Mâncând carne, ce impact asupra planetei?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.

ai fost în stare să urmărești videoclipul până la sfârșit?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1

Mâncând carne, ce impact asupra planetei?




de sam17 » 22/11/07, 21:55

De fapt am dat peste un videoclip care m-a stârnit mult și m-a făcut să mă gândesc astăzi.

Acesta este un videoclip foarte greu despre modul în care rasa umană se ocupă de lumea animalelor, cu o parte destul de mare în industria alimentară.

Acesta este un documentar foarte dur, așa că recomand prudență sufletelor sensibile. Nu sunt cineva impresionat cu ușurință, dar recunosc că acesta este genul de videoclip care poate lăsa urme. Pe scurt, ai fost avertizat.

http://bellaciao.org/fr/article.php3?id_article=43583

După ce am făcut un pas înapoi asupra întrebării, rămân în continuare cu impresia că regizorul încearcă să arate în esență cele mai grave aspecte ale lucrurilor. Dar chiar rămânând la minimum, rămâne tulburător.

Deja încetasem să mănânc pește, devenind conștient de modul în care am golit mările ... Încep să îmi pun întrebarea de a deveni vegetarian. Ceea ce este cert este că, chiar dacă am preferat deja să mănânc mai puțin carne pentru a cumpăra o calitate mai scumpă și mai bună, aceasta va deveni acum o regulă absolută.

Pe scurt, depinde de tine să vizionezi videoclipul și să-mi spui ce părere ai despre asta.

Curaj, într-adevăr.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 22/12/07, 14:43

Este evident că agricultura nesustenabilă este una dintre cele mai mari cauze ale poluării.

- Consumator mare de combustibili fosili
- Distruge ecosistemele din jur: puține ecosisteme au un impact limitat
- Epuizarea terenului (nimeni nu știe să facă o rotație demnă de numele)
- Respingerea CH4 de către ferme
- Nerecuperarea efluenților de animale
(...)

=> Agricultura cu baterii este o erezie în ceea ce privește impactul asupra mediului, calitatea cărnii obținute și economie (probleme de marjă etc.).

Pescuitul intensiv prezintă probleme de sărăcire a mărilor, iar poluarea acestor aceleași mări face ca peștele să fie prins consumabil (în special în vârful lanțului alimentar).

Atelierele de sacrificare / transformare sunt o sursă importantă de poluare a apei, mari consumatori de energie ... Și nu vă sugerez să le vizitați dacă doriți să continuați să consumați carne.

Vegetarianismul nu este un lucru evident de gestionat ...

Dar un lucru este sigur: planeta este supraaglomerată și nu poate hrăni pe toată lumea.

Poate că prioritatea este reducerea acestei inflații?

(Îmi pare rău pentru această postare ușor dezordonată).
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 22/12/07, 17:15

există exagerare! dar există! : Evil: Am fost șofer de sfeclă, am dus la abator, intrarea interzisă minorilor ...
prea multă lume pe Pământ cu siguranță !!
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79116
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/12/07, 18:01

Câteva cifre referitoare la poluarea echivalentă cu CO2: https://www.econologie.com/viande-co2-et ... -3230.html
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 22/12/07, 18:13

Arthur_64 a scris:Vegetarianismul nu este un lucru evident de gestionat ...

Dar un lucru este sigur: planeta este supraaglomerată și nu poate hrăni pe toată lumea.



Este clar că există prea mulți oameni și, în plus, prea c ... pentru a limita multiplicarea lor atunci când resursele scad (ceea ce fac așa-numitele animale „inferioare” în mod natural)
Vegetarianismul strict este erezia (chiar și cimpanzeii sunt homnivori), pe de altă parte, dacă mâncăm și produse lactate, ouă etc., ajungem la o dietă echilibrată, dar este într-adevăr complicat, deoarece plantele sunt sărace în proteine ​​(asiaticii au dezvoltat tehnici de fermentare pentru a le crește concentrația) ... și astfel suntem făcuți că nu putem sintetiza proteine ​​precum animale erbivore ...
Personal, a trecut mult timp de când nu am înțeles că, dacă dorim ca animalele să fie crescute și tratate corect și să nu fie doar „lucruri” care trebuie făcute din proteine, trebuie să plătim prețul (etichetă roșie, organică, etc ...), și limitați consumul alternând cu „fripturi” vegetariene așa cum găsim astăzi (este uneori de-a dreptul greșit: trebuie să le rezolvați ...)
Am cunoscut un bărbat foarte sportiv, care este vegetarian ~ încă de la 20 de ani și care a murit la 88 de ani după ce a navigat pe toate mările (Marcel Bardiaux): l-am întâlnit în St Nazaire când s-a întors din Quebec și cu mine am fi foarte fericiți să-i avem forma la această vârstă acolo (dacă reușesc ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 22/12/07, 18:48

Christophe a scris:Câteva cifre referitoare la poluarea echivalentă cu CO2: https://www.econologie.com/viande-co2-et ... -3230.html


Mi se potrivește, am plecat să fac acest calcul ...

Voi putea să mă odihnesc: p
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79116
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/12/07, 20:05

Ben 2 calcule independente permit invalidarea sau confirmarea cifrelor ... Hop o job !! :D

În caz contrar, cred că aceste cifre provin de la JM Jancovici: www.manicore.com poate fi detaliată metoda precisă acolo?
0 x
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 23/12/07, 01:12

Sunt vegetarian (lacto / ovo) de 20 de ani și nu îmi lipsește nimic. Când merg la medic și fac anal este perfect și nu există colestrol sau niciunul dintre aceste lucruri. Vegetarianismul este mai degrabă o problemă culturală și poate fi foarte enervant să mergi la o nuntă de exemplu și să nu ai nimic de mâncare și să te distrezi explicându-i vecinului de la masă de ce insistăm pe această dietă. . Există o mulțime de mâncăruri delicioase vergetare și, în general, este tocmai problema că există prea multă ignoranță în această privință și că credem că suntem oameni care mâncăm doar iarbă ..
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 23/12/07, 08:58

Agricultura intensivă și, în special, creșterea animalelor nu sunt un cadou pentru pământul nostru bun.

Deveniți vegetarieni ar putea fi o soluție, acum, dacă ideea vă conduce să fiți sfătuiți de un dietetician (nu vă înțelegeți nici pe voi).

Un alt lucru, evita sa mananci orez! Acest tip de cultură emite o mulțime de gaze cu efect de seră !!!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 23/12/07, 14:36

Gregconstruct a scris:
Deveniți vegetarieni ar putea fi o soluție, acum, dacă ideea vă conduce să fiți sfătuiți de un dietetician (nu vă înțelegeți nici pe voi).

Un alt lucru, evita sa mananci orez! Acest tip de cultură emite o mulțime de gaze cu efect de seră !!!


Ei bine, orezul este baza dietei vegetariene, orezul complet natural, deoarece consumul de orez alb reprezintă deficiențe de vitamine garantate pe termen lung ...
În ceea ce privește mâncărurile vegetariene "delicioase" ... există unele, dar atunci este foarte rar în preparatele conservate sau preparate sau lungi (și adesea scumpe) să se pregătească proaspete ... atunci când lucrați și mâncarea trebuie să fie realizat în maxim 30 de minute, nu este foarte ușor de gestionat (pregătirea în prealabil distruge vitaminele) ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 329