Hrănim lumea în seara asta cu Arte

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Hrănim lumea în seara asta cu Arte




de Christophe » 07/04/09, 02:33

Hrănim lumea - Piața foamei (Austria, 2005, 90mn)

Cum industria alimentară europeană supraproduce alimente fără gust și înfometează Lumea a Treia. Un documentar emblematic despre globalizare.

Punctul de plecare al acestui film, care a avut un adevărat succes public atunci când a fost lansat în cinematografele din Franța în 2007, a fost dorința lui Erwin Wagenhofer de a avansa în lanțul de produse vândute pe piețele din Viena, orașul său. O curiozitate care l-a condus din Austria în Brazilia prin România și Andaluzia, capitala „legumelor de iarnă”, și prin Elveția - acolo l-a întâlnit pe Jean Ziegler, atunci raportor special pentru dreptul la mâncare de la Consiliul pentru Drepturile Omului al Organizației Națiunilor Unite și Peter Brabeck, CEO Nestlé. Pe parcurs, apar câteva întrebări simple: de ce roșiile parcurg 3 km pentru a ajunge la consumatorul austriac și de ce se găsesc, la un preț mai mic decât producțiile locale, pe piețele din Dakar? De ce se aruncă zilnic 000 de tone de pâine proaspătă în Viena? De ce sunt arse grâul și porumbul cultivat în Austria și de ce sunt găinile înghesuite cu soia braziliană în fermele fabricii? Dacă producem suficient pentru a hrăni 2 miliarde de ființe umane, așa cum spune Jean Ziegler, de ce suferă 000 de milioane de foame? De ce vrea guvernul român să-și facă fermierii dependenți de semințele hibride scumpe vândute de Pioneer (o multinațională al cărei slogan „Noi hrănim lumea” dă titlul filmului)?

Blues
Șeful Nestlé se întreabă și el: de ce, într-o lume atât de prosperă și atât de confortabilă, care ne dă „tot ce vrem”, avem „vag în suflet”? Intervenția sa scurtă, înălțătoare, închide o călătorie superb filmată și ritmată. Dar Peter Brabeck nu doar întruchipează ticălosul poveștii, dând o voce și o față cinismului multinațional. El îi amintește spectatorului în felul său că lumea absurdă care tocmai s-a desfășurat în fața ochilor lui este condiționată și de consumul propriu. De asemenea, hrănim lumea, cum ar fi Coșmarul lui Darwin, dar și Super size me sau Pâinea noastră zilnică, difuzată săptămâna aceasta de ARTE, solicită conștiință și responsabilitate.


http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html

Nici de ratat: Super Size îmi va fi transmis joi viitoare

http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html
Dernière édition alin Christophe 20 / 11 / 09, 11: 07, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 07/04/09, 09:38

interesant într-adevăr : Idee: Mulțumesc Christophe.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 07/04/09, 09:40

: Arrow: Nu 850 de milioane de oameni suferă de foame, ci deja mai mult de 1 miliard astăzi. :strigăt:

Jean Ziegler este mult mai incisiv. el spune că o companie care produce suficient pentru a hrăni 12 miliarde de ființe umane și care lasă să moară 1 miliard, îi ucide de fapt. : Arrowl:

Un film pe care trebuie să-l vezi. : Arrowl:

Și apoi să urmăriți situația în timp real: worldometru
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 07/04/09, 10:06

Nu contează Citro, ordinea de mărime este aceeași: gigantică ... și ale cărei consecințe sunt umane infinit mai grave decât alte „boli” mult mai mediatizate.

Pentru că da, în 2009, cred că a fi foame sau sete este o boală care poate fi vindecată chiar și prin a nu fi medic ...

Continuăm să le infuzăm asociații umanitare care mențin regiuni întregi la un pas de foamete ...

Cred că acest lucru este dorit de cei mai bogați ... și că ni se potrivește bine ...

În cele din urmă vom vedea mesajul ...

Vezi și pâinea noastră zilnică, dar merge sâmbătă seara la 1 dimineața ... nu este un moment minunat

http://www.arte.tv/fr/semaine/244,broad ... =2009.html

Coșmarul lui Darwin este singurul pe care l-am văzut vreodată: este destul de sângeros, dar citisem că unele scene au fost scoase din context (cum ar fi uscarea carcaselor care nu este destinată consumului uman). ).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/04/09, 00:31

Nu a fost rău, dar uneori cam lung, mă așteptam la mai multe.

Câteva propoziții bune din esențial Jean Ziegler

Acesta a fost urmat de alte 3 rapoarte despre industria alimentară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/04/09, 11:36

Christophe a scris:[...] Pentru că da, în 2009, cred că a fi foame sau sete este o boală pe care o poți face a vindeca chiar nu fiind medic ... [...]
Woooh!
Superbe alunecări când vedem situația din țările în care foamea este viața de zi cu zi a milioane de oameni ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/04/09, 13:41

Ah, da, superb, special, special! Am vrut să spun vindecă evident, dar cu 2 r este și mai puternic! Guerrir verb guerrer evident!

Imagine

De fapt, am făcut-o intenționat, dar inconștient! : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 08/04/09, 13:57

christophe a scris:De fapt, am făcut-o intenționat, dar inconștient!


Un act eșuat, ce.
:D

Este o nebunie, datează doar din 2007 și totuși pare deja veche. El nu menționează deloc problema zagro-combustibililor sau criza cerealelor din 2008 care au contribuit mult la conștientizarea publicului între timp.
Dernière édition alin Christine 08 / 04 / 09, 14: 00, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 08/04/09, 13:59

Christine a scris:
christophe a scris:De fapt, am făcut-o intenționat, dar inconștient!


Un act eșuat, ce.
:D

Dar destul de reușit oricum nu :D
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 08/04/09, 14:06

Citro, Ziegler precizează că acestea sunt cifrele FAO ...

Statisticile ridicate ale celui de-al doilea război mondial (6 ani) sunt de 72 de milioane de decese.

Cele 10 milioane de decese anuale legate de foamete reprezintă aproape același bilanț ca și al doilea război mondial!

Fără a arunca cu pietre în englezi (sunt singurii pentru care am statistici !? Dar mulți europeni fac la fel ...), în 2007 au aruncat 18-20 milioane de tone de produse alimentare. Cu toate acestea, raportul dintre populația lor și populația mondială (0,76%), pe o împărțire egală a resurselor, ar trebui să aibă aproximativ 10,7 milioane din 1,4 miliarde de tone de alimente produse în fiecare an în lume.

Acestea sunt calcule simpliste și grosolane, dar este deja un pas pentru conștientizare ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], LudoThePotagiste și oaspeții 281