Alimente și ulei: mâncăm 2L de ulei pe zi!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Alimente și ulei: mâncăm 2L de ulei pe zi!




de Christophe » 30/11/09, 14:34

Mâncarea, deoarece poate afecta supraviețuirea, este un subiect sensibil atunci când vorbim despre ecologie, energie și poluarea solului ... și chiar mai mult când vorbim despre CO2 ...

Și din cauza dificultății și a diversității de produse, este destul de dificil să găsești cifre pe acest subiect, așa că acest subiect este dedicat încercării de a arunca o lumină asupra tuturor acestor lucruri.

Azi dimineață am vizionat acest videoclip https://www.econologie.com/telechargeme ... -langlois/



Pierre Langlois vorbește acolo la sfârșitul anului 2L pe zi de ulei echivalent pentru alimente.

Figura pe care aș dori să o verific, dar cum subiectul este prea complex pentru a putea fi cuantificabil ...

Așa că mi-am amintit că într-un raport despre mâncare pe care îl văzusem (fie Hrănim lumea, Pâinea noastră zilnică http://www.allocine.fr/film/fichefilm_g ... 12234.html ... sau nu știu în ce raport ...): un intervievat a spus că este nevoie de 10 calorii „petrol” (toate utilizările petrolului combinate) pentru a produce 1 calorie „hrană umană”.

Deci, aceste 2 cifre, ușor de reținut, corespund 2 L / zi de ulei și 10 la 1?

Hai să o verificăm împreună!

a) 2L / zi de ulei = 2 * 40 kJ = 000 kJ / zi aproximativ.

b) raport de la 1 la 10.

Se știe că un bărbat ar trebui să consume aproximativ 2000 de calorii pe zi.

Notă: acestea sunt CALORII GRANDE, prin urmare, CALORII KILO. Este foarte ciudat să nu pui k-ul în față, dar este cu siguranță marketing ... pentru că kilo nu se descurcă niciodată bine în nutriție ... :D

Pe scurt: de aceea avem nevoie de 2000 kCal / zi, adică 2000 * 4.18 = 8400 kJ / zi. Cu toate acestea, este nevoie de 10 ori mai multe calorii în ulei și găsim 84 kJ / zi.

Prin urmare, putem deduce că aceste 2 cifre sunt destul de corecte, deoarece corespund! Evident, dată fiind disparitatea alimentelor disponibile pe piață: este o medie!

Dar toți bărbații care au suficient de mâncat „mănâncă” 2 L de ulei pe zi și asta în fiecare zi din viața lor ...

În ceea ce mă privește, este mult mai mult decât ceea ce consum în petrol pentru a mă ocoli ...

Avem tendința să uităm acest lucru și să ne concentrăm asupra mașinii: ceea ce este pe placa ta poate avea un impact mai mare decât ceea ce este pe rezervorul auto!

Fiți atenți, asta nu înseamnă că trebuie să faceți ceva cu mașina, dar că schimbarea obiceiurilor alimentare poate avea mai mult impact decât să vă lăsați mașina în garaj!
Dernière édition alin Christophe 10 / 01 / 12, 17: 19, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/11/09, 20:15

Câteva elemente de răspunsuri dacă reușim să reducem consumul de energie la aceste producții.


http://terresacree.org/viande.htm

Pentru a hrăni o persoană pentru un an trebuie să:


* 2 ha cu proteine ​​animale
* 0.16 ha de proteine ​​vegetale


Este nevoie de 16 kg de cereale sau soia pentru a face un singur kilogram de carne. Odată cu scăderea cu 10% a consumului de carne în lume, problemele foamei ar fi rezolvate (38 de copii mor de foame pe zi).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 30/11/09, 20:57

Pentru viitorul apropiat, problema creșterii consumului de carne este cu siguranță crucială și afirmația:
Odată cu scăderea cu 10% a consumului de carne în lume, problemele foamei ar fi rezolvate

este foarte teoretic (inversul este probabil mai consistent), deoarece cantitatea de produse produse este în prezent suficientă pentru a satisface nevoile totale, este în discuție doar distribuția slabă.
Cu toate acestea, această ultimă viziune este foarte abstractă, întrucât soluția este, cu siguranță, să nu se producă în țările dezvoltate și apoi să se redistribuie în țările sărace, ci să le permită să-și recapete autonomia alimentară.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 385