Bacteriosol Marcel MEZY

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Bacteriosol Marcel MEZY




de humus » 02/10/21, 19:40

Marcel MEZY, păstorul de bacterii: descoperiți invenția sa pentru agricultura durabilă.

Descoperiți povestea lui Marcel MEZY, inventatorul unui concept unic de fertilizare, bazat pe acțiunea microorganismelor, bacteriilor și ciupercilor, selectate și dezvoltate pe composturile vegetale.


2 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de izentrop » 03/10/21, 00:34

Dacă întrebați principalele părți interesate, este vorba despre comerțul cu perlimpinpin. În cele din urmă, trebuie să accelereze mineralizarea, deci destocând carbonul în acest caz ... Reversul a ceea ce este spus în videoclip.
Nu este nevoie de pilot pilot dacă motorul nu are benzină, pentru a repeta această reflectare a subiectului Alasso.
Mai rău, îl putem deteriora și mai mult pe un bătrân care este deja foarte obosit dacă îi lipsește uleiul ... asta e mai degrabă o reflectare pentru Bacteriosol ... aici navigăm pe merchandising-ul micorizei, în mod clar există un efect cu acest produs pe descompunerea gunoiului de grajd și pe soluri, dar este necesar să se dea benzină cu OM cu rotații, acoperire și modificări organice, altfel poate fi cu adevărat un dezastru.
O altă remarcă, raportul unui test de control pe soia, uneori biotopul natural natural al anumitor soluri vii, este mai bun decât contribuția și înlocuirea făcută în SOBAC. https://forum.agriavis.com/viewtopic.php?id=14615
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de humus » 03/10/21, 08:01

Nu știu prea multe despre asta, dar acest produs îmi vorbește.
Geanta de 8 kg pentru 250 m² nu este ieftină, aș încerca.
Prețul variază de la simplu la dublu pe net.

Am făcut tăvi de cultivare umplute cu lemn mort și BRF mai mult sau mai puțin descompuse, fără sol, cu excepția ocazional a puțin sol comercial.
Ideea tăvilor este de a crește recoltele peste buruieni (nu mai este curățare) și de a avea un sol bogat în humus : Wink: , aproape de podeaua pădurii.
Deși am introdus puțin sol de pădure în aceste tancuri, adăugarea de noi microorganisme poate rezolva unele probleme pe care le compar cu deficiențele, dar ce ??? Azot sau fier ???

Cel mai convingător exemplu al videoclipului, după părerea mea, este comparația grâului în nisip și apă (un substrat foarte neutru), cu și fără bacteriosol.
Potrivit videoclipului, negrul din nisip este sechestrat carbon?
A face hobby-ul acvariului poate fi și alge.
În cele din urmă, dacă spun acest lucru, cred că au verificat.

Oricum, mă tentează să fac experimente comparative, deoarece am anumite probleme.
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de yves35 » 03/10/21, 08:33

bonjour,

ar fi frumos dacă didier (Did67) își dă părerea, dacă trece prin asta ...
Nu știu nimic despre asta, dar în coșul dvs. de gunoi nu protejează împotriva buruienilor (ale căror semințe pot fi aduse de vânt, păsări etc ...), dar este bine pentru persoanele în vârstă care au spatele în compot. mi se pare cu tot lemnul pe care l-ai pus că există mult carbon și relativ puțin azot.
V-ați gândit să instalați o conductă de sticlă pentru a vă bucura de treaba lor?

În ceea ce privește stivuirea (dacă citesc corect) pe care doriți să o eliminați dacă funcționează, vă mulțumesc că ați dat un feedback detaliat, aș transmite-o la cafenelele și studenții care frecventează strada de la sete și împrejurimile Place St Anne în Rennes. Sunt foarte pretențioși :D

Yves
0 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de humus » 03/10/21, 09:19

yves35 a scris:bonjour,

ar fi frumos dacă didier (Did67) își dă părerea, dacă trece prin asta ...
Nu știu nimic despre asta, dar în coșul dvs. de gunoi nu protejează împotriva buruienilor (ale căror semințe pot fi aduse de vânt, păsări etc ...), dar este bine pentru bătrânii care au spatele în compot. mi se pare cu lemnul pe care l-ai pus că există mult carbon și relativ puțin azot.
În ceea ce privește degerbarea pe care doriți să o eliminați dacă funcționează, vă mulțumesc pentru că ați dat un feedback detaliat, aș transmite-o către cafenele și studenți care frecventează strada de la sete și împrejurimile Place St Anne din Rennes. Ei întreabă :D

Yves

Într-adevăr, nu previne buruienile care provin din sămânță, dar sunt foarte puține și se extrage foarte ușor cu mâna, deoarece solul rămâne întotdeauna slăbit.
există și o retenție bună de apă.
Evident, nu trebuie să lăsăm buruienile să se stabilească și să se înmulțească, altfel nu am câștigat nimic : Lol:

Cultivarea la nivelul solului este o mare problemă pentru mine cu plantele târâtoare și invazive: bindweed, cinquefoils, buttercups și într-o măsură mai mică iedera sol.
altfel ar trebui să facem ca vecini : Arrow: teren întors și gol tot timpul anului. Refuz să fac asta.
Copertina de la BRF nu funcționează pentru combaterea buruienilor sau trebuie să fii pe ea tot timpul la început și pe termen lung cred că avem buruieni mai invazive? Nu am nicio posibilitate de a avea fân, niciodată încercat.
Rămâne problema aleilor cu iarbă din jurul grădinii de legume, care sunt un rezervor perpetuu de bindweed, cinquefoils, buttercups și iedera măcinată.

Cu un coș de 30cm, așezat pe carton, problema buruienilor este rezolvată din start.
și este plăcut să ai și mai puțini să te apleci și de ce să nu grădină așezat.

Cea mai mare greșeală pe care am făcut-o a fost dorința de a adăuga azot cu cositul de suprafață : Arrow: răsaduri gratuite de buruieni! rapid stăpânit, din fericire.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de izentrop » 03/10/21, 09:47

humus a scris:Mi se pare cu lemnul pe care l-ai pus că există mult carbon și relativ puțin azot.
Este clar că lemnul mort trebuie să aibă un c / n de 200, pentru a ajunge la c / n de 10 trebuie să adăugați multă materie azotată. https://fr.wikipedia.org/wiki/Rapport_C/N

O cameră de agricultură a testat acest produs: rezultat https://pays-de-la-loire.chambres-agric ... _en_GC.pdf

Putem vedea, în compoziție, că este un îngrășământ de suprafață care este similar cu un humus deshidratat bine încărcat cu îngrășăminte.
jointes pièces
batteriosol.gif
bateriosol.gif (15.76 KiB) Vizualizat de 3619 ori
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12299
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de Ahmed » 03/10/21, 09:48

Acest videoclip este foarte atractiv, dar așa cum spune filosoful: „Adevărurile mângâietoare trebuie demonstrate de două oriEste ilogic să credem că microorganismele, chiar „atent” domesticite, pot funcționa în soluri foarte sărace, deoarece au nevoie de hrană ...
Studiile efectuate de INRA au concluzionat că nu există niciun efect, un efect slab pozitiv sau slab depresiv, în funcție de metodele studiilor; pe scurt, nimic de-a face cu minunile prezentate în acest videoclip, din păcate.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de humus » 03/10/21, 09:57

Ahmed a scris: Este ilogic să credem că chiar și microorganismele „domesticite” cu atenție pot funcționa în soluri foarte sărace, deoarece au nevoie de hrană ...

Aceasta este și părerea mea.
Am unele îndoieli cu privire la rezultatele grădinăritului pe sol care pare a fi destul de slab, dar nu știi niciodată?
Nu știm totul : Wink:

Ei bine, cu coșurile mele cu materii vegetale, cred că va fi ceva de mâncare : Wink:
Voi încerca experimentul în tancuri și pe teren convențional.
Chiar și cred că ar putea avea un interes pentru compostul de chiparos început recent.
Dernière édition alin humus 03 / 10 / 21, 10: 09, editate 2 ori.
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de humus » 03/10/21, 10:01

izentrop a scris:
humus a scris:Mi se pare cu lemnul pe care l-ai pus că există mult carbon și relativ puțin azot.
Este clar că lemnul mort trebuie să aibă un c / n de 200, pentru a ajunge la c / n de 10 trebuie să adăugați multă materie azotată. https://fr.wikipedia.org/wiki/Rapport_C/N

O cameră de agricultură a testat acest produs: rezultat https://pays-de-la-loire.chambres-agric ... _en_GC.pdf

Putem vedea, în compoziție, că este un îngrășământ de suprafață care este similar cu un humus deshidratat bine încărcat cu îngrășăminte.


Nu-mi amintesc unde, dar am auzit că raportul C / N nu a fost atât de critic.
De exemplu, burghiul poate avea rapoarte C / N foarte variabile, am văzut 25 în acest document și crește foarte bine.
http://documents.irevues.inist.fr/bitst ... _479.pdf?s
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Bacteriosol Marcel MEZY




de humus » 03/10/21, 10:34

Ahmed a scris:Acest videoclip este foarte atractiv, dar așa cum spune filosoful: „Adevărurile mângâietoare trebuie demonstrate de două oriEste ilogic să credem că microorganismele, chiar „atent” domesticite, pot funcționa în soluri foarte sărace, deoarece au nevoie de hrană ...

În registru „nu știm totul”, poate putem trage o analogie cu transplantul de microbiota pe oameni sau șoareci.
Același teren, dar bacterii diferite : Arrow: rezultat miraculos.
obezii devin normali și invers, vindecarea bolilor, chiar și a bolii Alzheimer.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 386