Agricultura de conservare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Agricultura de conservare




de izentrop » 16/01/19, 09:59

Tema care nu privește mulți oameni aici, dar găsesc că este cea mai bună tranziție de la agricultura convențională la agricultura durabilă, chiar dacă tehnicile sunt încă la început pentru a putea face fără produse fosile. Trebuie să răspundă cererii consumatorilor, să răspundă cererii de masă, să protejeze biodiversitatea, să se bazeze pe viața solului și să stocheze carbon în sol, asigurând în același timp supraviețuirea fermierului.

Spre deosebire de cele organice, se bazează pe o bază științifică. L-am lăsat pe unul dintre pionieri să vorbească despre asta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Agricultura de conservare




de Did67 » 16/01/19, 10:35

Site-ul lor este o sursă de informații valoroase despre „solurile vii”, cu articole din jurnalul lor cu acces liber pe teme esențiale: micorize, leguminoase ...

https://agriculture-de-conservation.com/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Agricultura de conservare




de Christophe » 16/01/19, 10:43

Didier, având în vedere densitatea conversațiilor din jurul Potager du Paresseux Agricultura / the-grădina-de-leneș-gradina-mai-mult-bio-fara-oboseala-t13846.html (și alte subiecte), cred că și tu (tu) ai inventat agricultura de conversații! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Îmi pare rău că a fost prea ușor, ok, ies : Hopa:
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 16/01/19, 21:15

Christophe a scris:Didier, având în vedere densitatea conversațiilor din jurul Potager du Paresseux Agricultura / the-grădina-de-leneș-gradina-mai-mult-bio-fara-oboseala-t13846.html (și alte subiecte), cred că și tu (tu) ai inventat agricultura de conversații! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Îmi pare rău că a fost prea ușor, ok, ies : Hopa:

dar atât de corect : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Agricultura de conservare




de Christophe » 16/01/19, 21:17

Ah ah râdem aici :) : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 16/01/19, 21:20

Christophe a scris:Ah ah râdem aici :) : Mrgreen:

abuzul de șezlonguri și bere „organică” sau „conservare” ajută uneori : Hopa:
dar cert este că berea, oricare ar fi „organică” sau „conservare” sau „tradițională”, ajută la „conversație” : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Agricultura de conservare




de a fi hafen » 17/01/19, 02:39

Mă întreb dacă această agricultură va fi cu adevărat calea către o agricultură durabilă. Fără să știu prea multe, voi merge un pic orb să spun deloc. Încă nu am văzut videoclipul și trebuie să existe diferite moduri de a exersa. Dar mi se pare că acești fermieri folosesc poate mai puține produse fito, dar mai ales (mult) mai multe erbicide pentru a gestiona buruienile fără a lucra solul !!
0 x
Gebe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 361
Înregistrare: 08/08/09, 20:02
x 65

Re: Agricultura de conservare




de Gebe » 17/01/19, 07:22

În mare parte folosesc mult mai puțin ulei !!! Și nu am auzit că această contribuție este durabilă.
Dacă glifosatul este interzis, acești fermieri vor cumpăra pluguri și instrumente de cultivat. Aceștia vor consuma zeci de litri de combustibil pe hectar și vor înrădăcina biodiversitatea parcelelor lor, așa cum fac producătorii de cereale organice. Cu excepția cazului în care câteva milioane de francezi se simt înclinați să preia sapa și sapa ca în Evul Mediu? Este adevărat că suntem mult mai numeroși decât la vremea respectivă :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Agricultura de conservare




de Christophe » 17/01/19, 08:46

Moindreffor a scris:abuzul de șezlonguri și bere „organică” sau „conservare” ajută uneori : Hopa:
dar cert este că berea, oricare ar fi „organică” sau „conservare” sau „tradițională”, ajută la „conversație” : Mrgreen:


Am putea adăuga că unele beri bune de conservare (tip trappist) ajută la conservare, cu condiția să nu abuzați de ea ...
Râsul și prietenia sunt bune pentru sănătate ... deci alcoolul ar fi bun pentru sănătate?

Ei bine, nu e dezbaterea aici!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Agricultura de conservare




de Did67 » 17/01/19, 09:03

gebé a scris:În mare parte folosesc mult mai puțin ulei !!! Și nu am auzit că această contribuție este durabilă.
Dacă glifosatul este interzis, acești fermieri vor cumpăra pluguri și instrumente de cultivat. Aceștia vor consuma zeci de litri de combustibil pe hectar și vor înrădăcina biodiversitatea parcelelor lor, așa cum fac producătorii de cereale organice. Cu excepția cazului în care câteva milioane de francezi se simt înclinați să preia sapa și sapa ca în Evul Mediu? Este adevărat că suntem mult mai numeroși decât la vremea respectivă :)



Agricultura de conservare este o reflecție care nu este finalizată ... Spre deosebire de „organica clasică”, aceasta subliniază viața solului, stabilitatea solului, nelucrarea (foarte exact, puținul munca) ... Include problema petrolului. Unde „organicul clasic” continuă să masacreze solul prin muncă!

Dar acest lucru nu este îndeplinit de compromisul făcut asupra anumitor erbicide. Rămâne o agricultură foarte „productivistă” ...

Dar știu forme de agricultură de conservare fără glifosat și fără pesticide sintetice !!! Este mult mai dificil ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 351