Cânepa este senzațională: utilizări industriale

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Cânepa este senzațională: utilizări industriale




de Christophe » 18/02/14, 19:57

Un tabel rezumat al utilizărilor cânepei pentru industrie (inclusiv medicale):

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 18/02/14, 19:57

Și un videoclip:

0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 19/02/14, 16:46

bonjour,

în trecut, cânepa a fost un element de bază în economia multor regiuni, inclusiv a mea. În Haute-Saône, mulți fermieri mici din zonele cu terenuri sărace au cultivat cânepă. Totul a fost folosit: fibra obținută după întărirea tulpinii în râu, tulpinile tari adunate în pachete mici de către bătrâni (a fost o treabă mică pentru bunicii adăpostiți). Au fost folosite (pachetele, nu bunicii) pentru a aprinde focul dimineața. Copiii după școală au fost trimiși pe câmpuri pentru a vâna păsări, inclusiv căprioare, pasionați de semințe de cânepă. Semințele au fost presate și au dat un ulei fin (necomestibil la acea vreme), care cred că a fost folosit în ceasornicarie pentru a lubrifia ceasurile.

Chènevières, chenebiers și alte canebières sunt numeroase în Franța și mărturisesc importanța acestui produs aproape rezistent la putregai.

Acasă există o mare companie de ambalare a cânepei, există câmpuri de canabis (impresionant ...).

O utilizare interesantă este mulciul prin fulgi de cânepă: durată de cel puțin un an, aglomerări (avantaj pentru buruieni, dezavantaj pentru umidificare). Am folosit-o mult timp de ani de zile în special pentru a-mi proteja palmierii de primele înghețuri turnând o mână mare de sclipici în inima fiarei. Protejează împotriva umidității și frigului ... Foarte eficient.

Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 20/02/14, 10:33

Dacă aveți locuri bune pentru a găsi haine de cânepă, sunt cumpărător, am căutat de ceva vreme, fără succes. (Am găsit câțiva dealeri pe web, dar unul nu sunt de mărimea mea și doi, sunt foarte scumpi)
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Avatar de l'Utilisateur
Matty_I_S
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 24/02/14, 16:46
Locul de amplasare: Doubs

Branduri de îmbrăcăminte de stradă în dormitor




de Matty_I_S » 10/03/14, 11:53

Bună ziua Sherkanner,

În ceea ce privește hainele de cânepă, pot recomanda câteva mărci ... de skate! Într-adevăr, multe mărci americane de skateboard își fabrică colecțiile de încălțăminte și îmbrăcăminte în cânepă.

În ceea ce privește stilul vestimentar, în ciuda temerilor pe care le aveți, produsele sunt destul de neutre. Unele dintre aceste mărci au trecut, de asemenea, în publicul larg și am fost uimit să văd părinții familiilor care le poartă.

Iată mărcile în cauză:

-Element
- Etnies (fondat de un francez și pionier în materie de eco-afaceri în sport)
-Ipath
- Furgonete
- Skateboard Adidas

Veți găsi produse de cânepă în orice "magazin de skate" sau magazin axat pe sporturi de bord în Franța sau Navarra.

Bonne Journée
0 x
Avatar de l'Utilisateur
urs alb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 02/04/14, 10:44




de urs alb » 03/04/14, 11:26

Știam că cu cânepă facem haine, că are calități izolatoare și am citit recent că era și una dintre cele mai eficiente energii de biomasă curată !!!! Ar avea chiar și proprietățile de a crea un combustibil verde care ar putea înlocui combustibilii fosili în această zonă. Așa că îmi dau seama că cânepa are mult mai multe fațete decât credeam! E cool !
Personal, mi-ar plăcea să gătesc semințe de canabis pentru a face ulei și pâine, pentru că am găsit rețete organice care mi se par delicioase. Am văzut că putem comanda semințe de canabis pe acest site, crezi că acestea sunt potrivite pentru consum? Unde mai pot găsi semințe comestibile?
@Cortejuan: Câmpurile de cânepă trebuie să fie într-adevăr reglementate, îmi imaginez, mai ales la nivelul legii!
0 x
Protejează natura
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/04/14, 12:00

Acestea sunt soiuri „inofensive”:

Pentru a fi calificat drept „cânepă industrială” și, astfel, pentru a putea fi cultivat legal în Franța, cânepa cultivată trebuie să fie dintr-un soi cu un conținut de THC mai mic sau egal cu 0,2% 5.

Este mai bine să fumezi .... hortensia!

http://www.linternaute.com/actualite/so ... 0413.shtml

Simt că vom rămâne fără hortensii în centrele de grădină!

Rețineți că urzica este o altă plantă fibroasă ale cărei virtuți sunt descoperite:

http://notreterre.wordpress.com/2011/02 ... ux-orties/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
urs alb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 02/04/14, 10:44




de urs alb » 03/04/14, 12:13

Dar da, hortensia este un agent natural de eliberare a stresului : Lol: Am citit asta și nu cu mult timp în urmă
0 x
Protejează natura
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Cânepa este senzațională: utilizări industriale




de Christophe » 25/06/22, 11:21

Postez aici aceasta comparatie Canepa VS Lemn...nu am verificat cifrele...este o traducere automata...

1. Un hectar de cânepă produce la fel de mult oxigen cât 25 de hectare de pădure.
2. Repet, 1 acru de cânepă poate produce aceeași cantitate de hârtie ca 4 acri de copaci.
3. Puteți face hârtie din cânepă de 8 ori și lemn de 3 ori.
4. Cânepa crește în 4 luni, copacul crește în 20-50 de ani.
5. Floarea de cânepă este o adevărată capcană de radiații.
6 Cânepa poate fi cultivată oriunde în lume și necesită foarte puțină apă. În plus, deoarece este capabil să protejeze împotriva insectelor, nu are nevoie de pesticide.
7. Dacă textilele din cânepă se răspândesc, industria pesticidelor ar putea dispărea cu totul.
8 Primii blugi au fost realizati din canepa; chiar și cuvântul „CANVAS” este denumirea produselor din cânepă.
Cânepa este o plantă ideală pentru a face frânghii, șnururi, genți, pantofi și benzi de rulare
9. Reducerea efectelor tratamentului cu chimioterapie și radioterapie asupra canabisului, SIDA și cancerului; A fost utilizat în cel puțin 250 de boli precum reumatism, inimă, epilepsie, astm, stomac, insomnie, psihologie și boli ale
10 Valoarea proteică a semințelor de cânepă este foarte mare și cei doi acizi grași conținuti nu se găsesc nicăieri în natură.
11. Producerea de cânepă este chiar mai ieftină decât soia.
12. Animalele de companie hrănite cu canabis nu au nevoie de înlocuitori hormonali.
13 Toate produsele din plastic pot fi făcute din cânepă, iar plasticul din cânepă este foarte ușor de revenit la natură
14. Dacă caroseria unei mașini este făcută din cânepă, aceasta va fi de 10 ori mai rezistentă decât oțelul.
15. Poate fi folosit si pentru izolarea cladirilor; durabil, ieftin și flexibil.
16 săpunuri și cosmetice făcute cu cânepă nu contaminează apa; este deci total respectuos cu mediul.
An 18. Era obligatoriu să se producă în America centenarul, iar fermierii care nu produceau erau închiși. Dar acum rolurile s-au schimbat. D'OERE?
-WR În anii 1900, Hearst aparținea ziarelor, revistelor și mass-media din America. Aveau păduri și produceau hârtie. Dacă hârtia ar fi fost cânepă, ar fi putut pierde milioane.
Rockefeller a fost cel mai bogat om din lume. Avea o companie petrolieră. Desigur, biocombustibilul, uleiul de cânepă era cel mai mare dușman al lui.
-Mellon a fost un acționar major al companiei Dupont și deținea un brevet pentru producția de plastic din produse petroliere. Industria canabisului a amenințat piața.
- Mai târziu a devenit ministrul de finanțe al președintelui Mellon Hoover. Toate aceste nume mari despre care am vorbit au decis în întâlnirile lor că cânepa este inamicul.
Și a fost eliminat.
Pădurile sunt tăiate pentru a produce hârtie.
Otrăvurile cu pesticide și cazurile de cancer sunt în creștere.
Apoi ne-am umplut lumea cu deșeuri de plastic, deșeuri dăunătoare...


Beneficii_hemp_vs_wood.png
Advantages_chanvre_vs_bois.png (145.05 KiB) Vizualizat de 2120 ori


https://www.facebook.com/sandor.acs.961 ... NauZyr6qxl
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Cânepa este senzațională: utilizări industriale




de GuyGadeboisTheBack » 25/06/22, 15:06

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113