Ce este Monsanto 810?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
pombo508
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 04/04/08, 07:49
Locul de amplasare: 28

Ce este Monsanto 810?




de pombo508 » 17/04/08, 20:19

toată lumea bună seara,

De ceva timp sunt un fan al acestui site care, în sfârșit, se ocupă de probleme reale într-un mod inteligent și susținător. Am descoperit (mulțumită dvs.) documentarul uluitor al doamnei Robin „Lumea conform Monsanto” și m-am uitat la totul cu atenție... De ceva vreme mi-a fost frică de evoluțiile globale, dar apoi îmi spun că facem sicriele noastre și guvernul ne impune materialul. Pe 19/20 France 3, draga noastră doamnă Koshuesco vorbește despre amendamentul votat de Senat care ar autoriza cultivarea Monsanto 810... și mai înțeleg, am crezut că Bové a câștigat la acest subiect la final de anul trecut, deci ce este asta???? vom avea pe pământul nostru porumb transgenic de la Monsanto? si atunci vor face ca cu soia? iar mâine nu vom mai avea dreptul să ne cultivăm cerealele fără să plătim Monsanto?
Sunt plin, și vin la tine despre subiectul pe care l-ai creat în urma difuzării documentarului din martie și aș vrea să știu ce s-a întâmplat cu propunerea de autocolante de boicotare a produselor acestei infame companii, iar în mai ales rotunjirea??? pentru că cred că chiar trebuie să acționăm dacă vrem să ne protejăm viitorul cât mai bine....

și atunci ar trebui să mergem cu toții cu bové să distrugem aceste câmpuri transgenice care ne poluează solurile, pentru că știm că este tehnica lui Monsanto de a pune puțin din rahatul lor în culturile noastre, va putrezi și va modifica mediul și atunci când vom fi neputând să mai facă nimic, țăranii vor trebui să plătească redevențe pentru a-și cultiva câmpurile. E o rușine!

aveți informații despre acest Monsanto 810?

Va multumesc tuturor si buna seara
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 18/04/08, 11:06

Grenelul de mediu este un gunoi.

Mari intalniri participative...etc si pana la urma: o masura asupra masinilor care nu-i deranjeaza absolut pe cei mai bogati; își vor cumpăra în continuare mașinile mari, nu sunt câteva mii de euro care îi vor descuraja.

Cei mai bogați devin din ce în ce mai bogați, așa că orice descurajează oamenii cu bani nu funcționează.

Pentru OMG-urile, Monsanto este atât de puternică încât lupta este inegală; marii cultivatori de cereale francezi i-au cumpărat pe senatori. rezultat: au făcut o lege care autorizează un procent mic de OMG-uri în câmp, inclusiv în apropierea culturilor ecologice, ceea ce nu înseamnă nimic: este tot sau nimic ce era nevoie dar cu siguranță va fi contaminare.

Secerătorii ar fi bine să fie atenți pentru că au notat pedepsele în noua lege.

Cred că Sarko se distrează cu noi, cu femeile lui: Rama care spune alb-negru fără să-și dea demisia, Kosciusko la fel. Vor să credem că există miniștri care le au și care nu se tem să spună adevărul și 2 zile mai târziu, scuze, retractare, cinema incredibil.

Asemenea ipocrizie este revoltătoare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 18/04/08, 14:09

Mai este de crezut sau de sperat...

Dictatura este aici. Discuția și rațiunea nu mai sunt posibile.

Singura actiune:

- Nu mai accepta nimic, atata timp cat nu dau exemplu, sau dezvolta explicatii contractuale vagi.

- Trage în mulțime.

:|
0 x
pombo508
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 04/04/08, 07:49
Locul de amplasare: 28




de pombo508 » 18/04/08, 14:53

Dictatura economică... este acolo da... dar cel mai rău este că ne-au pus în situația de a fi combustibilul acestui diktat... asta mă înnebunește. : Evil:

De asemenea, sunt sigur că putem găsi soluții pentru a nu mai alimenta, sau cel puțin cât mai puțin, acest sistem care ne minte în mod constant și pe care politicienii noștri îl susțin mai ales cu câțiva euro în plus...

Acesta este motivul pentru care cred că trebuie să fim din ce în ce mai activi împotriva imperiilor economice care ne preiau viețile și împiedică companii precum Monsanto, Nestlé și alte superputeri internaționale să continue să preia puterea asupra vieților noastre. Sunt pentru a-mi plăti mai mult meșterii și a boicota supermarketurile, pentru că îmi plătesc măcelarul mai mult și mănânc mai puțină carne, sunt pentru că-mi iau bicicleta și mai puțin pentru camion, sunt pentru cumpărarea doar de esențial...găsește soluții ecologice cu multe întrebări raționale.. Problema astăzi este că tot ceea ce ne-am dori să facem pentru a ne păstra Pământul și valorile noastre, treptat suntem împiedicați să facem acest lucru datorită unui fenomen de desocializare și impresiei de forță atât de importantă încât avem impresia că suntem un micropraf într-un întreg de netrecut..... Așa că haideți să găsim soluții alternative boicotând aceste grupuri, educându-ne copiii, pe cei din jurul nostru și alte țări, devenind conștienți de urgența pe care este să acționăm acum dacă o facem. nu vreau să fiu prins ca fermierii americani (de exemplu..) toate subiectele sunt puțin amestecate, dar pe scurt,

Împărtășirea cunoștințelor care are loc pe acest site și pe altele este extraordinară și vine din bunul simț. De asemenea, ne permite să scăpăm de îndoctrinarea mass-media care ne învață să fim din ce în ce mai proști...

ah la la sunt atatea lucruri de facut!!!
Dar trebuie să crezi, încă se poate!!!

Trebuie să aruncăm în aer piețele de valori ale lumii, asta e adevărata problemă cu valoarea virtuală a lucrurilor din viață... nu? laugh out loud

dacă nu pentru Monsanto 810, știe cineva ce se întâmplă în jurul lui? Am probleme în a găsi informații?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 19/04/08, 00:11

Problema cu scăderea puterii de cumpărare este că în curând vom putea cumpăra numai gunoaie transgenice, OMG-uri etc., din supermarketuri, iar măcelarul sau brutarul artizanal va fi un comerciant de lux...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 19/04/08, 00:22

Ceea ce este grozav la acest tip de OMG este că insecticidul se află în genele sale și, prin urmare, neapărat, îl ingerăm complet direct. Dar, hei, corpurile noastre sunt rezistente acum cu tot gunoaiele pe care le mâncăm, nu? Și atunci un grup farmaceutic va putea întotdeauna să ne dea un medicament?
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 19/04/08, 10:07

[editare] S-a schimbat titlul subiectului [/edit]
0 x
pombo508
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 04/04/08, 07:49
Locul de amplasare: 28




de pombo508 » 19/04/08, 13:44

salut

Tocmai aceasta este problema puterii de cumpărare. dacă meșteșugul devine un produs de lux vom fi forțați cu toții să cumpărăm produse subvenționate care nu costă mult dar care sunt o porcărie... și presto va fi un stat în care doar cei bogați vor avea dreptul la natural... Pentru mase (inclusiv eu) se va termina.

De exemplu, o țară africană (există o mulțime de exemple...) care ar putea fi autosuficientă în alimentație, deoarece existau o mulțime de ferme care, de asemenea, angajau o mulțime de oameni care, prin urmare, își puteau cumpăra hrana locală pe piață, este astăzi constrânsă de OMC, FMI și-a schimbat culturile presupus pentru echilibru global, știind că aceste noi culturi se bazează pe semințe transgenice, prin urmare necesită mai puțină forță de muncă, deci există mai multă șomaj, deci sărăcie, prin urmare oamenii sunt nevoiți să cumpere produsele pe care SUA. exportă „cu generozitate” cu costuri ridicole pentru că sunt subvenționate de stat, iar culturile locale dispar. Și atunci acești donatori generoși își măresc prețurile și creează foamete pentru a controla mai bine oamenii. Fermierul local nu poate concura cu prețurile produselor subvenționate, așa că își vinde pământul (cui?... imaginați-vă...) etc etc.

Întrebarea mea este: de ce nu lăsăm țările să fie autosuficiente în alimentație? să le controlăm mai bine, și să impunem semințe transgenice brevetate (care se presupune că sunt soluția) care mâine vor fi supuse redevențelor, pentru că brevetul aparține unei firme americane... sau alta, mai mult, pentru că azi este război, în liniște în spatele scene de liberalism...

Trăiască globalizarea și viclenia ei sinistră...
0 x
pombo508
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 04/04/08, 07:49
Locul de amplasare: 28




de pombo508 » 19/04/08, 13:45

nlc, sunt de acord cu tine...
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 19/04/08, 13:59

OK de acord cu nlc și pombo508

Întrebarea mea este: de ce nu lăsăm țările să fie autosuficiente în alimentație? să le controlăm mai bine, și să impunem semințe transgenice brevetate (care se presupune că sunt soluția) care mâine vor fi supuse redevențelor, pentru că brevetul aparține unei firme americane... sau alta, mai mult, pentru că azi este război, în liniște în spatele scene de liberalism...



Alaltă seară, joi, cred, am urmărit emisiunea „în seara asta sau niciodată” de la FR3 la 23:30 (nu se uită nimeni la ora aia desigur) a cărei temă era „foamea în lume” cu Jean Ziegler, J Atttali și alți vorbitori foarte competenți, inclusiv un fost membru al Băncii Mondiale. acest domn a recunoscut erorile din trecut, așa că ar trebui să dăm mijloacele acestor săraci fermieri africani sau indieni sau brazilieni (fără pământ!!) pentru a-și cultiva și produce propriile produse agricole fără OMG : Evil: iar pentru asta ar fi suficienți puțini bani pentru a instala pompe de apă (sub Sahel este o pânză de apă dulce gigantică, oamenii de știință sunt siguri de asta) și câteva unelte și instalații (nici măcar tractoare) și lucrurile ar fi deja mai bine. .

Attali a fondat și una (unele?) bănci de microcredit și funcționează, ar trebui generalizat. Deci acolo Banca Mondială și FMI ar avea rolul lor de jucat, dar este mult mai bine să creezi crize pentru a specula și a crește prețul cerealelor + umple-ți buzunarele în procesul de a cumpăra avioane private 4X4; etc. case mari. cu piscine și consumă mult ulei.

TOTUL ESTE DORIT ȘI ORGANIZAT DE CEL MAI BOGAT DE PE ACEST PĂMÂNT pentru a se putea îmbogăți și mai mult.

PS: vezi subiectul meu „pentru câteva miliarde în plus”
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 305