Micuț de legume 69 pe drumul spre lene

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 19/09/20, 19:49

Bonjour à tous,

Am citit postările tale de peste un an și urmăresc evoluția grădinilor tale de legume și experiențele tale pe parcursul discuțiilor tale cu mare curiozitate și entuziasm. A devenit chiar și săpunul meu de seară "ce spun grădinarii leneși astăzi?"

De puțin peste un an am o grădină foarte mică de legume sub fân, sub frunze, sub frunze și sub tot ce găsesc de fapt :)

Odată cu venirea toamnei, este cam un moment să faci bilanț.
20200911_201105.jpg
Picioarele de dovlecei la sfârșitul ciclului

Iată dovleceii mei, sunt acoperiți cu odiu, frunzele sunt parcă atrofiate de căldură și secetă, mai dau niște fructe, dar simțim că sunt la sfârșitul ciclului lor ... și, sincer, mi se potrivește așa pentru că Încep să mă satur de dovlecei : Lol: L-am gătit în toate formele sale: tigaie, gratinată, flan, salată și așa mai departe ...

În cele din urmă, am făcut și tort de dovlecei și ciocolată, este delicios, foarte moale și deloc gras.
20200913_175239.jpg
Cine ghicește că există 300g de dovlecei în acest tort?

Pe scurt, toate acestea pentru a spune că mai ales nu voi face nimic dovlecelului meu ... decât să le mănânc : Mrgreen: !
1 x
depinde
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Moindreffor » 19/09/20, 19:55

Am făcut o plăcintă cu dovleac pe partea mea, e bine, dar nu sunt un fan, asta se va schimba, vom spune : Mrgreen:
dar totuși am nevoie de un kilogram bun de dovleac, așa că sigur îi voi păstra pentru o altă utilizare care este mai bună pentru gustul meu, ca o supă bună : Wink:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 20/09/20, 07:17

Anul trecut soțul meu a făcut deserturi cu nuci, pe care ni le-am dat, nu a fost rău, dar nu sunt nebun după asta, prea multe amintiri ciudate ale unui șef acum câțiva ani, cine m-a făcut să fac deserturi de sfeclă roșie sau de castraveți (nu s-a vândut bine, dar doamna a insistat să facă astfel de lucruri). Cred că în bucătărie sunt purist : Mrgreen:
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de izentrop » 20/09/20, 07:56

Ei bine eu dovlecei și castraveții nu a fost un succes. Vom face mai bine data viitoare.
Nici măcar nu avea destui castraveți pentru a face o plăcintă :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 20/09/20, 13:40

Da, uneori, excesul de originalitate nu este foarte fericit ... îmi amintesc de o înghețată roz de șalotă ... naiba.

Acolo, dacă nu o spui, nu putem ghici dovleceii, face o prăjitură ușoară de ciocolată. Vă dau rețeta pentru a încerca.

Ingrediente și proporții:
250g dovlecel ras
150g ciocolată neagră
100g zahăr (brun)
1 plic de zahăr vanilat
25g unt
4 ouă
125g făină
1/2 plic praf de copt (nu este obligatoriu)

- Topeste untul cu ciocolata.
- Într-un castron, amestecați ouăle, zahărul și zahărul vanilat.
- Adăugați amestecul topit de ciocolată-unt.
- Se amestecă și se adaugă făina.
- Adăugați dovlecelele rase.
- Se amestecă bine și se toarnă preparatul într-o matriță cu unt.
- Coaceți 30 de minute la 180 ° C.
Dernière édition alin alcalin 20 / 09 / 20, 13: 45, editate 1 ori.
1 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 20/09/20, 13:45

izentrop a scris:Nici măcar nu avea destui castraveți pentru a face o plăcintă :P
La fel acasă, cei 3 castraveți aruncau pe rând ... Am gustat doar un ragoton de fructe abia coapte :( Data viitoare le voi pune la mai multă umbră.
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 23/09/20, 23:11

Când vine vorba de creaturi, mă refer la insecte și altele asemenea, este și sfârșitul unui ciclu și începutul unuia nou.
În grădina de legume erau primii melci în primăvară, afide de tot felul: verde, roz, negru, gri și, de asemenea, pe rădăcinile morcovilor. Am văzut buburuze sosind în număr foarte mare anul acesta. Apoi, chaferul și toate insectele furajere de pe phacelia au făcut un magnific balet urlet. Omizi, sunt super vorace, e îngrozitor. Gândacii de purici, frunze și alte lucruri pe care nu le știu. În acest moment există încă gândaci colorate.

Dintre „nedoritele” gândaci și omizi au făcut cele mai multe daune. De asemenea, ploșnițele de pat sunt aceleași.
Îmi spun că există un timp pentru fiecare dintre ele și merge ... uneori nu fără durere :P
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
alcalin
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 170
Înregistrare: 12/06/19, 18:49
Locul de amplasare: Monts du Lyonnais
x 52

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de alcalin » 23/09/20, 23:23

Doar pentru furnici este întotdeauna sezonul ... uneori am impresia că am grădina pe un furnicar imens de 1500 de metri pătrați :| Știu că nu sunt dăunătoare, dar pare chiar ciudat.
Construiesc tuburi în jurul tulpinilor căpșunilor, movilelor plantelor de salată ... Nu știu încă ce să cred despre asta.
20200920_165322.jpg
Planta de căpșuni pe furnici

20200920_165126.jpg
Planta de salată într-un furnicar
Pe de o parte, aerează pământul, pe de altă parte, tijele înconjurate de tuburi ajung să cedeze. Din când în când, fac toate acestea cu furtunul pentru a elibera furnicile ... care revin imediat la sarcină.
0 x
depinde
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de Doris » 24/09/20, 08:45

Am avut această problemă timp de două-trei săptămâni pe bietă, o mulțime de afide pe ea și, prin urmare, o mulțime de furnici. Cu jetul, problema se rezolvă bine, dar este necesar să insistați puțin, să o faceți regulat și cu presiune.
Am avut și gândaci de purici, ceea ce mi-a cauzat unele daune și apoi a dispărut. Anul viitor voi pune culturi sensibile sub o plasă. Nu am văzut o singură omidă anul acesta în grădina de legume, este prima dată, dar am avut o mulțime de viespi, nu știu unde se cuibăresc, dar nu trebuie să fie departe de grădina de legume, le am atrage cu puncte de apă.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Micuț de legume 69 pe drumul spre lene




de stephgouv » 24/09/20, 09:41

Alkaline a scris:Doar pentru furnici este întotdeauna sezonul ... uneori am impresia că am grădina pe un furnicar imens de 1500 de metri pătrați :| Știu că nu sunt dăunătoare, dar pare chiar ciudat.
Construiesc tuburi în jurul tulpinilor căpșunilor, movilelor plantelor de salată ... Nu știu încă ce să cred despre asta.
20200920_165322.jpg
20200920_165126.jpg Pe de o parte aerează pământul pe cealaltă parte tijele înconjurate de tuburi sfârșesc prin a se defecta. Din când în când, fac toate acestea cu furtunul pentru a elibera furnicile ... care revin imediat la sarcină.

Bună, nu ai încercat cu zaț de cafea? Ar fi o respingere naturală ... La rândul meu, nu am testat niciodată.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 356