Prima grădină, câteva provocări ...

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
skippy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 03/03/19, 17:15

Prima grădină, câteva provocări ...




de skippy » 03/03/19, 17:53

bonjour,

Tocmai am început să închiriez prima mea grădină, legume, pentru care aș dori să favorizez o abordare ecologică sau chiar „leneșă”.

Terenul era pătrat și nu a fost cultivat de câțiva ani. Este situat în Puy-de-Dôme, și a priori constant însorit. Nu știu nimic despre asta, dar am impresia că pământul este relativ compact și argilos. Terenul cultivabil este de aproximativ 16 m de 7 m, cu o pantă de câteva grade în direcția lungimii (contrar a ceea ce sugerează imaginea ... :şoc: ).

1551632113.jpg


(Ne pare rău pentru orientare ...)

Neofit, caut sfaturi în mai multe puncte.

1. Am cosit în această dimineață, cred că am lăsat reziduul ca mulci. Cu toate acestea, există încă smocuri mari de iarbă și vegetație de pășunat cu care nu știu foarte bine ce să fac? Trageți în sus bucățile de iarbă, cred, dar restul? Sapă?

2. M-am gândit că voi lucra pământul cu o grelină, dar este suficient pentru pământul care este în barbă de câțiva ani?

3. Voi fi limitat în apă de contribuțiile naturale ale cerului ... Care este soluția optimă pentru a economisi apa colectată la un cost mai mic? Țeavă poroasă?

În mod evident, voi avea alte întrebări mai târziu, mai ales când planificăm culturile, dar cred că este deja un început bun ... : Wink:
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de phil53 » 03/03/19, 19:07

Dacă doriți cu adevărat să fiți leneși, nu faceți decât să răspândiți fân pe cel puțin 15cm, mai mult dacă puteți. Apoi, primul an favorizează plantațiile de tip roșii de cartofi cu dovlecei de varză. Legumele mari sunt mai ușoare.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de Christophe » 03/03/19, 21:15

Skippy a scris:(Ne pare rău pentru orientare ...)


Bună și bine ați venit aici

Am schimbat orientarea și am folosit funcția de atașament pentru a face imaginea să arate mare pe forum, procedați la fel pentru următoarele fotografii 8)
1 x
skippy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 03/03/19, 17:15

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de skippy » 04/03/19, 15:30

Mulțumesc. Am găsit un potențial furnizor de fân vechi (3-4 ani), voi vedea dacă pot recupera acest lucru.

Deci, în acest caz, nu lucrez terenul deloc? Oricum rup smocurile de iarbă? Dar restul?

Ce se întâmplă dacă instalez un picurator, îl pun sub fân sau deasupra?

Ce întrebări ... : Cheesy:
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de phil53 » 04/03/19, 17:02

Lasă totul la loc. Picura este mai bună sub, dar instalați-o după ce este mai ușor cred.
Puteți pune cartofii înainte de a pune fânul.
Dacă aveți ciulin, rumegătoare și alte culturi de rădăcini, va trebui să le scoateți pe măsură ce trec prin fân. Primul an poate fi obositor, următorii sunt mai mulți.
1 x
skippy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 03/03/19, 17:15

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de skippy » 04/03/19, 21:55

Ok - asta mi se potriveste ... : Cheesy:

Pentru udarea mânecilor flexibile (de ex Aqua-Traxx ou T-bandă) sunt potrivite?

Remundo pentru moderație: vă mulțumesc să nu legați prea multe mărci după doar mesajele 2, pare un spam puțin deghizat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de a fi hafen » 04/03/19, 21:55

Bine ai venit!

De exemplu, puteți aduna deja iarba pe care ați cosit-o și pe care o vedem pe imagine pe o linie sau mai degrabă un pătrat din centrul parcelei dvs. pentru a obține un strat dens de 20cm. Astfel iarba și ierburile aflate mai jos vor începe să moară, deoarece nu vor mai avea acces la lumină și totul se va deteriora treptat. Se completează ulterior cu fânul cumpărat. În mai sau iunie poți să plantezi apoi roșii sau alte anuale de vară care îți plac bine.

Sper că îți ridici provocările!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de Adrien (ex-nico239) » 05/03/19, 01:50

Skippy a scris:Neofit, caut sfaturi în mai multe puncte.

1. Am cosit azi-dimineață, cred că lăsați reziduurile ca mulcire. Există totuși tufuri mari de iarbă și vegetație pășună pe care nu știu ce să fac? Îndepărtați bucăți de iarbă, cred, dar restul? Biner?

2. M-am gândit să lucrez pământul la grelinette, dar este suficient pentru un pivot mai mulți ani?

3. Voi fi limitat în apă de contribuțiile naturale ale cerului ... Care este soluția optimă pentru a economisi apa recuperată cu un cost mai mic? Conductă poroasă?

În mod evident, voi avea alte întrebări mai târziu, mai ales când planificăm culturile, dar cred că este deja un început bun ... : Wink:




philxNUMX a scris:Dacă doriți cu adevărat să fiți leneși, nu faceți decât să răspândiți fân pe cel puțin 15cm, mai mult dacă puteți. Apoi, primul an favorizează plantațiile de tip roșii de cartofi cu dovlecei de varză. Legumele mari sunt mai ușoare.



Nu aș fi răspuns mai bine decât Phil ... decât poate să adăugăm 5cm de fân mai mult 15cm lui ... Imagine.

Glumind deoparte, este mai bine să ai un scutec mare decât unul mic.

Atenție am spus fân și nu paie ...

Doar o mică diferență poate cu următoarea postare de phil ... dacă vedeți ceva care nu este ceea ce ați semănat prin fân, în loc să sfâșiați, puteți acoperi din nou acel fân ... Tu vezi la final ești tu cel care va câștiga. (Am quibble, dar ambele tehnici sunt bune)

Pe de altă parte, lăsați iarba să crească în afara scândurilor, vă va face întotdeauna să tăiați iarbă și / sau refugii de insecte sau hrană pentru polenizatori ... etc.

O, da, nu uita să-ți udi scândurile acoperite cu fân, chiar dacă nu crești nimic acolo.

Asta e: misto nu?
1 x
skippy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 03/03/19, 17:15

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de skippy » 05/03/19, 10:27

Remundo pentru moderație: vă mulțumesc să nu legați prea multe mărci după doar mesajele 2, pare un spam puțin deghizat.

Dacă spamerii încep să facă legătura cu două mărci concurente pe două site-uri diferite, devine sofisticat ... : Wink:

Am pus link-urile pentru că prețurile sunt foarte mici în comparație cu o picurare „clasică” (între 10 și 16 cenți pe metru!), Speram să am păreri despre acest tip de material, și în special sfaturi pe grosime (aici 150 sau 200 µm pentru prețurile pe care tocmai le-am dat, când se dublează). Am citit că conductele flexibile nu au avut o durată de viață foarte lungă: a priori trebuie să le schimbați în fiecare an, dar cum nu știu dacă voi mai avea această grădină anul viitor, mi se pare adaptată la acest punct (și sunt reciclabile).

Pentru fân planul meu bun a dispărut, totul a fost deja dispărut (două zile după publicarea anunțului ...), va trebui să găsesc pe altcineva. :strigăt:

nico239 a scris:O, da, nu uita să-ți udi scândurile acoperite cu fân, chiar dacă nu crești nimic acolo.

Presupun că „scândură” este lingoul pentru „suprafață”? :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Prima grădină, unele provocări ...




de Adrien (ex-nico239) » 05/03/19, 10:46

Skippy a scris:Am pus link-urile pentru că prețurile sunt foarte mici în comparație cu o picurare „clasică” (între 10 și 16 cenți pe metru!), Speram să am păreri despre acest tip de material, și în special sfaturi pe grosime (aici 150 sau 200 µm pentru prețurile pe care tocmai le-am dat, când se dublează). Am citit că conductele flexibile nu au avut o durată de viață foarte lungă: a priori trebuie să le schimbați în fiecare an, dar cum nu știu dacă voi mai avea această grădină anul viitor, mi se pare adaptată la acest punct (și sunt reciclabile).


La acest subiect nu vă pot ajuta pentru că am optat pentru stropire ... dar suntem în sud și avem mici probleme de umiditate.

Ar fi mai degrabă invers.

De la 20 decembrie nu a plouat și nu a nins cu adevărat, vedeți puțin cum se atrage limba.

Ei bine, acest lucru a spus că picura este foarte bună, dar este mai mult de lucru.

Skippy a scris:Pentru fân planul meu bun a dispărut, totul a fost deja dispărut (două zile după publicarea anunțului ...), va trebui să găsesc pe altcineva. :strigăt:

nico239 a scris:O, da, nu uita să-ți udi scândurile acoperite cu fân, chiar dacă nu crești nimic acolo.

Presupun că „bord” este jargonul pentru „suprafață”? :?:


Da, îmi pare rău că scândurile sunt de fapt suprafețele în creștere, spre deosebire de picioare.

Detaliile „mici” pe care le-am aplicat puțin la instalarea noastră: gândiți-vă la organizarea lungimii plăcilor și mai ales a lățimii.

Rezultatul nepregătirii noastre: astăzi „refacem totul”

De fapt, ergonomia (deci lene) trebuie să prevaleze în sensul nostru ...
La nivelul nostru, acestea sunt într-adevăr placi nu prea largi între 60 și 80 cm lățime, în funcție de lungimea distanțării picioarelor.

Spațiu suficient pentru a circula în picioare pentru a fi confortabil, mergeți cu o roabă ... etc.

Practic, nu trebuie să zdrobiți culturile pentru a recolta sau a circula

Acestea fiind spuse, nu împingeți nici fiecare, de asemenea, face puțin așa cum consideră că este potrivit.

Vă ofer doar experiența noastră și NU cum să o faceți : Mrgreen:
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 191