Var, pouzolane, perete de bază de nisip ...

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
casa de paie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/07/11, 17:35

Var, pouzolane, perete de bază de nisip ...




de casa de paie » 28/07/11, 22:10

bonjour,

Sunt autoconstructor al unei case cu cadru din lemn în baloti de paie în Drôme, sunt în curs de finisare a fundațiilor ciclopice, pe acestea, voi monta un perete scăzut de 40cm de dărâmături obișnuite 20/20, mă voi scufunda atunci, o placă de beton pe o umplutură generală.
Pe această placă intenționez să turn un perete periferic portant, în beton acoperit cu var, nisip vulcanic și nisip obișnuit.

Caut proporțiile exacte, cine ar putea ajuta?

Cu mulțumirile mele,

casa de paie
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 08/03/13, 19:53

Bonsoir,


Nu știu doza pe care o cereți, dar pentru mine betonul de var este să fac plăci de până la 10 cm grosime

un exemplu în limita de var ...

http://openarchive.icomos.org/997/2/Pre ... ue_NHL.pdf


Pe de altă parte, o idee care funcționează pentru că deja implementată și care nu se mișcă și care are în plus avantajul că este semiizolantă, blocurile de beton din syporex ...

Am ajutat la realizarea unei construcții Grebb pe bloc syporex, este simplă și ieftină și nu are nevoie de un timp de uscare îndelungat ca la var.

apoi acoperit cu var pentru impermeabilizare .....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 08/03/13, 20:45

Buna casa de paie,

Nu știu unde vă aflați în Drome, dar dacă vă puteți apropia de GRETA Die, există instruire cu privire la utilizarea acestor materiale.
Săptămâna viitoare vin să construiască o extindere a spațiilor noastre, poate voi avea câteva informații.

jlg
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 09/03/13, 10:00

Sper că în aproape 2 ani autorul acestui subiect va fi primit răspunsul său înainte de intervenția dvs. pentru că altfel casa lui nu este gata să fie terminată : Mrgreen:
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 09/03/13, 13:32

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu este fals ....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94