Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de GuyGadebois » 22/06/20, 13:39

Informațiile au trecut aproape neobservate în mijlocul veștii, dar vânzarea de semințe țărănești grădinarilor amatori a fost oficial autorizată și publicată în Jurnalul Oficial din 11 iunie.

Această lege este punctul culminant al mai multor ani de luptă și răsuciri, deoarece această posibilitate de vânzare a fost votată în legea pentru recuperarea biodiversității în 2016 și apoi cenzurată de Consiliul Constituțional, deoarece a autorizat numai asociații să facă acest lucru.
Și ce înțelegem prin „semințe țărănești”?

Aceste semințe sunt cele pe care un fermier le va lua direct din recolta sa pentru a le replanta. Timp de milenii, toate semințele au fost „prin natură” rezultatul muncii țărănești. O practică care garantează independența financiară și autonomia fermierilor.

Și apoi, începând cu anii 30, legislația a evoluat în mare măsură pentru a reglementa practicile. De atunci, fiecare nouă varietate de semințe a fost supusă reglementărilor cu o inscripție în catalogul oficial care a fost creat în 1932.

Fiecărui soi nou i se oferă o carte de identitate pentru a-și valida omogenitatea, stabilitatea acesteia oferind în același timp valoare agronomică prin a fi mai eficiente decât celelalte soiuri deja existente. Criterii care au fost concepute pentru a răspunde nevoilor industriei agroalimentare și a agriculturii convenționale intensive pentru a obliga fermierii să cumpere semințe. Foarte repede, multinaționale precum Monsanto s-au stabilit ca lideri ai acestei piețe care s-a regăsit, controlată de un număr limitat de jucători.

Semințele țărănești, înțelegeți, nu îndeplinesc aceste criterii, deoarece sunt instabile și eterogene. Acestea sunt semințe care evoluează.

Prin urmare, schimbul de semințe între fermieri este considerat ilegal în numele protecției de proprietate asupra brevetelor, care a pus în discuție secole de practică țărănească și circulația soiurilor pe teritorii, amenințând diversitatea semințelor. disponibil.
Și ce s-a schimbat în practică această lege?

Ea clarifică și autorizează ceva care, de fapt, era deja practicat. Patrick de Kochko, care a fost un inginer agricol și care produce cereale din semințe țărănești, explică faptul că a existat deja o utilizare de amatori bazată pe donația și schimbul de semințe țărănești neînregistrate în catalogul oficial.

Artizanii din semințe ar putea oferi deja aceste semințe cu o inscripție specifică pe plic. Potrivit Barbara Pompili, președintele LReM în cadrul Comisiei de dezvoltare durabilă a Adunării Naționale, vânzarea de amatori de semințe din domeniul public neînregistrate în Catalogul oficial pentru amatori este un pas important pentru biodiversitate din cauza diversitate genetică semnificativă a acestor semințe.

Următoarea bătălie pentru a lupta, a spus ea, este acum să autorizeze comercializarea europeană a acestor semințe în agricultura convențională. CONTINUĂ LUPTA !!!

Era timpul, iar lobby-ul frenetic al companiilor industriale de semințe nu a putut face nimic de data asta. MULT MAI BINE. : Cheesy:
2 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de Moindreffor » 22/06/20, 15:17

asta este o veste bună, da și nu
pentru că dacă citim textul
Fiecărui nou soi i se oferă o carte de identitate pentru a-și valida omogenitatea, stabilitatea oferind în același timp o valoare agronomică, fiind totodată mai eficientă decât celelalte soiuri deja existente. Criterii care au fost concepute pentru a răspunde nevoilor industriei alimentare și ale agriculturii convenționale intensive pentru a obliga fermierii să cumpere semințe.

Cred că partea albastră a fost adevăratul obiectiv inițial, care este lăudabil, dar să aplicăm și apoi să asociem partea roșie, care pentru mine este mult mai recentă și nu datează din 1932 ... este puțin mai mult pentru a răspunde opinia publică a momentului, periem în direcția părului

atunci, fără validitatea omogenității, este într-adevăr sigur că vom merge spre biodiversitate, deoarece acolo deschidem posibilitatea de a vinde tuturor și, prin urmare, vom vedea înflorirea din vânzarea de semințe în Vânzări de garaj, etc ... și, prin urmare, vă vom vinde semințe de Montfavet, de exemplu, și da da se deschide spre biodiversitate, deoarece acest soi este un hibrid ...

deci este un pas înainte?

O compar cu vânzarea de câini, care a fost întotdeauna autorizată și care a fost reglementată recent, pentru a garanta omogenitatea și a pune-o în mâna unor profesioniști, iar acolo facem contrariul ...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de GuyGadebois » 22/06/20, 15:51

Moindreffor a scris:asta este o veste bună, da și nu
pentru că dacă citim textul
Fiecărui nou soi i se oferă o carte de identitate pentru a-și valida omogenitatea, stabilitatea oferind în același timp o valoare agronomică, fiind totodată mai eficientă decât celelalte soiuri deja existente. Criterii care au fost concepute pentru a răspunde nevoilor industriei alimentare și ale agriculturii convenționale intensive pentru a obliga fermierii să cumpere semințe.

Da, dar asta a fost ÎNAINTE și era deja pipeau pur (țăranii făceau deja această lucrare într-un mod natural), cu excepția celor scrise cu roșu.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de Moindreffor » 22/06/20, 15:57

GuyGadebois a scris:Da, dar asta a fost ÎNAINTE și era deja pipeau pur (țăranii făceau deja această lucrare într-un mod natural), cu excepția celor scrise cu roșu.

îmi poți explica pentru că acolo nu am înțeles nimic din remarca ta
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de GuyGadebois » 22/06/20, 15:58

Moindreffor a scris:
GuyGadebois a scris:Da, dar asta a fost ÎNAINTE și era deja pipeau pur (țăranii făceau deja această lucrare într-un mod natural), cu excepția celor scrise cu roșu.

îmi poți explica pentru că acolo nu am înțeles nimic din remarca ta

Adică că oamenii nu au așteptat așa-numita revoluție agrară și organizațiile specializate pentru a-și selecta și sorta semințele, dimpotrivă.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de Moindreffor » 22/06/20, 16:16

GuyGadebois a scris:
Moindreffor a scris:
GuyGadebois a scris:Da, dar asta a fost ÎNAINTE și era deja pipeau pur (țăranii făceau deja această lucrare într-un mod natural), cu excepția celor scrise cu roșu.

îmi poți explica pentru că acolo nu am înțeles nimic din remarca ta

Adică că oamenii nu au așteptat așa-numita revoluție agrară și organizațiile specializate pentru a-și selecta și sorta semințele, dimpotrivă.

absolut, dar este ca orice, cu cât vă specializați, cu atât sunteți mai eficienți, semănătorii au făcut ca anumite soiuri să evolueze mai repede, care au fost brusc mai productive, după aceea este o problemă de alegere și mod de a munci

fermierii au delegat producția de semințe profesioniștilor pentru a-și crește randamentul, atunci nu trebuie să ne plângem că trebuie să cumpăram de la ei

Dacă nu la nivel de amatori, este evident că producerea semințelor dvs. singur se face întotdeauna, dar dați tuturor posibilitatea de a vinde semințe un adevărat pas înainte? întrucât nu va mai exista nicio garanție privind omogenitatea și, în plus, obiectivul declarat este tocmai variabilitatea creșterii biodiversității, biodiversitatea vegetală este bună pentru amatori?

mai ales dacă această biodiversitate este însoțită de o cultură tradițională în solul gol și sulfat de cupru, cu un impuls de îngrășăminte, pentru a spera să crească roșii care în timp se vor întoarce la forma sălbatică sau la tomate cherry ...

atunci, dacă această măsură permite formalizarea sau legalizarea schimbului de semințe între amatori, bine, aspectul comercial mi se pare foarte îndoielnic
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de dede2002 » 22/06/20, 17:02

Moindreffor a scris:... mai ales dacă această biodiversitate este însoțită de o cultură tradițională în solul gol și cu sulfat de cupru, cu un spor de îngrășăminte, pentru a spera să crească roșii care, în timp, vor reveni la forma sălbatică sau în format de tomate cherry ...

...


De acord cu prima jumătate a frazei, dar nu cu a doua!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de Moindreffor » 22/06/20, 17:16

dede2002 a scris:
Moindreffor a scris:... mai ales dacă această biodiversitate este însoțită de o cultură tradițională în solul gol și cu sulfat de cupru, cu un spor de îngrășăminte, pentru a spera să crească roșii care, în timp, vor reveni la forma sălbatică sau în format de tomate cherry ...

...


De acord cu prima jumătate a frazei, dar nu cu a doua!

de ce?
soiurile de tomate actuale au fost selectate, chiar dacă foarte aplicate, va exista întotdeauna o mică tendință de a pierde caracterele selectate și, prin urmare, posibilitatea de a reveni la forma inițială, deci dacă în plus nu este bine făcută , riscul crește

Am vorbit deja despre asta aici și acolo, crearea propriilor semințe este foarte bună, dar este totuși muncă de amatori, posibilitatea de derivă există

pentru mine, este ca și cum ai avea un banchet de către un profesionist sau de un amator care se numește bucătar bun, va rămâne o îndoială și, prin urmare, este un lucru bun? obiectivul fiind clar introducerea biodiversității și, prin urmare, pierderea omogenității dobândite prin selecție

dupa ce poti cumpara 20 de soiuri de rosii si amesteci toate semintele vei avea o biodiversitate frumoasa, dar asta cauti?
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de dede2002 » 22/06/20, 17:29

Moindreffor a scris:de ce?


Potrivit dumneavoastră, conquistadorii au adus înapoi roșii cherry și am făcut din ele roșii mari?

Personal am crescut 5 ani roșii mari cu semințele mele, dintr-un soi cultivat timp de 150 de ani ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Vânzarea de semințe țărănești în cele din urmă autorizate, victorie!




de Paul72 » 22/06/20, 18:10

dede2002 a scris:
Moindreffor a scris:de ce?


Potrivit dumneavoastră, conquistadorii au adus înapoi roșii cherry și am făcut din ele roșii mari?

Personal am crescut 5 ani roșii mari cu semințele mele, dintr-un soi cultivat timp de 150 de ani ...


Da, nu luați țărani sau chiar grădinari amatori pentru ghiocei, selecția semințelor se face întotdeauna și, în general, dacă suntem conștiincioși, selectăm cu atenție purtătorii de semințe pentru a ne asigura că se transmit cele mai bune caractere dorite . Degenerarea este o legendă cu excepția hibrizilor f1 în care, inevitabil, va fi mai dificil să se obțină linii omogene, după câteva generații. Chiar terminăm cu soiuri îmbunătățite pentru terroirul său, selectând tine cele mai potrivite plante (și cu urechea genetică implicată care contează ca bonus)

Scopul final este de a avea plante mai rezistente la condițiile locale fără tratamente și cu mai puține îngrășăminte.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225