Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume leneșă?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Thomas A.L.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 09/08/21, 18:12
x 1

Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume leneșă?




de Thomas A.L. » 09/08/21, 18:45

2020, două evenimente importante mutarea noastră la Touraine și lectura cărții Le Potager du laesseux.
Ajuns pe un nou teren liber de toate culturile timp de 10 ani, am decis să înființez o grădină de legume leneșă fără prelucrare și fără intrare. Dar, neștiind unde să plantez grădina de legume în teren (6000 m2), am creat două grădini de legume de testare

Grădina de legume de top : Pământul este compus dintr-un amestec de tuf și nisip, deci este deosebit de drenat și de calcar, dar este ușor de lucrat. vegetația care crește acolo în mod natural este destul de rar

Grădina de legume inferioară : Pământul rămâne constant umed, deoarece primește toată apa de scurgere (mai ales anul acesta) este format din același sol ca grădina de legume de sus dar cu o fâșie de lut. Argilă + Nisip + Umiditate = pământul este, prin urmare, compact ca betonul, greu în bulgări și întotdeauna umed. Vegetația naturală care crește acolo este mult mai abundentă (salcie, păiuș, ciulini, alune)

După primul an de cultivare pe și sub fân, am obținut rezultate slabe în cele două grădini de încercare.

În grădina de legume de sus legumele sunt bolnave și nici măcar nu am reușit să obțin fasole care a încolțit, dar plantele au rămas galbene și lente, roșiile se descurcă mai bine, dovleceii sunt ofiliți, boragele sunt galbene, bieturile sunt paliconi iar tulpinile lor sunt subțiri

În grădina inferioară de legume, succes pentru cartofi, pentru restul boala (sol prea umed), melcii și ciulinii au lucrat din greu pentru a putrezi fasolea, pentru a dezvolta plantele de roșii și dovlecei fără a produce un singur fruct, pe de altă parte. mare succes pe bindweed care a beneficiat, fără îndoială, de un aport de azot pentru a crește și a se multiplica.

Tocmai am încercat să transplantăm praz și varză. În grădina de legume de sus, operațiunea este posibilă, dar nu cred în rezultat, deoarece solul nu este potrivit (prea slab). în grădina de legume inferioară am răsucit o picătură și am reușit să introduc plantele de praz și varză cu mare dificultate între bulgări de pământ, mă îndoiesc că plantele pot lua corect.

Care este parerea ta / Ar trebui să încerc să îmbunătățesc grădina de legume superioară adăugând gunoi de grajd și compost sau trebuie să persist pe grădina de legume inferioară care are sol mai fertil dar atât de compact ???? Ce ai face în locul meu?

Soluția intermediară nu este posibilă, terenul de mijloc este construit și prea mult la umbra copacilor și a caselor.

Mulțumesc, mulțumesc pentru sfaturi, sunt pe cale să o iau de la capăt, dar cum?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume Sloth




de Doris » 10/08/21, 08:13

Bună, complicat să-ți răspund. În primul rând, cred că în primul an este normal ca rezultatele să fie mixte. Spuneți singur că în grădina superioară de legume vegetația naturală este săracă, așa că un an de fân nu va schimba în mod fundamental situația. Nu știu, care sunt disponibilitățile și planurile tale pentru terenul tău, dar de ce să nu păstrezi cele două grădini de legume și să descoperi treptat culturile care le plac în una sau alta? Furnizarea de gunoi de grajd sau compost pentru grădina de legume de top: aici, în sol nisipos, aduc tot ce pot, în afară de deșeurile verzi, am gunoi de iepure și excremente de pui. Am pus toate acestea direct pe solul meu, fără compost pentru mine. Încep să obțin niște rezultate foarte interesante, dar au trecut doar doi ani și jumătate, așa că mai este încă un drum lung de parcurs. Multă baftă
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume Sloth




de pi-r » 10/08/21, 10:58

„Mai mult” la comentariul lui Doris: un an este prea scurt pentru a avea o idee exactă asupra situației!
mai mult, îmi permit să cred că a avea 2 situații diferite din punct de vedere al texturilor / structurii, RFU-ului, expunerii etc ... trebuie să fie un atu ... dacă este posibil să păstrezi cele 2 site-uri!
1 x
jft78
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 41
Înregistrare: 16/04/19, 21:10
Locul de amplasare: Yvelines
x 6

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume Sloth




de jft78 » 10/08/21, 12:03

Îmi permit să împărtășesc experiența mea slabă de „începător”.
Și eu sunt în al doilea sezon de cultivare a fânului. Și cred că cuvântul cheie este „răbdareTrebuie să așteptăm ca întregul sistem să se echilibreze.
De asemenea, nu am fost foarte norocoși cu vremea: foarte uscat anul trecut și foarte umed și răcoros anul acesta. Nu este ușor, pentru a începe, pentru a naviga.
Pentru moment, văd grădina mea de legume ca pe o zonă de experimentare: reușesc să cultiv această legumă sau alta sau această varietate sau să răspândesc răsadurile pentru a vedea cum se comportă, etc ... doar plantăm și recoltăm, că frunzele mai mult timp pentru a experimenta și a observa ce se întâmplă.
Curaj!
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume Sloth




de Moindreffor » 10/08/21, 14:53

ce mai pot adăuga, sunt în adevăratul meu al 3-lea an mi se pare, întreaga grădină de legume progresează, am forțat anumite zone și văd fertilitatea jucându-i rolul

Deci, aduceți contribuții din ceea ce găsiți, fân pe partea de sus pentru a evita buruienile, dacă nu vă place jungla prea mult ca mine

nu trageți concluzii prea grăbite, așa cum s-a spus mai sus un an prea uscat, fânul nu mineralizează nu crește, un an prea umed mineralizează dar este prea rece nu crește, deci singurul punct comun „care nu împing” : Mrgreen: cu excepția faptului că anul trecut varza zero și anul acesta este opusul, roșiile anul trecut super și anul acesta zero

deci încercați, încercați și încercați să luați ceea ce vine : Mrgreen:

bon curaj
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină de legume Sloth




de sicetaitsimple » 10/08/21, 15:23

Ar fi pretențios să-ți spun să faci asta sau să faci asta!
Cu toate acestea, vă pot sfătui în special pentru grădina de legume „de top”, despre care spuneți că este compusă în principal din tufa, pentru a lua o măsurătoare a pH-ului (truse mici în centrele de grădină la qq euro) sau chiar o analiză a solului dacă vrei să pui mai mult în ea și să o vezi mai clar.
Deoarece dacă aveți un pH foarte ridicat datorită unei cantități mari de var, nu puteți face prea multe decât să cultivați plante care îl susțin. Deci, adaptarea culturilor la sol mai degrabă decât dorința de a adapta solul la culturi.
Este mai ușor în cealaltă direcție, când pH-ul este scăzut, poate fi crescut cu câteva contribuții.
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 359