Fântână canadiană: materiale interzise?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Fântână canadiană: materiale interzise?




de Forhorse » 29/08/12, 12:00

Bonjour à tous,

Pentru casa mea aș vrea să fac o fântână canadiană. În acest scop am cumpărat cartea „Puțul canadian” de Bruno Herzog (edițiile Eyrolles) citind-o, mi-a fost foarte utilă în planificarea proiectului meu și m-a salvat deja de a face orice prostie.

În prezent, săpat bazele a ceea ce va servi ca cameră tehnică pentru casa noastră. Momentul ideal pentru a planifica intrarea în casa sondei canadiene.
Cu toate acestea, mă găsesc în fața unei probleme de alegere a materialelor.
Am văzut că pentru o fântână canadiană, a fost necesar să se evite tuburile din PVC (din cauza COV-urilor pe care le eliberează) și să se favorizeze materiale mai „nobile”. Așa că mă gândesc să optez pentru sticlă vitrificată.
Cu toate acestea, pentru intrarea în casă acest material mi se pare greu de implementat și am preferat un material sintetic.
Cu excepția tuburilor „fântână specială canadiană” din polipropilenă, de exemplu, sunt supraevaluate, chiar și pentru câțiva metri necesari.

Deci, este chiar dăunător să folosești PVC pe ultimii 5-6 metri ai puțului? (Ma gandesc sa pun PVC de 250 care are deja un pret semnificativ)
Ce crezi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 29/08/12, 13:11

5-6 metri începe să facă multe, riști să pierzi toate beneficiile învelișului tău din gresie .... ar fi păcat!
Cel mai bun este să folosiți polietilenă alimentară în acest caz, dar nu este ieftin!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 29/08/12, 13:16

M-am uitat spre PE, pare a fi o alternativă bună, prețul barelor drepte este încă rezonabil, pe de altă parte, coatele :şoc:
Am nevoie doar de o cotă de 90 °, dar ar costa aproape 50% din prețul complet al legăturii.
Dacă nu puneți țeavă din PE și un cot din PVC? (în 250 prețul unui cot chiar și în PVC nu este deja neglijabil)

În general, cu PE, problema este legăturile. M-am uitat, doar un manșon simplu auto-sudabil (tot trebuie să închiriați mașina în spate) în 250 costă mai mult de 700 € :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/08/12, 15:05

Având în vedere prețurile tuturor acestor materiale, este posibil să se utilizeze conducte de ventilație flexibile din aluminiu sau plastic de diametre mari.

Pe de o parte, prețurile nu sunt excesive și, pe de altă parte, deoarece aceste tuburi sunt destinate ventilației rezidențiale, îmi imaginez că nu conțin substanțe nocive. În plus, este foarte ușor de manevrat.

Pe de altă parte, dacă sunt îngropați, nu vor rezista presiunii pământului și trebuie prevăzut un sistem pentru a evita zdrobirea lor.

Soluția ar putea fi utilizarea unei lungimi a acestor tuburi de aluminiu în interiorul unei țevi din PVC doar pentru piesele rotative.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/08/12, 15:21

scopul puțului canadian este de a profita de o suprafață mare de contact cu solul

suprafața țevii este cea care contează, volumul de material al țevilor este cel care costă: pentru a reduce acest cost este necesar să reduceți grosimea țevilor

o țeavă mare este neapărat mai groasă decât una mică ... deci este mai bine să ai o multitudine de țevi mici decât una mare

și pentru a profita de un pachet de țevi mici, este mai bine să treceți apa prin el decât aerul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 29/08/12, 15:37

chatelot16 a scris:scopul puțului canadian este de a profita de o suprafață mare de contact cu solul
suprafața țevii este cea care contează, ...

prin urmare, o conductă canelată arată interesant.

chatelot16 a scris:o țeavă mare este neapărat mai groasă decât una mică ... deci este mai bine să ai o multitudine de țevi mici decât una mare

și pentru a profita de un pachet de țevi mici, este mai bine să treceți apa prin el decât aerul

Dacă este apă, nu mai este o fântână canadiană și, în opinia mea, devine mult mai complicat (și mai scump) să circule fluidul.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/08/12, 16:00

pământul fiind un conductor rău, este necesar să măriți suprafața mergând să căutați pământul mai departe: suprafața unei țevi mici mai departe este utilă, suprafața câștigată prin ondularea unei țevi este inutilă

un circuit de apă mai scump decât un circuit de aer? nu la o eficiență egală, soluția de apă mi se pare mai economică

acum rămâne să știm exact pentru ce va fi folosit acest puț canadian ... din păcate, există cazuri în care puțul canadian este deloc inutil
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 29/08/12, 18:14

Există puțuri canadiene cu circulație a apei, puteți găsi pe internet kituri care conțin tot ce aveți nevoie pentru a construi unul (în principiu este simplu: o lungime mare de țeavă din PE, un circulator și un schimbător de apă - aer)
care are mai multe avantaje: deja mult mai puțină problemă de alegere a materialelor, așa cum este explicat aici, prin urmare, nu există risc de poluare a aerului, inginerie civilă mai simplă (instalarea unui puț canadian clasic necesită o mare rigoare în lucrările de terasament pentru a evita formarea bazinelor în conductă ) nu vă faceți griji cu privire la evacuarea condenselor, fără probleme de poziționare a admisiei de aer.
Acum, pentru a fi la fel de eficient ca un adevărat puț canadian, este nevoie de un schimbător mare de apă-aer și apoi există și consumul suplimentar de energie electrică (circulator) în plus față de ventilatorul clasic. De asemenea, în mod normal este necesar să umpleți circuitul cu antigel (chiar dacă obiectivul este în mod normal să nu înghețe niciodată)

Dar, după reflecție, mă întreb dacă în cele din urmă nu voi opta pentru această soluție ...
Tocmai m-am întors de la Fransbonhomme și, în afară de kiturile gata făcute care costă câteva mii de euro, nu vând nimic dedicat puțurilor canadiene: nicio posibilitate de a cumpăra tuburi sau fitinguri cu amănuntul.
Prin urmare, pentru intrarea mea nu am de ales, este din PVC sau nimic și asta are deja un preț semnificativ (în 250 PVC-ul este de 28 € pe metru, iar cotul bestiei la 90 este de 140 €)
în cele din urmă, asta mă face să investesc aproape 400 EUR pentru o rezervare de ceva care se poate face doar în 5 ani! poate fi greu să faci profit ...
În timp ce așezați două învelișuri TPC în standby pentru a trece mai târziu pe două țevi cu 2 PE, face o investiție neglijabilă și nu regretă dacă puțul canadian nu este făcut niciodată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/08/12, 21:29

țevile din polietilenă rezistă foarte bine la îngheț fără a izbucni, deci nu este nevoie de antigel

dacă scopul este să se răcească vara, apa poate fi trimisă la încălzirea prin pardoseală

pentru iarnă nu văd pentru ce poate fi folosit fântâna canadiană simplă

pentru a ventila iarna, un schimbător cu flux dublu face aerul mai cald decât puțul canadian

iarna, căldura rece de la sol poate fi utilizată doar ca pompă de căldură

Cu excepția cazului în care este folosit pentru a proteja o casă de îngheț atunci când este neocupată trecând apa de la sol la podeaua încălzită
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 30/08/12, 09:09

Forhorse a scris:Fântâni canadiene cu circulație a apei [...]
după reflecție, mă întreb dacă în cele din urmă nu voi opta pentru această soluție ...

Nu știu dacă întrebarea mea este corectă, dar un puit canadian (sau provensal) care trimite aer proaspăt sau cald poate fi instalat destul de ușor în orice casă: tot ce aveți nevoie este o intrare care propulsează aerul. Aerul care vine direct de la subsol în casă cu o simplă filtrare.

Pe de altă parte, mi se pare că o instalație cu un circulator de apă, chiar dacă principiul este mai eficient, trebuie să fi fost planificată pentru construcția cu pardoseală încălzită sau un sistem sanitar care să distribuie lichidul de transfer de căldură în casă.

Cu excepția cazului în care transferați caloriile din fluid în aer care vor fi propulsate în casă, dar în acest caz nu există pierderi de calorii în timpul transferului, ceea ce face ca această tehnică să fie mai puțin eficientă?

Întrebarea mea este bună?

Există schițe comparative ale acestor 2 tehnici ale puțurilor canadiene?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 102