Încep în grădina mea de legume !!!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Încep în grădina mea de legume !!!




de Annanjou » 10/04/21, 14:45

bonjour,
Da, mă duc: de câțiva ani, cosesc (aproximativ 200 m2) fără să adun iarba cu o speranță vagă de grădină de legume. Și apoi am luat cartea leneșului ca cadou de Crăciun și, în ianuarie 2020, am întins un mic RB de fân pe aproximativ 50m2. În prezent, m-am uitat sub fân și arată foarte promițător. Ei bine, au existat încă câteva ierburi care au străpuns fânul în această iarnă: când se întâmpla asta, ridicam fânul cu o furculiță și îi făceam să cadă pe nas; a calmat buruienile. Dar acolo, la începutul lunii aprilie, există abia câteva rumex (îndepărtate foarte ușor, deoarece solul este slăbit) și încă câțiva păpădie. Mă întreb dacă plec și mă întorc la bouncer sau dacă pun un fân înapoi (am aproape un RB întreg?
A și, de asemenea, mi-e puțin frică să semăn la începutul unei grădini de legume cu fân, așa că pregătesc plante semănate acasă (și am cumpărat și câteva, trebuie să începi bine, apoi voi încerca să culegi semințe).
Vă mulțumim!
Anne
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Merg !!!




de Moindreffor » 10/04/21, 16:56

bun venit Anne
Mi se pare un început bun, o suprafață nu prea mare, vă reamintesc că cultiv aproximativ 32m2, dar am ghemuit și eu un pretutindeni : Mrgreen:
pentru păpădie, vor arăta, așa că jucați aceeași soartă pe ele ca pe rumex, eu există un instrument care îmi place în grădina de legume, este o mistrie de mason numită limbă de pisică, mi se pare mai bine gestionată decât un transplantator și, în plus, având o lamă subțire, mă servește ca un cuțit, așa că lovesc rădăcina dacă nu o pot scoate și, așa cum spune Didier adesea, dacă nu aveți totul prima dată, bine va fi pentru al doilea, chiar și pentru al treilea, dar ajungem acolo

dacă nu, veți vedea, de asemenea, că însămânțarea în ghivece sau terine, când aveți o suprafață mică, nu este rău, nu semăn practic nimic, cu excepția sfârșitului sezonului când buștenul de fân este la sfârșit, o chestiune de lenea, fără brazde de deschis, semăn din zbor : Mrgreen:

mult noroc și distrează-te
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Merg !!!




de Annanjou » 10/04/21, 18:09

Va multumesc !!!
Deci, în afară de păpădia pe care ar trebui să o port, mă întorc la șezlongul meu :D
Răsadurile mele încep să ajungă acasă:
- 2 frunze pentru roșii în ghivece pe care le pun afară în timpul zilei, astfel încât să se „întărească”
- 1 frunză pentru o anghinare într-o ceașcă (da, am încercat anghinarea ... dar ulterior am cumpărat una sau 2 plante dacă este necesar)
- încă nimic pentru pătrunjel, busuioc, castraveți și varză de Bruxelles așa că aștept.
Și afară am făcut tăvi (în tăvile pescariilor după André Abrahami) de salate pentru a tăia acel punct la 2 frunze, ridichi (bineînțeles că asta încurajează!) Și stau în fața tăvii de praz : Lol:
Ah și, de asemenea, o tavă cu flori: gălbenele, nasturți de boragă etc.
și apoi ... Am cumpărat și plante de căpșuni (cred greu de însămânțat) și, de asemenea, roșii, busuioc, mentă, doar pentru a asigura lovitura dacă vreodată răsadurile mele nu vor reuși. Le-am pus într-o oală, astfel încât să le pot pune dacă există o amenințare de îngheț, dar nu voi planta sub fân până când înghețurile nu vor fi cu adevărat terminate.
De asemenea, cred că mă voi întinde puțin: am tuns o fâșie scurtă pentru a pune cartofi pe care îi voi acoperi cu fân gros: făcusem un test anul trecut și a funcționat grozav!
Voili voilou, voi da știri imediat ce lucrurile se vor întâmpla.
Vă mulțumesc din nou și ne vedem în curând,
Anne
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Merg !!!




de Ahmed » 10/04/21, 18:14

Am cumpărat și plante de căpșuni (greu de semănat cred) ...

Nu este dificil, ci doar că soiul este obținut vegetativ, ceea ce este ușor cu această plantă care a ales ambele opțiuni: veți putea să transplantați alergătorii care vor apărea (există căpșuni care nu mai au această facultate, se pare pentru mine, dar nu este majoritar).
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Annanjou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/11/20, 11:22
x 1

Re: Merg !!!




de Annanjou » 10/04/21, 18:24

Mulțumesc Ahmed, îmi amintesc și voi încerca alergătorii de căpșuni (cu cât avem mai multe cu atât mâncăm mai mult :D
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Merg !!!




de Moindreffor » 10/04/21, 18:30

Ahmed a scris:
Am cumpărat și plante de căpșuni (greu de semănat cred) ...

Nu este dificil, ci doar că soiul este obținut vegetativ, ceea ce este ușor cu această plantă care a ales ambele opțiuni: veți putea să transplantați alergătorii care vor apărea (există căpșuni care nu mai au această facultate, se pare pentru mine, dar nu este majoritar).

în caz contrar, dar cred că Ahmed va găsi ceva de care să se plângă acolo, îți place ca mine, lași căpșunile să se descurce singure, se stolonează și se transplantează, dar într-adevăr vei avea un parc destul de anarhic, destul de dens care colonizează spațiul dorit, dar este o chestiune de lene, anul trecut o mulțime de căpșuni verzi, o recoltă promițătoare, dar a fost fără să mă bazez pe pofta de mâncare a merelor care erau în plină hrănire a fluierelor. Nu am văzut culoarea , pe de altă parte, mariguetele și marigele de lemn în creștere care sosesc după aceea nu au suferit nicio prădare de la merle, păcat că acestea sunt cele pentru care am avut cele mai puține plante :(

anul acesta netul este gata : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Merg !!!




de Ahmed » 10/04/21, 18:41

Facem ceea ce simțim și nu am sufletul unui cenzor! Stolajul trebuie limitat în mod rezonabil, deoarece pompează energie în detrimentul producției de fructe, care este încă obiectivul. Dar ceea ce imită în principal producția de căpșuni este uscăciunea (înrădăcinarea superficială) și căldura: acești doi factori se opun capacității căpșunilor de a înflori pe tot parcursul sezonului vegetativ (florile se întrerup). Prin urmare, va trebui să aveți grijă, mulcirea naturală (preferabil zdrobită), dar și udarea et împrospătați răcoritoare dacă doriți desertul toată vara ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Merg !!!




de Moindreffor » 10/04/21, 18:49

Ahmed a scris:Facem ceea ce simțim și nu am sufletul unui cenzor! Stolajul trebuie limitat în mod rezonabil, deoarece pompează energie în detrimentul producției de fructe, care este încă obiectivul. Dar ceea ce imită în principal producția de căpșuni este uscăciunea (înrădăcinarea superficială) și căldura: acești doi factori se opun capacității căpșunilor de a înflori pe tot parcursul sezonului vegetativ (florile se întrerup). Prin urmare, va trebui să aveți grijă, mulcirea naturală (preferabil zdrobită), dar și udarea et împrospătați răcoritoare dacă doriți desertul toată vara ...

De fapt, am pus un strat bun de BRF pe căpșuni anul trecut, neputând reînnoi anul acesta prea rău, și am udat, de unde și recolta promițătoare : Mrgreen:

după ce parcul are loc și se extinde singur, dacă este mai mare, dar mai puțin productiv, totul este o chestiune de alegere : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Merg !!!




de Ahmed » 10/04/21, 19:35

Cu siguranță vrei să spui: „de unde recolta profitabilă”?
Într-adevăr, compromisul între înmulțire și producție se face după propriile sale criterii, incluzând, evident, suprafața disponibilă ... Annanjou a acestei particularități.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Merg !!!




de Moindreffor » 10/04/21, 20:10

Ahmed a scris:Cu siguranță vrei să spui: „de unde recolta profitabilă”?
Într-adevăr, compromisul între înmulțire și producție se face după propriile sale criterii, incluzând, evident, suprafața disponibilă ... Annanjou a acestei particularități.

recolta a fost benefică pentru meri : Mrgreen:

într-adevăr, planta de căpșuni este o plantă drăguță pentru această parte multiplicarea ușoară și producerea de fructe gustoase, este, prin urmare, un oaspete de care să am grijă, mic unde locuiam, era un parc imens, era probabil imens, pentru că eu eram mic, dar hei, un parc împădurit abia întreținut, o mică pădure privată și una dintre marile mele plăceri a fost să găsesc în fiecare an, aceste câteva căpșuni sălbatice sălbatice ... de aceea apreciez mara des bois cu atât mai mult
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 330