(Aproape) casă bioclimatică din Hérault

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
felvic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/09/11, 19:19

(Aproape) casă bioclimatică din Hérault




de felvic » 12/09/11, 14:46

Bonjour à tous,

François 53 de ani.

Sunt pe cale să cumpăr niște terenuri și să construiesc casa pentru sfârșitul domniei mele : Lol:
Mi-am petrecut jumătate din viață renovând apartamente și mi-am efectuat încălzirea solară (cu ajutor pentru încălzire) în întregime prin auto-construcție, cu două câmpuri colectoare orientate spre sud-est și sud-vest în 2005.
Așa că am deja ceva experiență.

Casa va fi în Monomur cu colectoare solare termice, încălzire prin pardoseală și seră solară.

Designul nu îmi pune nicio problemă specială, dar mă împiedic de sera solară.
Am înțeles că avem nevoie de o suprafață de sticlă pe două etaje, de un perete de acumulator în spate, etc ... cam cam așa:
Imagine

De asemenea, am înțeles că aveam nevoie de rulouri în interior pentru a putea izola sera de restul casei când este frig iarna și cald vara.

Dar cum să închizi volumul care este pe podea (în principiu camerele)? :?:
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 84