Eco-habitat: Ker-Terre știi?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79473
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11098

Eco-habitat: Ker-Terre știi?




de Christophe » 03/12/12, 22:27

Ker-Terre de mici case bretonice (adăposturi?) În întregime pe pământ, de descoperit aici: http://www.m6.fr/emission-100_mag/video ... terre.html
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 16/02/13, 14:53

Înțelegi de ce au korrigani pe aici ...
;)

dar legătura bine :) merci
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 16/02/13, 18:30

M-am uitat din nou și mmm asta e sincer bine ....

Și posibilitățile sunt destul de impresionante și fără limită de zonă geografică în ceea ce privește materialele, amprenta de carbon redusă la foarte puțin, pentru fabricarea varului în principal ... cu bambusul ca cadru există o modalitate de a urca de asemenea ...

Este un amestec între o iurtă, o casă de paie și un troglodit ....

Îmi place foarte mult, știam coliba făcută prin împletirea ramurilor unei tălpi plângătoare, de exemplu, și apoi acoperită cu lut, dar acolo este mică, foarte mică ...

Îmi place mulțumesc mulțumesc
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 18/02/13, 08:08

Mod foarte bun de a distrage copiii de la jocurile electronice.
(cu condiția să nu locuiți într-un apartament : Cheesy: )
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Laurie Dubois
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 04/02/13, 19:05




de Laurie Dubois » 18/02/13, 10:14

Păcat pentru nume, în bretonă,

ker este o casă mare, chiar și un domeniu.

ty desemnează o casă mică, nu?
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 18/02/13, 14:35

curvă,

Târgul, trebuie să vadă dacă apartamentul este mare ...: p

?? păcat de nume ??? de ce da?

Într-adevăr, cuvântul ar fi trebuit să fie mai mult Ty -terre, ty este casă, nu mică, ci casă (sau în ideea de casă conform sensului propoziției)

Și ker, pentru a vedea kêr, sau chiar Kèr, înseamnă mai mult, satul, cătunele oraș, cum ar fi: ti-kèr = primăria ...

Dar hei, nu este păcat, nu scade potențialul construcției ...

Și atunci dacă într-un singur loc construiți mai multe case și bunuri ker-terre, asta înseamnă cătunul de pământ, deci cătunul de casă de pământ, așa că numele este corect;) ....
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/02/13, 09:20

Buna ziua tuturor, si mai ales cricri : Cheesy:
Îmi place acest subiect:
Traieste simplu.
Dar după reflecții, am îndoieli, temeri.
Principalele temeri sunt:
Fără băi
fără mașină de spălat (mai ales iarna)
fara toaleta (curata?)
Frigider???
Când suntem tineri, orice este posibil, dar când ajungem la o anumită vârstă, avem nevoie de tineri; afară, familia nu mai există.
În rest ... da, voi putea.
Dar am în vedere această idee din următoarele motive:
Există prea multe controale la case, prea multe taxe, prea multe costuri de întreținere.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 21/02/13, 12:24

Salut,

Am soluții pentru temerile tale dacă vrei;), pentru îndoielile tale ești singurul stăpân;) ...

1 / pentru Baie, să mergem la mare:

http://www.ma-baignoire.com/wp-content/ ... orange.jpg

sau mai mici:

http://chezleskiwis.canalblog.com/album ... in_so.html


2 / mașină de spălat ...: Înainte

http://www.google.fr/images?oe=utf-8&rl ... e&tbm=isch


acum

http://blog.imprimerie-villiere.com/201 ... a-pedales/

Pentru rufe, faceți câteva cu cenușa de pe focul sobei din cadă, de exemplu;)


3 / toalete: pentru curățenie vă puteți face un burete, de asemenea, nu este interzis;) și detergent folosit :) ... Și ca tencuială pe pereți, este suficient să faci un fel de tadelak pentru a fi ușor de curățat ...

Și toaletă uscată care vă servește pe lângă îngrășăminte ...


4 / Frigider: realizat de cercetătorii CNRS

http://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9fri ... ayonnement

și când ești mai puțin tânăr;) orice este posibil ...
Câți pensionari trăiesc în camper? (bine nu in Bretania e clar lol cald ...)

Este o chestiune de gândire: ce vrem, ce suntem gata să facem și de ce, odată ce răspunsurile noastre sunt găsite dacă dorința există, nu există corect, soluțiile vor veni de la sine ... o putem vedea și ca temeri ...

Pentru cei care doresc cu adevărat soluțiile sunt făcute aproape în prezent, iar posibilitatea de a le face cunoștință nu a fost niciodată mai mare ...

În ceea ce privește îngrijirea bătrânilor de către copiii lor, am mica mea părere și există un exemplu că toată lumea trebuie să știe „Tanguy” ... iată un mod frumos să arate ceva care ar putea fi destul de diferit și care ar fi de dorit pentru toți (deși odată cu creșterea bolilor precum Alzheimer devine mai complex ... dar nu imposibil!).

Dacă, în loc să fie arătat ca un „vampir”, el a fost un susținător, mă gândesc la marea familie chineză, japoneză etc ... sau nu a considerat ca fiind rușinos faptul că locuiește cu părinții săi și sau noi nu nu vă imaginați că vă lăsați tatăl sau mama în ospiciu ....
un mod de a gândi la viață care se bazează pe bună dreptate pe ajutorul reciproc al rudelor sale ... Ei fac un CLAN mai prieten cu oamenii care au același sânge, dar care practic nu se cunosc și care întreabă descendenților lor să facă loc cu amabilitate zburând repede cu propriile aripi, crescând astfel numărul de consumatori .... În Suedia cred, el dă poșete sau așa ceva, astfel încât tinerii să ia o separat cât mai repede posibil ...

Deci da, problema cum să facem când suntem bătrâni (dacă nu am murit înainte :) ) este o întrebare bună foarte bună ...

mai ales dacă persoana nu a avut copil sau soție ... acesta este un alt subiect clar, cred că am făcut un pic semi HS (din nou :)) ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 21/02/13, 17:50

Răspunsuri bune hack,
M-am bucurat mai ales de cada cu încălzire în lemn. Dar dopul de scurgere s-ar putea sfărâma!
De asemenea, am uitat să menționez toate asigurările pe care trebuie să le plătești.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 21/02/13, 19:50

curvă,

;) dopul de scurgere nu riscă nimic dacă puneți flacăra pe partea opusă, dacă dopurile dvs. sunt arse, deoarece întreaga cadă este suficient de fierbinte pentru a topi plasticul, astfel încât apa dvs. să fie doar abur, deci nu mai este o baie, ci un hamam;) ....
Apa va pompa caloriile, prevenind astfel creșterea temperaturii prea importantă ...
Ce îmi pune mai multă întrebare este dilatarea ???

și golirea cuvei mari;) atenție lol deschiderea supapelor .....


Asigurare, un Rc bun și voila, nu există nicio obligație când vine vorba de asigurare pentru o sobă, electricitate, instalații sanitare etc etc ...
Personal, de când mi s-a spus că dacă adăugați sau eliminați un element din rețeaua dvs. electrică validat de consum, rețeaua dvs. va modifica, prin urmare, contractul de asigurare, devenind nul și neavenit, deoarece este făcut conform rețelei originale ... Este adevarat? dacă da, iată o mare înșelătorie ... există un asigurător în zonă?

Pe scurt pentru mine, având în vedere numărul de îngrijorări pe care unele asigurări le fac să ramburseze, la fel de mult pentru a mă asigura că nu se va întâmpla nimic, deoarece treaba este bine făcută ...
Pentru zbor, un câine bun este cea mai bună asigurare împotriva furtului;) ...
Dacă rețeaua dvs. electrică este complet sigură, de ce să luați o asigurare electrică ...

Dacă aragazul tău este menținut la fel ca și canalul tău, că arzi lemnul bine, că lemnul tău este uscat și că nu lasi focul nesupravegheat ??? ce ti se poate intampla ??? Asigurările care mi se par obligatorii sunt, cred, un detector de CO și un detector de fum și o conștientizare a ceea ce facem ...
Pentru flotă, este ca electricitatea, dacă treaba este bine făcută, verificată în mod regulat și, mai presus de toate, monitorizați consumul pentru a verifica dacă nu există scurgeri ... nu este nevoie de asigurare ...

Pe scurt, nicio obligație de a vă asigura dacă sunteți proprietarul (în Franța în toate acestea), chiriașul este obligat față de el (este normal acolo).

Asigurătorul meu a făcut o față amuzantă când i-am spus asta și a reușit să-mi spună doar că nu este greșit, chiar este pe ... Prevenirea este cheia;). ...

Nu, nu trebuie să trăim ceea ce ne-ar plăcea să trăim, dar nu trebuie să ne imaginăm că nici nu este imposibil, câți s-au schimbat radical când toată lumea le-a spus că vor eșua? Am în vedere ceva pe care l-am văzut, unde o persoană care era executivă a avut destule și și-a părăsit slujba pentru a merge pe cont propriu prin vânzarea de mobilier recuperat în stradă și renovat, sunt încă prospere. falsa atentie buna pe care anturajul lui i-a produs-o ....

Este o organizație de găsit atunci când vrei să-ți schimbi stilul de viață. Acest lucru permite, chiar dacă nu la sfârșit să analizăm ceea ce trăim și de ce, ce vrem cu adevărat și ce este important pentru noi și ce ceea ce este vital ... să faceți un bilanț într-un fel și puteți vedea că, de fapt, două sau trei schimbări simple pot fi capabile să satisfacă nevoia fără a trece printr-o revoltă totală.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 62