Sera cu udare automata pasiva de ploaie

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Sera cu udare automata pasiva de ploaie




de Christophe » 10/01/22, 13:49

Vă prezint sera mea cu irigare automată cu apă de ploaie care funcționează bine din 2019.

Este o idee foarte simplă, dar este foarte eficientă... când plouă... : Mrgreen:

Ideea este sa punem un jgheab alimentat cu apa de ploaie cu panta usoara si sa o forezi regulat la inaltimea nivelului apei (se face la prima umplere). Astfel orificiile nu sunt la aceeasi inaltime in lungimea jgheabului si apa curge (mai mult sau mai putin) regulat in toata sera.

irigare_sere_2.jpg
irrigation_serre_2.jpg (243.71 KiB) Vizualizat de 5623 ori


Aș fi putut face mai simplu cu un jgheab orizontal și orificii la aceeași înălțime, să văd un sistem de preaplin, dar asta ar fi îngreunat puțin curățarea anuală și jgheabul din PVC tinde să se deformeze (cald, rece...), deci o panta este mai buna...

Dacă sera ta este mai mare, poți folosi mai multe jgheaburi.

In fotografii nu este apa pentru ca tocmai facusem curatenia anuala.

Secțiunea de acoperiș utilizată (1/2):

irigare_sere_0.jpg
irrigation_serre_0.jpg (240.33 KiB) Vizualizat de 5623 ori


Colector pe jgheab vertical:

irrigation_greenhouse.jpg
irrigation_serre.jpg (420.75 KiB) Vizualizat de 5623 ori


Ajunși în seră:

irigare_sere_6.jpg


Alimentarea jgheabului: la inceput am folosit un rezervor tampon si jgheabul era alimentat de preaplin, dar hidraulic in configuratia mea nu a fost groaznic, rezervorul a avut dificultati la revarsare (inaltime insuficienta cu colectorul de apa de ploaie) deci pana la urma un viu. furajele funcționează mai bine!

Un rezervor tampon este evident interesant în timpul sezonului uscat!

irigare_sere_3.jpg


Exemple de găuri:

irigare_sere_5.jpg
irrigation_serre_5.jpg (421.19 KiB) Vizualizat de 5623 ori


irigare_sere_4.jpg
irrigation_serre_4.jpg (424.95 KiB) Vizualizat de 5623 ori


Priză (detașabilă pentru curățare sau protecție împotriva înghețului, nu este nevoie să faceți acest lucru...):

irigare_sere_7.jpg
irrigation_serre_7.jpg (478.96 KiB) Vizualizat de 5623 ori


Gata!

Singura condiție este să aveți o secțiune mare a acoperișului în apropiere pentru a avea o bună irigare a serei, deși este foarte posibil să folosiți acoperișul serii pentru a colecta și a avea echivalentul higrometric pentru aceeași zonă „fără seră”. .

Dar având în vedere forțarea unei sere, este mai bine să colectați pe o secțiune mai mare. Evident, mai este necesar ca sera să fie „sub tigaie” acasă este limitată (mai puțin de 1m) dar funcționează bine în alimentare directă.

Daca aveti destula inaltime intre colector si sera, puteti folosi si conducte poroase de irigare. Nu funcționează direct acasă: în funcție de conductă cred că durează 0.2 până la 0.3 bari...
0 x
Milien61
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Sere cu udare automată pasivă




de Milien61 » 07/11/22, 16:49

bonjour,

Christophe, ai vreun feedback despre sistemul tău pasiv de irigare cu apă pluvială?

Vreau să fac un sistem oarecum echivalent prin colectarea apei de ploaie care cade pe seră (6,5 x 18m) și direcționarea imediată către solul serei (de parcă ar ploua de fapt prin prelată) . Scopul este de a oferi solului o rezervă suficientă de apă pentru a începe bine la începutul verii și de a întârzia cât mai mult posibil primele udari ale plantelor, știind că paiez pentru a limita evaporarea.

Sistemul pe care îl iau în considerare este puțin diferit:
- două jgheaburi de ambele părți ale serei mele din tunel, fiecare cu un burlan,
- trecem pe sub prelata si furnizam doua tevi PVC perforate asezate mai mult spre centrul serei (pentru ca terenul de pe margini inca beneficiaza de ploaie prin difuzie oblica a apei),
- cele două conducte perforate se așează pe țiglă plană pe toată lungimea serei cu orificii reglate după caz, astfel încât apa să fie distribuită pe toată lungimea.

Și dacă văd la mijlocul/sârzitul verii/începutul toamnei că plantele au nevoie de apă, am rezervoare de apă în plus și va fi suficient să curgă în aceleași jgheaburi. Doar că acest sistem face posibil să nu fie nevoie să depozitezi toată apa necesară udării și măcar să depozitezi o parte din ea în pământ.

Milien61
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Sere cu udare automată pasivă




de sicetaitsimple » 07/11/22, 18:41

Dificultatea este (dacă am înțeles bine) că vei avea foarte puțină înălțime a apei între jgheaburi, îmi imaginez așezate pe pământ în jurul serei tale, și conductele interioare, mai ales pe o lungime de 18m. Poate avea mici probleme cu curgerea, mai mult sau mai puțin neregulat. În afară de a pune conductele interioare mai jos într-un fel de „tranșeu” în mijlocul serei.
1 x
Milien61
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Sere cu udare automată pasivă




de Milien61 » 07/11/22, 18:58

Nu, jgheaburile vor fi la o înălțime de aproximativ 90 cm, pentru că am obloane de deschis vara. Jgheaburile vor fi astfel în funcțiune și vara pentru a nu fi lipsite de ploile furtunoase.

Va exista așadar o cădere de 90 cm între jgheaburi și țevile perforate. Dar, după cum spuneți, dificultatea va fi totuși să vă asigurați că apa este bine distribuită de-a lungul conductei. Va trebui să ne jucăm cu pantele, cu înălțimea găurilor, așa cum a spus Christophe, poate chiar cu distanța dintre găuri.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Sere cu udare automată pasivă




de sicetaitsimple » 07/11/22, 19:07

Milien61 a scris:Nu, jgheaburile vor fi la o înălțime de aproximativ 90 cm


Bine, nu am spus nimic! Acestea fiind spuse, nu va fi ușor să asigurați o anumită etanșare între jgheaburi și capacul serei dvs., astfel încât apa să fie recuperată eficient.
0 x
Milien61
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Sere cu udare automată pasivă




de Milien61 » 07/11/22, 19:15

M-am gândit la o fâșie tăiată din prelată reciclată și această fâșie ar fi lipită cu bandă adezivă dublu-față pe prelata de seră în timp ce atârna în jgheab. Aceasta este ceea ce se vinde pe unele site-uri (dar cu alt mijloc decat fata dubla). De testat în timp dacă ține.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Sere cu udare automată pasivă




de Christophe » 07/11/22, 19:24

Milien61 a scris:bonjour,

Christophe, ai vreun feedback despre sistemul tău pasiv de irigare cu apă pluvială?


Bine ați venit și vă mulțumesc pentru interes!

Cand ploua, pamantul din sera este umed si mai este apa in tobogan...deci da dupa cateva luni merge...

Nu a mers prea bine vara asta din lipsa ploii...dar nu e vina montajului! : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9830
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Sere cu udare automată pasivă




de sicetaitsimple » 07/11/22, 19:41

Milien61 a scris:M-am gândit la o fâșie tăiată din prelată reciclată și această fâșie ar fi lipită cu bandă adezivă dublu-față pe prelata de seră în timp ce atârna în jgheab. Aceasta este ceea ce se vinde pe unele site-uri (dar cu alt mijloc decat fata dubla). De testat în timp dacă ține.


Yapluska încearcă! În principiu e bine, acum chiar trebuie să vezi cum rezistă în timp.
Mult noroc. Spune-ne tu.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Sere cu udare automată pasivă




de Ahmed » 07/11/22, 20:12

Capacul din plastic al serelor este usor sigilat termic si face posibila (in special) fixarea unei clape pentru a colecta apa intr-un mod mult mai solid si durabil decat cu o banda adeziva cu doua fete, in plus foarte improprie pentru aceasta utilizare. . Am realizat o roată metalică pentru a efectua această operațiune: odată ce roata a fost adusă la temperatura potrivită, trebuie doar să o aplici pe cele două grosimi de îmbinat, interpunând hârtie de pergament (folosită la gătit) pentru a preveni lipirea plasticului de metal. ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Milien61
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Sere cu udare automată pasivă




de Milien61 » 07/11/22, 20:25

Ei bine, mulțumesc, este încurajator. Plănuiesc mai degrabă o țeavă orizontală găurită decât un jgheab, pentru a evita murdăria din mulci, pământ, insecte moarte... Dar deocamdată e mai complicat să faci găuri la locul potrivit, astfel încât să se verse peste tot în același timp. Trebuie să mă gândesc la asta!

Mulțumesc Ahmed, într-adevăr m-am gândit la lipirea la cald. Plat pe pământ este probabil mai ușor. S-ar putea să încerc în schimb. Nu vreau să ard prelata. În orice caz, șutul inteligent al roții încălzite.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 256