Fragmented Twigs Woods

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Makarov
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 22/11/04, 20:20
Locul de amplasare: Lille

Fragmented Twigs Woods




de Makarov » 31/10/07, 10:54

bonjour,
Am văzut că există unele subiecte sau temele BRF au fost abordate. După ce am lucrat la acest subiect în ultimii doi ani, propun să anim acest subiect, care va duce la multe implementări, sper.
Iată un articol care va apărea în curând într-o revistă.
Lectură bună!


Revoluția BRF: spre noua agricultură

BRF acest acronim al „Bois Rameaux Fragmentés” este cel al unei tehnici din Canada care ne va transforma modul de cultivare și relația noastră cu pământul și natura. Uitați de viața solului. Aici ciupercile sunt prietenii noștri. Datorită lor, nu mai sunt udări, eroziune, prelucrare dificilă, îngrășăminte, pesticide, „buruieni” !!!

Uneori există lucruri foarte simple în jurul nostru pe care nu le-am înțeles. Natura este organizată, permite viața și hrănește, conform ciclurilor simple și aproape fără efort. Omul care cultivă pământul s-a făcut sclav al acesteia. Ară, seamănă și recoltează, într-o revoltă de efort și energie. Astăzi, sub acțiunea sa, solurile sunt sărăcite, se erodează și dispar în praf, purtate de vânturi, de apă și sunt poluate. Pentru că toată agricultura distruge solul, chiar și cel organic. În ultimii doi ani, randamentele au scăzut peste tot, deoarece materia organică din sol a fost consumată de 2 de ani de îngrășământ chimic și situația se va agrava. Solul se deplasează inexorabil către sterilizarea completă și ireversibilă. Sfârșitul așa-numitei agriculturi moderne! Fatalitate? NU! Aici din nou natura ne arată exemplul. Pădurile, din care provin oamenii și terenurile arabile, sunt singura noastră speranță, iar copacii sunt ambasadorii vieții și abundenței lor ... ce?

Geneza BRF: verii noștri din Quebec ...

În anii 70, abundența deșeurilor forestiere de la întreținerea liniilor de înaltă tensiune, la Edgar Guay, apoi atașat Ministerului Pădurilor din Quebec, care după studierea metodei Jean Pain și a compostului de suprafață, l ideea de a le folosi în agricultură. Încercările de a crește rata materiei organice, esențiale pentru buna funcționare a solului, la domnul Carrier, un fermier, sunt spectaculoase. El răspândește ramurile proaspete, zdrobite, de diametre mici, care vor deveni „BRF”, combinate cu nămol, apoi încorporate superficial în solul original, un pietriș aproape steril! Indicatorii de fertilitate cresc foarte mult; complotul tratat este rezistent la seceta din acel an, martorul este devastat. Al doilea an vede o recoltă de cereale cu 170% mai mare decât martorul.
Gilles Lemieux, profesor la Universitatea din Laval, Quebec, studiază procesele, concluzionează că este necesar să se formeze soluri forestiere în scopuri agricole pentru a umple solurile, a crește randamentele, a lupta împotriva eroziunii și a secetei. Publică rezultatele, comunică și se creează un grup de lucru pe BRF, a început revoluția „aggradante”.

definiţie:

Cultivarea pe BRF este utilizarea ramurilor verzi de mai puțin de 7 cm, considerate până acum drept deșeuri și arse, zdrobite și răspândite într-un strat de aproximativ 2 cm pe sol, posibil semănat cu sol de tufișuri, toate încorporate în primii 10 centimetri ai solului, prin zgâriere. Apoi semănăm sau transplantăm și privim cum crește.

Mecanismele: pedogeneză

BRF este cea mai bogată parte a arborelui, conține 75% din minerale, aminoacizi, proteine ​​și catalizatori.
În primul rând, stimulează viața solului și ajută la recrearea solului ca în pădure, deoarece este rapid colonizată de microorganisme și în special de ciuperci bazidiomicete (numite putregai alb), care se hrănesc cu celuloză, înainte atacă lignina și eliberează cantitățile enorme de energie solară stocate în lemn. Aceste așa-numite ciuperci „ciuperci” sunt singurele capabile să depolimerizeze lignina încă tânără a crenguțelor. Apoi țes o rețea reală de filamente albe (50 până la 60% din biomasa solului, cu excepția rădăcinilor) și secretă substanțe lipicioase, îmbunătățind structura solului. Apoi pedofauna, dintre care râmele sunt cele mai active (4 tone / ha), pășunează pe ciuperci, triturează solul și materia organică, crescând porozitatea solului și infiltrarea apei.
În al doilea rând, digestia BRF de către viața solului duce la formarea de humus semnificativ, un element esențial al fertilității, stabilității pe termen lung, capacității de păstrare a apei și a nutrienților. Cifrele vorbesc de la sine: 1m3 de BRF produce 75 kg de humus, adică 7,5t / ha pentru 100m3 / ha intrare în 2 ani. Aceasta corespunde la 10 ani de aprovizionare cu compost. Creșterea cantității de râme este fenomenală, iar structura solului se schimbă aproape vizibil de la o săptămână la alta.

Relația cu plantele: efectele sunt spectaculoase!

Culturile de pe BRF se găsesc într-un mediu de viață, în simbioză totală cu pedofauna, care limitează bolile și dăunătorii, prin jocul echilibrului corect. Dacă le este foame, plantele bat la ușa ciupercilor și schimbă zaharurile cu minerale și oligoelemente, esențiale pentru creștere și dezvoltare. Idem în caz de boală, cu antibiotice naturale sintetizate de ciuperci. Nu le lipsește niciodată apă, deoarece BRF stochează 350l / m3. Așadar, limităm sau chiar eliminăm complet udarea. Cu un raport C / N de 50, azotul stocat reprezintă 300 de unități / 100m3 din care 180U provin direct din BRF, restul este preluat din sol. Prezent sub formă organică și eliberat treptat, este disponibil pe tot parcursul ciclului plantei evitând în același timp pierderile și poluarea cu nitrați. Toate de cel puțin 4 ani!

Esențele de utilizat

Testele au arătat că amestecurile de lemn de esență tare dau cele mai bune rezultate. Rășinoasele sau mai puțin de 20% din volumul total ar trebui interzise.

Cum să utilizați

Recoltați crenguțele, cel mai bine în noiembrie, cel mai rău în ianuarie-februarie, zdrobiți-le folosind o tocătoare mecanică, cât mai fină, între 2 și 3 cm lungime și întindeți-le imediat pe sol curat, de preferință sau de lucru recent. Pentru solurile sărace sau pentru o lungă perioadă de timp lucrând cu chimia, va fi necesar să se însămânțeze BRF cu ciuperci micoriziene, cu sol de pădure, bogat în putregai alb, la o rată de 10g / m3. Apoi, este posibil să încorporați BRF imediat în sol, zgâriind la 5 sau 10cm sau altfel să așteptați între 20 și 60 de zile pentru a face acest lucru. În culturile mari, grapa sau discurile fac treaba foarte bine. Sunt necesare între 150 și 300m3 de piure / ha, ceea ce reprezintă răspândirea normală a 25-40 de tone de gunoi de grajd / ha. Trebuie să avem în vedere curățarea a aproximativ 4 sau 5 ha de lemn pe hectar de câmp plantat în BRF. Lăsați 4 până la 5 zile lucrătoare până la 4 pentru a efectua toate operațiunile. După 4 ani, repetați operația cu 25m3 / ha, de data aceasta fără foamea de azot.

Indicații și observații speciale

În primul an, ciupercile absorb cantități mari de azot, necesare pentru instalarea lor. Urmează o „foame de azot” mai mult sau mai puțin importantă, mai ales dacă instalarea a avut loc la sfârșitul iernii. Pentru a remedia acest lucru, este interesant să cultivați o leguminoasă, în capul rotației, în primul an. De exemplu, trifoiul sau lucerna vor stoca cantități mari de azot organic returnat culturilor după cum este necesar, timp de 3 până la 4 ani, evitând adăugarea de gunoi de grajd sau îngrășăminte chimice. să hrănească vitele. Fermierul evită levigarea azotului, hrănește animalele și îl poate folosi și ca mulci de grajd înainte de răspândire. Cercul este complet. Rețineți că nu există fitotoxicitate observată în nicio cultură.
Această tehnică este aplicabilă tuturor formelor de agricultură: grădinărit de piață, culturi de câmp, silvicultură, arboricultură și podgorii, toate tipurile de sol și toate climatele cu rezultate surprinzătoare!

Reflecţie

Resursa este aproape nelimitată, mai ales că multe păduri mor din cauza lipsei de reînnoire, iar municipalitățile și DDE nu știu ce să facă cu reziduurile de tăiere. Restabilirea gardurilor vii de fructe, în culturile de câmp, ar îmbunătăți biodiversitatea și echilibrele sanitare necesare pentru buna funcționare a unui ecosistem, așa cum s-a dovedit prin studiile INRA pe această temă. Acestea ar face posibilă punerea la dispoziție a resurselor BRF, reîncărcarea pânzelor freatice, reducerea efectelor nocive ale vântului și ale soarelui și, în cele din urmă, îmbunătățirea veniturilor fermierilor, condamnați să găsească noi surse de venit, odată cu uscarea. Ajutorul PAC în 2012.
În cele din urmă, ar putea fi explorată o cale, cea a pieței carbonului. Într-adevăr, de ce să nu monetizați drepturile de carbon împotriva stocării lor datorită BRF! Vorbim despre o piață potențială de 23 miliarde de euro!


Întrebări, feedback? nu ezitați să scrieți!
0 x
Fii hotărât să nu servești și ești deja liber! (La Boétie)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: Nuiele fragmentate




de lejustemilieu » 31/10/07, 17:53

Interesant.
amintesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 31/10/07, 18:45

Dacă plantelor le place în acest humus.

Cum rezolvați problema nedorită a buruienilor?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 31/10/07, 19:49

gegyx a scris:Dacă plantelor le place în acest humus.

Cum rezolvați problema nedorită a buruienilor?

Pui Ron : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: DUP
glumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 31/10/07, 23:51

Bonjour à tous

Acest tip de îngrășământ îmi amintește de „terra preta” amazoniană. Există, de asemenea, o chestiune de dezvoltare microbiană etc.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Terra_preta

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Makarov
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 22/11/04, 20:20
Locul de amplasare: Lille




de Makarov » 06/11/07, 13:03

Ei bine, pentru "buruieni", nitrofilii sunt decimați prin prelevarea de azot la începutul procesului, dar întotdeauna sfătuiesc instalarea pe un teren curat, deci funcționați și slăbiți ca pentru o însămânțare (semănat fals), semințele va germina și este necesar să treceți o lovitură de instrument pentru a le distruge de 2 sau 3 ori înainte de instalare. Acolo, depozitul de semințe este foarte redus. Mai mult, dacă prima implantare este o leguminoasă, cum ar fi trifoiul, lucerna sau fasolea / mazărea, semințele care vor dori să crească sunt bine blocate! laugh out Loud!
Practic, aici este tehnica, dar nu pare să aibă nimic de-a face cu terra preta, deoarece vorbesc despre viața microbiană, în timp ce BRF se bazează în esență pe ciupercă.
0 x
Fii hotărât să nu servești și ești deja liber! (La Boétie)
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 06/11/07, 13:19

bonjour,
Am cumpărat recent această carte:
Cunoști BRF?
(Lemn fragmentat Raméal)
Jacky Dupety

că încă nu am început :|
Am o livadă de măslini neirigată care a suferit în mod special de secetă anul acesta (în 04) unul dintre avantajele din ceea ce am înțeles este tocmai să rețin mai bine apa :D
întotdeauna conform unor lecturi pentru un teren de 1/2 ha: ar dura aproximativ 60 m3 de dimensiune. Am un petec de pădure lângă el : Cheesy:
una dintre întrebările pe care mi le pun este pentru un individ de ce tip de tocătoare am nevoie.

@+
Renaud

PS: Locuiesc la 80 km de livada mea, realizarea se va face dar în timp
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 06/11/07, 13:34

Salut tuturor!

Credeți că un tocător de plante este suficient pentru a măcina crenguțele („la vremea crenguțelor” exact) pentru a face acest îngrășământ prețios?

Am unul sunt tentat să fac teste, cred că toate dopurile (gardurile de căi) pot fi potrivite și ele?

Merci.
0 x
Makarov
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 22/11/04, 20:20
Locul de amplasare: Lille




de Makarov » 06/11/07, 15:21

Pentru un verber, este suficient să-l împrăștie în jurul copacilor la o grosime de 4 până la 5 cm, pentru tocător, electricul rareori depășește 4 cm în diametru pentru posibilitatea de zdrobire. Marea problemă este, de fapt, tocătorul, aranjarea cu fermierii locali sau ultimele câmpuri de opțiune pentru a se echipa, dar costul este important. Nu am găsit încă un polizor termic pentru mai puțin de 3000 €.
Râșnițele utilizate pentru brf și fabricarea trombocitelor pentru încălzire sunt aceleași.
Este posibil, pentru o grădină, să o faci manual cu o hașură, dar cu adevărat nimic altceva de-a face cu zilele tale !!!
Este încă făcut de casă?!
Vrea cineva să înceapă?
0 x
Fii hotărât să nu servești și ești deja liber! (La Boétie)
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 06/11/07, 15:53

ce este un verber?

altfel tocătoarea mea electrică nu a valorat mult, este salvare, după ce pentru lungimea de tăiere, 4cm, cred că aceasta variază în funcție de mulți parametri precum tipul de lemn, ....

cum altfel să reglezi lungimea de tăiere? prin încetinirea rotației electrice cu un variator?

Vorbesc despre o utilizare ca individ, desigur.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154