Un petec de legume leneș și mici baloti de fân - o idee leneșă.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Bobinsana
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/21, 17:29
x 1

Un petec de legume leneș și mici baloti de fân - o idee leneșă.




de Bobinsana » 08/10/21, 17:19

bonjour,
Tocmai mi-am început grădina de legume leneș și mi-am luat fânul (din regrowth) în această dimineață. Și am luat-o înapoi în BILE MICI.
Aceste bile mici formează un paralelipiped de aproximativ 30 cm x 80 cm x 40 cm, compus din mini bile aproape pre-tăiate.

Și din moment ce sunt un om leneș, am avut o idee și aș vrea să știu dacă există o contraindicație.

Practic:
1) Am despachetat baloturile, permițându-mi să obțin domino de fân pe care le-am pus unul lângă altul ca lino. Fiecare minge dă aproximativ 10 domino-uri. Fiecare domino are o grosime de aproximativ 15 cm, foarte ambalat.
2) Am acoperit apoi fiecare domino cu un alt domino tăiat în 2. Acest lucru a priori face posibilă acoperirea bine a domino-ului de jos.

3) În cele din urmă, când va sosi momentul plantării, intenționez să plantez ÎNTRE spațiile mele de domino, care sunt ultra blocate pentru moment, dar pe care le pot crește cu ușurință.

Pe scurt, mi se pare super simplu, poate prea mult. Sunt prea leneș?
Mulțumesc!
Gilles
jointes pièces
03.JPEG
02.JPEG
01.JPEG
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădină de legume leneșă și mici baloti de fân - o idee leneșă.




de Doris » 08/10/21, 17:59

O fac așa, când am baloti mici de fân, funcționează bine.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Grădină de legume leneșă și mici baloti de fân - o idee leneșă.




de Ahmed » 08/10/21, 18:31

Acesta este și modul în care procedez cu pachetele mele mici de casă: este cel mai ușor. Problema creării brazdelor există numai în cazul baloturilor rotunzi mari derulați (dar este mai ușor de instalat!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 477