Formula de calcul după DPE?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33

Formula de calcul după DPE?




de clasou » 26/10/11, 11:12

bonjour,
În urma unei campanii de clasificare a caselor,
Am avut un termician care a venit.
La sosire am o îndoială cu privire la calcul.
Am declarat că am consumat 6 metri cubi de lemn, care este practic doar pin.
În total, el estimează consumul meu la 14700 kWh, nu m-am gândit să-i cer formula.
Privind însă, văd că pinul în cel mai bun caz va produce 1800kw / h.
Oricine mi-ar putea explica această diferență.
Nu am altă sursă de căldură.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/10/11, 11:37

Conform numerelor mele,

un kg de lemn, la 20% umiditate, a furnizat 4 KWh

ce cantareste un metru cub de brad? 500 Kg?

6 X 500 X 4 = 12000 Kwh. Ceea ce nu este atât de departe de 14700 anunțat de inspectorul DPE.

În rest, există rata de utilizare și mentalitatea locuitorului: dacă ești tânăr, tonifiat, singur, fără o femeie plângătoare, că muncești, nu vei consuma la fel de mult ca un cuplu de pensionari sau un familie cu copii mici.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 26/10/11, 12:10

Bine, multumesc ,
încă face diferența,
Ei bine, voi vedea dacă voi rezista toată iarna, dar am început să observ tot lemnul pe care intru gata să-l ard.
Nu prea este înțeles, în funcție de vârsta sau situația familiei, lemnul nu va avea aceeași putere calorică :)

Mi-a spus că, conform rt2012 și în funcție de posibila taxă pe carbon, în funcție de clasificare, veți avea un impozit diferit, pentru a plăti poluatorul plătește.
Dar nici nu ne-am gândit, dar în ceea ce privește lemnul, CO2 este astfel neutru.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/10/11, 13:27

Ei bine, da: un burlac sportiv, care merge la serviciu în fiecare dimineață (deci absent toată ziua) are mai puține nevoi decât bătrânii reci, care se încălzesc mai mult și sunt acolo toată ziua.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Formula de calcul după DPE?




de Did67 » 26/10/11, 13:29

clasou a scris:bonjour,
În urma unei campanii de clasificare a caselor,
Am avut un termician care a venit.
La sosire am o îndoială cu privire la calcul.
Am declarat că am consumat 6 metri cubi de lemn, care este practic doar pin.
În total, el estimează consumul meu la 14700 kWh, nu m-am gândit să-i cer formula.
Privind însă, văd că pinul în cel mai bun caz va produce 1800kw / h.
Oricine mi-ar putea explica această diferență.
Nu am altă sursă de căldură.
a + claude


1) În mod normal, DPE este un calcul teoretic, standardizat al pierderilor calorice ale locuinței, încălzit la 19 °, în funcție de climatul local ...

Este un standard.

Se bazează pe măsurarea suprafețelor și aprecierea (neintruzivă - nu rupem pereții) rezistivității termice. Apoi computerul calculează previzibilele „scurgeri de claorie”.

2) Un alt lucru este consumul tău real: ești liber să încălzești ca într-o saună sau ... să nu încălziți deloc și să locuiți într-un sac de dormit de munte înalt ... Acest lucru vă va determina consumul.

Deci cred că prepeliți mai mult decât o persoană obișnuită ???? Ocupezi mai puțin decât o persoană obișnuită ??? Ceea ce ar explica totul.

În cele din urmă, dacă plecați în Africa iarna, nu veți putea consuma nimic, dar cazarea dvs. va rămâne „clasificată xxx kWh / m² / an” ...

3) Deci, pe de o parte, un „standard” (cum ar fi consumul afișat al unei mașini) și, pe de altă parte, ceea ce consumați cu adevărat.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 26/10/11, 14:00

Bună ziua!
puteți specifica, nu după ce ați înțeles cu adevărat, dacă este o supoziție de gradul II sau altele.
Deci cred că prepeliți mai mult decât o persoană obișnuită ???? Ocupezi mai puțin decât o persoană obișnuită ??? Ceea ce ar explica totul.
Pentru că în medie sunt 20 de grade

a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/10/11, 17:19

1) DPE vă oferă un consum teoretic (stabilit conform standarde ; calculat în funcție de compoziția diferitelor suprafețe de schimb interior / exterior după măsurarea acestor suprafețe și pe baza datelor climatice locale mediu).

2) Poate exista o diferență foarte semnificativă între acest calcul teoretic și consumul efectiv observat, din motive x, inclusiv:

a) iarna a fost foarte blândă
b) casa este o parte neocupată a iernii
c) ocupanții încălzesc mai puțin decât norma și sunt mulțumiți de exemplu cu 17 °
d) DPE a fost prost realizat: eroare în evaluarea pereților despărțitori, pereți, rame, etanșeitate la aer ... (metoda este neintruzivă - nu se pune problema de a se vedea „; este adesea ascuns!)

3) „Prin urmare, am glumit serios” întrebându-vă dacă ați ocupat definitiv locuința sau dacă v-ați încălzit mai puțin (am experimentat perioada mea „extrem de verde” în care cu greu am încălzit iarna - am uitat să specific : singur, fără copii).

În cazul dvs., adăugați incertitudinea pe PCI a lemnului și măsurarea cantității de lemn (stereul este, de asemenea, aproximativ).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 26/10/11, 17:27

Iată formula dacă ai curajul: https://www.econologie.com/dpe-outil-et- ... -3585.html

În DPE, 10 kWh real pentru 800 kWh calculat nu este o eroare, este o aproximare, cu alte cuvinte: e la fel !

Dacă ați avea un coeficient de 5 (10 față de 000 kWh), atunci ar trebui să vă puneți întrebări ...

În caz contrar, sunt de acord cu opiniile altora.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 27/10/11, 06:14

bonjour,
Pentru formulă, am găsit un software gratuit pe care l-am pus pe linkul pe științele futura, în urma unei discuții, dar acum cel puțin doi ani când am făcut calculul, am renunțat.
Da, în ceea ce privește puterea calorică a lemnului mai dur, de ce se cântărește cât și când, îmi va da o idee.
Deci, chiar dacă spun „verde”, nu încerc să mă raționez la încălzire.
În ceea ce privește calculul, este adevărat că aparent a plecat doar pe 6 stereo.
Nu trebuie uitat că, deși este foarte frumos, este comandat de diferiții producători de ventilație, cazan .......

Pentru informații oricum casa
Spațiu de locuit 100m2. (Fără garaj)
tavan integral în panouri de 10 mm + vată de celuloză de 40 cm.
pereții
Când există o fereastră vată de 12 cm + beton celular cu 5cm de nisip de var.
Când nu există niciunul pe partea idem, cu excepția faptului că în loc de 12 are 17cm.
După aceea, este adevărat că iarna a fost mai lungă și poate fi mai rece pe partea negativă.
Deci, să vedem anul acesta.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 27/10/11, 16:34

clasou a scris:
Nu trebuie uitat că, deși este foarte frumos, este comandat de diferiții producători de ventilație, cazan .......

a + claude


În mod normal, EPD se face în timpul vânzării sau închirierii și este obligatoriu. Deci, DPEist este atribuit de către proprietar sau agenție.

Indiferent de lucrare. Chiar dacă joburile pot fi „recomandate” ...

Persist: dacă este un DPE ADEVĂRAT, nu se bazează pe consumul observat, ci pe un calcul standardizat.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 83