Criza cerealelor: cauze și consecințe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1

Criza cerealelor: cauze și consecințe




de Christine » 21/04/08, 18:46

Au început simultan mai multe discuții despre creșterea prețului cerealelor, dificultăți de aprovizionare în țările în curs de dezvoltare, speculații, agrocombustibili etc., dar practic subiectul rămâne același.

Așa că am adunat aici cele mai importante postări pentru a concentra dezbaterea.

martien007 a scris:a fost în spectacol - în această seară sau niciodată - cu Jean Ziegler, Jacques Attali ... etc; dezbatere excelentă, începe cu OMG-uri.

Cu siguranță merită un ceas

http://ce-soir-ou-jamais.france3.fr/index-fr.php?page=accueil
-----------------------------------------
aceasta este ediția de joi, 17 aprilie.

http://jt.france3.fr/1920/index.php3?jt=3

Criza alimentară: ce zici de dezvoltarea cultivării biocombustibililor?
------------------------------------------
Știri de miercuri 16 aprilie.

http://jt.france3.fr/1920/index.php3?jt=3

acesta este modul în care speculatorii cresc prețul cerealelor.


Remundo a scris:Salut marțian, salut tuturor,

Nu trebuia să fii un bun strateg sau un mare vizionar pentru a-ți da seama acum 2 ani că biocombustibilii pe bază de plante alimentare sunt departe de a fi un panaceu și generează automat presiune asupra prețurilor la alimente. Viabilitatea lor economică, pe de altă parte, este garantată atâta timp cât nu există o altă modalitate de a produce în mod corespunzător hidrocarburi ...

Acestea fiind spuse, acestea sunt încă foarte puțin dezvoltate și ocupă mai puțin de 5% din terenurile cultivate la nivel mondial. Din fericire! Dar în SUA, mișcarea se accelerează ...

Biocombustibilii nu sunt direct responsabili de creșterea prețurilor. Pur și simplu adaugă o picătură de apă care rupe spatele cămilei.

Cei responsabili de creșterea prețurilor sunt toate statele dezvoltate care:
- pe de o parte nu s-au pregătit niciodată serios pentru ulei de vârf
- pe de altă parte, nu au ajutat niciodată și nu au dezvoltat în mod corespunzător agricultura în țările sărace.

Pentru a vorbi mai tehnic, viitorul biocombustibililor este cultivarea plantelor nealimentare, de preferință lângă mare pentru a lăsa terenul arabil la grâu și porumb ... Există, de asemenea, gigantul Miscanthus ... N nu este Christophe?

Și viitorul combustibililor, pur și simplu, este să-i producem din energii regenerabile, cum ar fi energia solară, prin diferite mijloace: hidroliză, termoliză a biomasei ...

Dar toate acestea, niciun raport nu le spune, jurnaliștii preferă să treacă prin momentul prezent și orbesc alarmismul fără nicio viziune sau reflecție pe termen lung. :| Și este mult mai ușor și mai interesant să-l enervezi pe Kosciusko-Morizet în legătură cu schimbările sale de dispoziție cu Borloo și OMG-uri : Evil:

În cele din urmă, nimic nou sub soare! : Idee:


oliburn a scris:este mai bine să fii bogat, gras și sănătos decât sărac, slab
și bolnavi ... Haitieni, africani sau alții ...

Va sângera !!! Răul răsucit


PS până când citești această mică postare sunt 3 ființe umane
muri de foame......????


Christine a scris:Copie a unei imagini postată acum câteva zile de Flytox la categoria „umor” :|

Imagine


freddau a scris:Oricum,

ceea ce ar trebui deja întreprins este reducerea consumului de carne.
Potrivit lui Jean Ziegler, este nevoie de 1/5 din cereale.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 21/04/08, 19:07

Ai făcut bine Christine! 8)

Pentru Freddau
Reduceți consumul de carne ... Hmm ... asta este o idee strălucitoare! : Cheesy:

Îmi place carnea și nu vreau să mă joc vegetarian. Agricultura din țările sărace trebuie dezvoltată ...

Poate, de asemenea, să le reglementeze rata natalității chiar dacă a spune că uneori nu este corect din punct de vedere politic ...

Și, de asemenea, pentru a dezvolta masiv producția de hidrocarburi sau alți combustibili și energie electrică sub formă regenerabilă. Mă gândesc la energie solară, chiar dacă fotovoltaică, în zone precum Africa ... O, apropo, asta le-ar „slăbi” puțin economia și le-ar permite educația și dezvoltarea ...

Dar am putea, de asemenea, să hibridizăm complet flota de vehicule și să reducem consumul de combustibil urban cu peste 75% ...

Sincer, soluțiile sunt acolo, dar este mult mai dificil să le aplici decât să le concepi, astfel se face natura umană :se încrunta:
0 x
Imagine
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 21/04/08, 19:21

Remundo a scris:Ai făcut bine Christine! 8)

mulțumesc


Remundo a scris:Îmi place carnea și nu vreau să mă joc vegetarian. Agricultura din țările sărace trebuie dezvoltată ...

Poate, de asemenea, să le reglementeze rata natalității chiar dacă a spune că uneori nu este corect din punct de vedere politic ...

Spiritele rele ar deduce că este mai confortabil să impui o cotă de naștere pentru „pov 'piti” subdezvoltat decât să renunți la o mică bucată din friptura ta de vită. Dar acestea sunt doar spirite rele și natura este făcută așa, nu? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 21/04/08, 19:45

Ah Christine, mi se pare că „ștergerea textului” tău este cam limitată ... Și deducerea ta este foarte tachinatoare :D
0 x
Imagine
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 21/04/08, 19:51

Remundo a scris:Ah Christine, mi se pare că „ștergerea textului” tău este cam limitată ... Și deducerea ta este foarte tachinatoare :D

Cu siguranță, dar cele două idei se succed în text și sunt prezentate ca complementare; nu aș putea să nu observ legătura 8) .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 21/04/08, 20:05

Și credeți că această comparație părtinitoare este esența sensului mesajului meu ....... Ah acolo :P

Pentru a reveni serios, locuitorii altor țări mor de foame pentru că nu mâncăm carne. Acest lucru se datorează faptului că locuiesc în zone care, în general, nu sunt foarte fertile, dar și pentru că nu au dezvoltare tehnologică sau agricolă și, de asemenea, pentru că au în medie 5 sau 6 copii pe femeie în timp ce el este imposibil de hrănit 1 sau 2 decent.

credeți că problema foametei din lumea a treia vine de la occidentali cu vacile lor care se presupune că „risipesc cerealele” și „încălzesc climatul prin fulgerare” este o vină târâtoare care ascunde esența problemei și, de asemenea, esența soluțiilor.
0 x
Imagine
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 21/04/08, 20:23

er ... Nu știu dacă s-a schimbat asta, dar există încă puțin timp în care am trăit în țări (vezi o comunitate de țări) care a produs în exces.
Când s-a întâmplat acest lucru, surplusul a fost distrus, mai degrabă decât trimiterea acestuia în țări care mureau de foame ...

Deci, atâta timp cât această politică nu se schimbă, indiferent dacă ne punem agricultura în motoare sau distrugem totul, nu văd ce schimbări ...

Pe de altă parte, nu mi se pare că grâul și porumbul sunt utilizate în special în Franța pentru fabricarea biocombustibililor ...

E mai mult rapiță și sfeclă ...

Pe scurt, într-adevăr, atunci când se produce rapiță, grâul nu se produce, dar hei ... Deși ... dată fiind înălțimea rapiței la acel moment, este posibil să se înlănțuie pe grâu în spate .. .
Într-adevăr, rapița și sfecla, nu este cel mai bun combustibil, dar în cantități mici pare întotdeauna mai puțin rău decât petrolul.

Încă o dată toate acestea au sens doar atât timp cât țările noastre nu își schimbă politica față de țările care mor de foame.

Acum, nu este oare această idee că un litru de biocombustibil este cu 50 de mese mai puțin pentru cei care sunt flămânzi, o argumentare pătrunsă în dragul nostru lobby petrolier?

SixK
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 21/04/08, 20:56

Bună idee Christine, dar nu ar trebui să-l cenzurezi pe Remundo în treacăt !! :şoc:

Apropo, cred că vitele noastre mănâncă făină de soia OMG din America (nu știu dacă este Nord și / sau Sud, dar este OMG: citiți într-o postare recentă de Nu știu cine, Poti sa o gasesti?).

Deci putem deduce că mâncând carne mâncăm OMG-uri ... iată. : Lol:
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 21/04/08, 21:53

În opinia mea, ar trebui să vedem filmul „Hrănim lumea”, care explică faptul că soia este exploatată în Argentina, Brazilia pentru a îngrășa vitele din Nord cu marfă întreagă.

Jean Ziegler, care știe ce spune, a dat dacă nu mă înșel că din 2 miliarde de tone de cereale, 400 de milioane s-au dus pentru hrana animalelor (carne de vită și altele).

Deci, încă mai este loc. Și apoi face posibilă realizarea unui circuit mai scurt .... evităm transportul cerealelor și apoi transportarea boilor, vitelului, porcului de vacă către consumator, acolo am livra direct consumatorului și, dacă este necesar, în cantitate mai mare important, economisind în același timp petrol și CO2.

Și în ceea ce privește rata natalității din lumea a treia, asta lasă un pic de gânditor atunci când cineva crede că Argentina are o densitate mult mai mică decât Franța, dar exportă soia ... și putem vorbi și despre Congo sau cred că zona poate fi utilizată pe scară largă
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 21/04/08, 23:07

Exact freddau sunt de acord cu tine.

Dacă ar exista doar aceste aberații :şoc:

Lumea merge pe cap, totul bine administrat de dragii noștri lideri politici și industriali care sapă adânc pentru a-și sparg burta prea mult după ce și-au lăsat frații să moară ... și asta nu ar trebui să-i împiedice. a merge la biserică duminică pentru a avea conștiința curată.

Ce umanitate trista !! în timp ce am avea tot ce avem nevoie pentru a ÎMPARTĂȘI cu frații noștri (ei bine, eu nu sunt de aici, dar locuiesc acolo :? ).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 420