Distrugerea biodiversității de dragul curățeniei

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Distrugerea biodiversității de dragul curățeniei




de VetusLignum » 24/06/19, 10:47

Ca răspuns la ultimul videoclip din did67:


Mai jos, un canal Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCPTOJm ... IWA/videos

exemplu:


Autorul, care locuiește în jurul orașului Bordeaux, continuă să denunțe „distrugerea naturii”, în special măcinarea zonelor ierboase, care distruge atât plantele sălbatice, cât și insectele care trăiesc pe ele.
Această măcinare se face probabil de dragul curățeniei.

Așadar, întrebarea mea este: ați observat, în regiunile dvs., zdrobirea excesivă și inutilă a zonelor naturale sau a drumurilor; sau observi un backtrack pe această parte?
Observi o reducere sau o creștere a biodiversității (mă gândesc în special la fluturi)?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de Janic » 24/06/19, 11:06

poate intrebarea ta este gresita?
Cu toate acestea, erbivorele distrug biodiversitatea? Nu! Dar nu devastază aproximativ zone sălbatice care își permit să respecte această biodiversitate. Câți cultivatori, grădinar vânează această plantă în cauză, sub pretextul de a lua toată fertilitatea solului, fără a ține cont de faptul că aceste plante participă la echilibrul acestor soluri. Dar este să punem la îndoială o întreagă cultură orientată exclusiv către profitul personal și imediat. :(
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de VetusLignum » 24/06/19, 11:11

Janic a scris:poate intrebarea ta este gresita?
Cu toate acestea, erbivorele distrug biodiversitatea? Nu! Dar nu devastază aproximativ zone sălbatice care își permit să respecte această biodiversitate. Câți cultivatori, grădinar vânează această plantă în cauză, sub pretextul de a lua toată fertilitatea solului, fără a ține cont de faptul că aceste plante participă la echilibrul acestor soluri. Dar este să punem la îndoială o întreagă cultură orientată exclusiv către profitul personal și imediat. :(

Ce vrei să spui?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de Moindreffor » 24/06/19, 11:15

VetusLignum a scris:Ca răspuns la ultimul videoclip din did67:


Mai jos, un canal Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCPTOJm ... IWA/videos

exemplu:


Autorul, care locuiește în jurul orașului Bordeaux, continuă să denunțe „distrugerea naturii”, în special măcinarea zonelor ierboase, care distruge atât plantele sălbatice, cât și insectele care trăiesc pe ele.
Această măcinare se face probabil de dragul curățeniei.

Așadar, întrebarea mea este: ați observat, în regiunile dvs., zdrobirea excesivă și inutilă a zonelor naturale sau a drumurilor; sau observi un backtrack pe această parte?
Observi o reducere sau o creștere a biodiversității (mă gândesc în special la fluturi)?

la locul meu, compania de pescuit face un scuar cu angajatorii comunali sau rețeaua rutieră pentru a părăsi băncile și o zonă cât mai largă posibil înierbată, dar apropierea drumului necesită prin siguranță o anumită curățare, dar într-adevăr vedem din ce în ce mai mult zone de tuns târziu
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de Ahmed » 24/06/19, 11:25

În colțul meu (dar cred că trebuie să fie destul de generalizabil), observ o tendință de a mă opune practicilor „tradiționale” de măcinare intensivă și pe scară largă (cu, totuși, spații ușoare în timp și spațiu). care se datorează nu numai din considerente de mediu, ci și [mai ales?] economice) și mai degrabă practici de gestionare „de ultimă generație” în spații mici care servesc drept vitrine „verzi”, cu tuns tardiv și export de biomasă. .
În general, asta nu se schimbă mult, iar biodiversitatea este la înălțimea margaretelor: păsările și insectele plătesc prețul și, în ceea ce privește fluturii, văd foarte puține *.

* În urmă cu câteva decenii, toate farmaciile au vândut plase de fluturi pe măsură ce vara se apropiau și a devenit un articol care nu a fost găsit nicăieri pentru că era inutil.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de Moindreffor » 24/06/19, 11:30

Ahmed a scris:În colțul meu (dar cred că trebuie să fie destul de generalizabil), observ o tendință de a mă opune practicilor „tradiționale” de măcinare intensivă și pe scară largă (cu, totuși, spații ușoare în timp și spațiu). care se datorează nu numai din considerente de mediu, ci și [mai ales?] economice) și mai degrabă practici de gestionare „de ultimă generație” în spații mici care servesc drept vitrine „verzi”, cu tuns tardiv și export de biomasă. .
În general, asta nu se schimbă mult, iar biodiversitatea este la înălțimea margaretelor: păsările și insectele plătesc prețul și, în ceea ce privește fluturii, văd foarte puține *.

* În urmă cu câteva decenii, toate farmaciile au vândut plase de fluturi pe măsură ce vara se apropiau și a devenit un articol care nu a fost găsit nicăieri pentru că era inutil.

această cosire târzie ar trebui asociată cu reconstrucția habitatului, în special a gardurilor vii
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de VetusLignum » 24/06/19, 11:35

Moindreffor a scris:la locul meu, compania de pescuit face un scuar cu angajatorii comunali sau rețeaua rutieră pentru a părăsi băncile și o zonă cât mai largă posibil înierbată, dar apropierea drumului necesită prin siguranță o anumită curățare, dar într-adevăr vedem din ce în ce mai mult zone de tuns târziu


Chiar și tunsul târziu, ar fi mai bine dacă, pe de o parte, să fie într-adevăr târziu, iar pe de altă parte, să fie cu adevărat o cosire și nu o mărunțire.

Ei bine, dacă nu, cei care comandă aceste „tunderi” sunt adesea politicienii locali.
Deci, dacă fac acest lucru, este pentru că anumiți cetățeni fac presiuni asupra lor pentru a-l face „curat”.
Aveți idee despre sociologia acestor cetățeni? Credeți că tinerii ar putea fi mai sensibili la biodiversitate?
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de VetusLignum » 24/06/19, 11:49

Ahmed a scris:* În urmă cu câteva decenii, toate farmaciile au vândut plase de fluturi pe măsură ce vara se apropiau și a devenit un articol care nu a fost găsit nicăieri pentru că era inutil.




Rețineți că, deși este fără îndoială benefic să atrageți fluturii punând Buddleias, cel mai important este mai ales să vă asigurați că plantele pe care nu sunt distruse omizile sunt distruse.
Dernière édition alin VetusLignum 24 / 06 / 19, 12: 05, editate 2 ori.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de Ahmed » 24/06/19, 11:52

MoindrefforTu scrie:
această cosire târzie ar trebui asociată cu reconstrucția habitatului, în special a gardurilor vii

Acest lucru este adesea realizat în aceste spații limitate care apar adesea din proiecte de dezvoltare noi. Acest lucru este posibil datorită utilizării profesioniștilor * cu adevărat competenți în materie și chiar dacă sunt observate sughițe mari ** în operațiunile preliminare care se fac cu mijloace mari și cu mai mult respect pentru programul de lucru decât pentru natura (evident că nu face parte din ADN-ul acestor companii orientate la TP!

* Că de bunăvoie și fără răutate împodobesc termenul „rustinologi” ... : Wink:
** Suntem adesea mai mult în abordarea „spargem totul și restabilim” decât într-o adaptare a mijloacelor la scopuri ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Distrugerea biodiversității din motive de curățenie




de sicetaitsimple » 24/06/19, 12:07

Fii atent, mai pot exista unele imperative, de exemplu lupta împotriva răspândirii ciulinului, care impun aceste cositori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385