăcini.

A priori, nu intenționez să fac război una sau alta dintre aceste plante. CU EXCEPȚIE de ciulin; pentru un motiv perfect banal, care este acela că nu putem lăsa-l pe aleile noastre, fără de care pasajul devine iad.

Prin urmare, am atacat ciulinii cu un picaj ... procedând din rând rând cu rând, apoi semănând un amestec de trifoi alb, purpuriu (primarul ne-a dat, era să-l folosim) și păiuș. Sperăm că vor crește odată cu o parte din vechea vegetație, ceea ce poate limita impactul ciulinelor ... Mai mult, seceta din ultimele săptămâni face ca germinarea tuturor acestor oameni frumoși să fie timidă și, cu unele udarea pentru o dată (pe alei și, prin urmare, a fortiori pe culturile alăturate care trebuie să fi profitat de ea - pentru a pune în perspectivă oarecum ostentativ „nici o udare de la transplant”), doar trifoiul a germinat. Vom vedea ce dă ...

20180624_182914.jpg

(înainte de trecerea târnăcopului)

20180624_182907.jpg

(după...)

Deci, aici ne aflăm în acest moment:
20180624_183122.jpg
20180624_183122.jpg (480.79 KIO) Accesat de ori 4743


Încă trebuie să instalăm un mic colț de umbră într-un fel sau altul lângă un perete și să încercăm să mergem mai departe pe acest plan care este în prezent al nostru:
1. Construirea unei colibe de lemn cu deja doi pereți perimetrali.
2. Instalarea unei podgorii în sud
3. Gard viu din est (seringă, noptieră, cătină)
4. Plantarea pomilor fructiferi în jurul zonei de creștere
5. Ierburi aromatice și medicinale din zonă (pentru anuale, și dacă dorim să fie însămânțate de la un an la altul, ar trebui cultivate pe terenuri goale? există alte opțiuni?)

Iată o proiecție (recunosc puțin cam aspră) a ceea ce ar putea arăta:
proiecție grosieră.jpg
proiecție grossière.jpg (493.35 KiB) Vizualizat de 4743 ori


Cu un plan mai convențional, ar arăta cam așa:
plan de proiecție.png
projection plan.png (25.71 KiB) Vizualizat de 4743 ori

(prima fâșie de fân ar fi îndepărtată pentru a mări zona din apropierea peretelui, astfel încât să aibă o mulțime de aromatice diferite, pentru a putea crește, de asemenea, posibilitățile de proiectare, pentru a planta trandafiri, rubarbă și tot ce le intoxică nările și măgulesc pupilele bărbaților, cum ar fi fluturii, albinele etc. care vor naviga acolo)

Așa că, în idee, ar exista în mijloc o zonă de grădină sub fân (aș vrea să încerc să cultiv sub acoperire vie cu trifoi alb, dar în cele din urmă voi aștepta până când voi fi un pic mai încercat să mă aventurez acolo. , poate anul viitor : Cheesy: ) și pe ambele părți ale zonelor mai lemnoase, cu acoperire BRF (pentru căpșuni pe stânga și arbuști pe dreapta).

Voi încerca să alimentez acest fir pe măsură ce evenimentele se desfășoară, în același timp în care citesc în continuare ici-colo ceea ce se găsește în diferitele discuții în care descopăr o mulțime de lucruri.

După cum am menționat la începutul remarcilor mele, am doar 19 ani și, prin urmare, am doar o mică experiență de viață până acum (în afară de propria mea viață, care este deja o experiență delicată) - deci, oricât de definitive ar părea, ideile de proiect pe care le formulez nu sunt sigure și sunt pentru mine mai multe propuneri decât decizii. Prin forța circumstanțelor, dacă niciun eveniment nu mă face să renunț la el, aceste propuneri, de fapt, vor lua forma deciziilor, dar nu văd lucrurile care se întâmplă altfel.

Bună ziua!
jointes pièces
20180527_144609.jpg
1 x
„Bucură-te și fă-ți să vii, fără să te rănesc pe tine sau pe nimeni, cred că asta este întreaga morală”
Chamfort.
Avatar de l'Utilisateur
QuentinDida
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 05/07/18, 13:52
Locul de amplasare: Chalons-en-Champagne (Marne)
x 1

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de QuentinDida » 06/07/18, 12:44

PS: primele fotografii ale primului post au fost dezordonate, nu am putut să o editez, așa că le voi redefini aici, în ordine, cu subtitrările lor. Încă am un indiciu pentru a edita prima postare dacă cineva mă poate ajuta, mulțumesc!

20180429_172842.jpg


(Terenul se îndreaptă spre capătul peretelui de cretă din stânga (parcela care rămâne între grădină și piață va fi locuită de pui și gâște, conform ultimelor cuvinte ale primarului)

20180527_144531.jpg

(fâșiile de fân, înainte de furtunile menționate și înainte ca fânul să nu mai fie distribuit uniform)

20180527_144609.jpg

(detaliul virajului, înainte de furtunile menționate)
0 x
„Bucură-te și fă-ți să vii, fără să te rănesc pe tine sau pe nimeni, cred că asta este întreaga morală”
Chamfort.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Did67 » 06/07/18, 14:29

Bine ați venit aici.

Îmi amintesc „porecla” ta de pe Youtube.

Vă voi face câteva sugestii în curând, în legătură cu contextul (teren, social) și site-ul ... Dacă zap, reîncep !!!

[editați Did67 - corectarea unui bilet scris]
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Moindreffor » 06/07/18, 18:41

ai un zid frumos, bine expus trebuie să-l exploatezi absolut
la fel cu gândurile tale
mult noroc pentru viitor
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Did67 » 10/07/18, 12:23

Moindreffor a scris:ai un zid frumos, bine expus trebuie să-l exploatezi absolut


Absolut. Nimic ca un perete orientat spre sud pentru roșiile de succes ... Un „acoperiș” transparent deasupra împiedică picăturile de ploaie. Creșterea lor împotriva peretelui evită condensul. Producția se poate răspândi până la sfârșitul lunii octombrie fără niciun tratament, terci, decoct, etc ... Gândiți-vă că pot atinge 3 m înălțime!

Potasser tehnica „zidurilor Trombe” [Trombe este numele arhitectului care a evidențiat acest lucru în construcțiile bioclimatice].
0 x
Avatar de l'Utilisateur
QuentinDida
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 05/07/18, 13:52
Locul de amplasare: Chalons-en-Champagne (Marne)
x 1

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de QuentinDida » 11/07/18, 19:38

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:ai un zid frumos, bine expus trebuie să-l exploatezi absolut


Absolut. Nimic ca un perete orientat spre sud pentru roșiile de succes ... Un „acoperiș” transparent deasupra împiedică picăturile de ploaie. Creșterea lor împotriva peretelui evită condensul. Producția se poate răspândi până la sfârșitul lunii octombrie fără niciun tratament, terci, decoct, etc ... Gândiți-vă că pot atinge 3 m înălțime!

Potasser tehnica „zidurilor Trombe” [Trombe este numele arhitectului care a evidențiat acest lucru în construcțiile bioclimatice].


Am avut inițial ideea de a construi o clădire mică pe acest perete, cu o seră alăturată, dar dimensiunile sunt de fapt destul de modeste și probabil ar fi mai rezonabil să optez pentru o seră „simplă”, sau chiar pentru a monta mai întâi un acoperiș pentru a adăposti roșiile și altele. Alături, adică în colțul cu zidul de cărămidă, aș vrea să construiesc un mic atelier, pe lungime, care ar putea fi adiacent serei.

Deocamdată, proiectele mele rămân în capul meu și în discursurile mele, în principal din două motive, dintre care unul este ușor de rezolvat, în timp ce celălalt mă privește mai mult:

Primul motiv este doar că nu știu cum să mă ocup de construirea unei clădiri sau orice altceva. Mereu mi se pare extravagant să cheltuiesc sute și sute de dolari pe acest gen de lucruri (pereți și un acoperiș pe scurt) chiar dacă aș putea spune că cheltuind sute de dolari pe aproape orice pare extravagant. Dar să mergem mai departe. Așa că am început să mă uit la latura „construcției ecologice”, mai întâi, deoarece este posibilitatea reducerii cheltuielilor, dar mai ales pentru că metodele autonome permit realizarea a aproape tot vrem și, în timp ce încerc să desenez o grămadă de clădiri, îmi place ideea de a le putea face ca în planurile mele, cu pământ și paie, piatră, lemn sau orice altceva din nou. Pentru asta am început să mă înregistrez pentru proiecte participative (în realitate doar unul pentru moment, dar intenționez să accentuez abordarea), deoarece se învață acolo în mod deosebit de repede și asta pe scurt, în ciuda puținului entuziasm că am pentru acest registru acolo a priori, interacțiunile sociale solicitate au ceva liniștitor cu privire la posibilitatea unei conviețuiri vesele cu ființele umane.

De aici începe a doua mea problemă, ca să spun așa, care este poate singura problemă reală ... Îi explicam unui prieten în urmă cu câteva zile că am găsit grădina atât deznădăjduită, cât și fascinantă. . Emoționant pentru că îmi imaginez o mulțime de lucruri; Mă văd plantând gardul meu arbust în toamnă, transplantând aproximativ treizeci de căpșuni, zmeură, viță de vie, plantând un cais, un par, cireși etc. etc. Mai presus de toate, mă pot vedea acolo, peste un an sau doi, sorbind un pahar de mentă în timp ce corectez câteva texte scrise în timpul iernii, pregătesc cine mari, ascultând liederul lui Schubert cu difuzoare ascunse între ramurile de lauri. .. Pe scurt. Grădina este în primul rând un prilej pentru fantezii. Există, fără îndoială, o parte a proiecției. Oricât de emoționant mi se pare, grădina ar fi un ecou al speranței mele pentru viață, pentru viața mea, nu sunt sigur. Corolarul său este delicat, chiar rânced, chiar și fără gust uneori.

Îmi dau seama că plantele nu au nevoie de mine. Evident, chiar și ei, sunt în afara nevoii și nu suferă de niciuna dintre categoriile mele. Pauza dintre temporalitatea mea și a lor mă face să văd grotescul agitațiilor mele în toate direcțiile, sunt adus înapoi la comedia de neoprit care trebuie să fie acest moment al existenței mele, care va trebui să fie urmat de alții, pe care nu-l imaginez nu mai puțin comică, uzurpatoare. Mi se pare grădină fără speranță pentru că nu am nimic de făcut acolo (în afară de culegerea fructelor, desigur, dar rămân exclus din mașina reală care se află în mișcare sau altfel sunt doar șoferul locomotivei la vapori, fața mea marcată cu funingine și abia auzind fluierul trenului) și pentru că contemplația îmi provoacă o durere plictisitoare care este doar ecoul ei.

Mai concret, și mai prozaic, pot vedea că proiectele mele sunt incompatibile cu ritmul, dialectica plantei. Înființez o colibă ​​de grădină. Două zile, trei zile, o săptămână. Și ce dacă ? Aduc oameni, o seară, un eveniment, câteva ore, pierdute în marele gol. Nimic nu s-ar fi schimbat. Acest sentiment se accentuează și mai mult în situația în care mă aflu: într-un municipiu foarte mic, primarul este de acord cu toate și plătește de bună voie, dar trebuie să-i dai un telefon, încerc să fiu atentă la atitudinea mea. pentru că nu aș vrea să simtă că mă simt prea confortabil, profitând de situație, așa că evit să cer prea multe lucruri, prea des, așa că așteptăm, nu se întâmplă nimic, lucrurile se fac cu un fel de liniaritate care totuși se uzează. Ciudat.
0 x
„Bucură-te și fă-ți să vii, fără să te rănesc pe tine sau pe nimeni, cred că asta este întreaga morală”
Chamfort.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Moindreffor » 11/07/18, 20:01

acolo te înșeli grav
plantele te vor surprinde,
câțiva metri de roșii, câteva ceapă, puțină brânză, niște grâu și iată-te în fruntea unei pizza și asta la câteva luni după debutul tău
un coacăz, o zmeură, un picior de rubarbă și primele gemuri sunt acolo
puțină mentă și ai deja o băutură rece de împărțit

nu calculează în euro, o clădire este mai presus de toate ramuri, foi pentru acoperiș, se găsește în natură,

mai presus de toate, te rog, dacă vrei să transformi acest pământ într-un paradis de liniște, fără să preia conducerea

acest loc, dă-i suflet, uită de conformism și în loc de incintă, fii fericit cu cântecul păsărilor, vei vedea într-un șezlong la umbra unui pom fructifer, natura va ști să-ți cânte melodiile
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Did67 » 12/07/18, 09:53

Reflecția - sau îndoiala - mi se pare mai profundă. Pentru ce suntem ??? Ce facem pe pământ? Unde este diferența dintre o agitație (a face ceva fără a cunoaște sensul) și o acțiune (a face ceva care are sens) ???

O grădină de legume, nu mai mult decât o profesie sau o operă de artă sau o familie, oferă un răspuns la acest lucru. Fie că funcționează sau nu. Fie că este „verde” sau nu. Poate fi o „goană de cap” sau un „refugiu hrănitor”. O astfel de „metodă” poate fi o nouă religie - pe scurt, o cârjă! Poate dura toată viața. Sau ascunde-l ... La fel ca ambiția de a fi „verde” ...

Sensul vieții trebuie căutat în amonte! Nu e usor. De obicei, atunci când începi să ai părul gri, îl vezi puțin mai clar. În special cu privire la relativitatea tuturor!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Did67 » 12/07/18, 10:00

QuentinDida a scris:
Îmi dau seama că plantele nu au nevoie de mine ...



Și iată nodul. Nu esti esential pentru cei vii !!! Pur și simplu.

Viața există. Tu faci parte din el. Fără ca vreodată un astfel de element - tu, eu ... - să fii esențial. Unii atribuie acest lucru unui Dumnezeu sau, mai simplu, miturilor fondatoare la care toate societățile sunt îndrăgite. La rândul meu, îmi este mai ușor să recunosc că este așa [în opinia mea, toate miturile, toate religiile se închid și impun ritualuri; mi se pare mai important să fiu liber, cu riscul de a fi singur].

Pentru a merge până la capăt: în viață, unitatea de bază nu este individul, chiar dacă el este „purtătorul de bază” al vieții. Unitatea de bază este specia. Cine evoluează. Indivizii, tocmai din acest motiv, trebuie să moară. Ei trec și trec din nou torța și, prin urmare, nu trebuie să fie absolut esențiali.

Dacă prima cianobacterie s-ar fi lipit de SA viață, nicio evoluție nu ar fi fost posibilă și nu am fi aici. A preferat LA viață.

Prin urmare, trebuie să acceptăm că nu suntem indispensabili. Și renunță la visele noastre de atotputernicie, care sunt cele ale dictatorilor (care, din fericire, mor oricum!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: P (otager) du P (aresseux) P (artagé) în Champagne




de Adrien (ex-nico239) » 12/07/18, 10:25

Did67 a scris:
QuentinDida a scris:
Îmi dau seama că plantele nu au nevoie de mine ...



Și iată nodul. Nu esti esential pentru cei vii !!! Pur și simplu.


Da și nu

Da, pentru că totul crește peste tot fără intervenția umană

Nu, pentru că nu totul crește peste tot fără intervenția umană

Într-adevăr, noi, grădinarii, recreăm ceea ce nu există și probabil că nu ar fi existat niciodată în parcelele noastre.

Creăm cele mai bune condiții
Semănăm înăuntru
Transplantăm la momentul potrivit
Udăm când nu există apă ...
Îi protejăm de prădători

Pe scurt, intervențiile noastre sunt multiple fără de care plantele ar pieri

Deci, în aceste condiții „artificiale” plantele au într-adevăr nevoie de noi.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 244