Arici pentru a salva, sfaturi de iernare?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Arici pentru a salva, sfaturi de iernare?




de phil53 » 18/11/20, 16:43

Tocmai am luat un arici semi-urban care este mult prea mic pentru a hiberna. Pe internet scrie ca nu trebuie sa dai un melc pentru ca risca sa-l parazitezi. Asta mi se pare exagerat, doar că ar mânca ce găsește. A trecut cineva vreodată un mic arici peste iarnă?
Nu prea vreau să-l transmit unei asociații, este o prostie?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Arici de salvat, sfaturi pentru iernare?




de Moindreffor » 18/11/20, 20:01

philxNUMX a scris:Tocmai am luat un arici semi-urban care este mult prea mic pentru a hiberna. Pe internet scrie ca nu trebuie sa dai un melc pentru ca risca sa-l parazitezi. Asta mi se pare exagerat, doar că ar mânca ce găsește. A trecut cineva vreodată un mic arici peste iarnă?
Nu prea vreau să-l transmit unei asociații, este o prostie?

Dacă nu vrei să-l încredințezi unei asociații specializate de salvare, poți măcar să iei sfatul de la ei, deoarece ariciul tău nu este rănit, dar poate prea tânăr.

cel puțin punându-le la dispoziție o fotografie cu un marcaj, astfel încât să poată estima dimensiunea, și oferindu-le greutatea creaturii, vor avea și informațiile potrivite pentru a vă ajuta cât mai bine.
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Arici de salvat, sfaturi pentru iernare?




de Flytox » 18/11/20, 20:29

Între timp, pentru a-l hrăni, puteți încerca mâncare pentru câini. În mod regulat, aricii locali veneau să viziteze castronul câinilor mei.

De fapt, s-ar putea să nu fie o idee bună. Aricii ăștia de acolo.....prea des își lasă pielea acolo, penele inclusiv, pentru că micuții mei „obraznici” au învățat singuri să-i omoare în doar câteva minute și să se joace cu „rămășițele” lor... : Evil:
Ariciul tău nu ar trebui să facă legătura între mirosul de croșete și o masă bună gratuită.... :strigăt:

Pentru a încerca să alungi acest genocid, o soluție foarte simplă, gata de prânz! Dacă vărs crochetele direct pe pământ în iarbă, cățeii termină toate croșetele fără să lase una singură întinsă,... și nici un miros de crochete, nici un arici neglijent. 8) . De când fac asta, crimele au fost reduse cu cel puțin jumătate. : Wink:

Încă nu am găsit o soluție pentru a-i antrena pe cei mici să fie mai mulțumiți. :(
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Arici de salvat, sfaturi pentru iernare?




de phil53 » 19/11/20, 18:22

În cele din urmă l-am dus la școala veterinară din Nantes unde își va petrece iarna cald.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Arici de salvat, sfaturi pentru iernare?




de Moindreffor » 19/11/20, 20:50

philxNUMX a scris:În cele din urmă l-am dus la școala veterinară din Nantes unde își va petrece iarna cald.

excelenta decizie BRAVO!!!!
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 406