Eticheta "casa din lemn" ADEME

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Eticheta "casa din lemn" ADEME




de jean63 » 10/01/06, 22:43

Trăiască case de lemn, vor fi foarte căutate în anii următori, citiți ==>
Sectorul construcțiilor este a doua sursă de poluare cu dioxid de carbon (CO2) din Franța, după transport. Potrivit Centrului Tehnic Interprofesional pentru Studii ale Poluării Atmosferice (CITEPA), clădirile emit un sfert din totalul emisiilor franceze de CO2 (2001), cea mai mare parte după sectorul transporturilor. Conform statisticilor Mission Interministerial à l'Effet de Serre (MIES), emisiile franceze de gaze cu efect de seră au crescut din 2003 în case private și birouri: + 7%, față de doar + 1% pentru transport.

Transpunând o directivă europeană în legislația națională, articolul 41 din legea recentă care simplifică legea stabilește un diagnostic imobiliar al performanței energetice. De la 1 iulie 2006, această lege va impune atașarea unui diagnostic de performanță energetică oricărei vânzări de proprietăți. Ulterior, și de la 1 iulie 2007, va fi necesar să îl atașați la orice contract de închiriere pe cheltuiala locatorului.

Acest diagnostic este un document care include cantitatea de energie consumată sau estimată efectiv pentru o utilizare standardizată a clădirii sau a unei părți a unei clădiri, precum și o clasificare în funcție de valorile de referință, astfel încât consumatorii să poată compara și evalua performanța energetică a acesteia. . Acesta trebuie să fie însoțit de recomandări menite să îmbunătățească performanța energetică, făcând astfel posibilă, în cazul lucrării sau înlocuirii echipamentelor, să se optimizeze intervențiile pentru a controla consumul de energie și, astfel, să contribuie simultan la reducerea sarcinilor pentru ocupanți și la limitarea emisii de gaze de seră. Trebuie să fi fost stabilit de mai puțin de 10 ani.

Cu toate acestea, diagnosticul va avea doar o valoare informativă. Spre deosebire de alte diagnostice, cum ar fi termitele sau diagnosticele cu plumb, cumpărătorul sau chiriașul nu o pot invoca împotriva proprietarului.

Trebuie întocmit de un profesionist - persoană fizică sau juridică - care îndeplinește criteriile de competențe și ale cărui activități trebuie să fie acoperite de asigurări împotriva consecințelor răspunderii sale profesionale. Acest profesionist nu trebuie să aibă nicio legătură de natură să-i submineze independența, nici cu proprietarul (proprietarii) sau reprezentanții acestora care îl apelează, nici cu o companie care ar putea efectua lucrări la lucrările, instalațiile sau echipamentele pentru care el pune diagnosticul.

Diferitele declarații, rapoarte sau diagnostice pe care proprietarul unei proprietăți de uz rezidențial trebuie să le producă atunci când este vândut unui cumpărător neprofesionist, sunt reunite într-un singur document numit „diagnostic tehnic”. Începând cu 1 iulie 2006, acesta va reuni, prin urmare, următoarele documente:

1) Statul care menționează prezența sau absența materialelor sau produselor care conțin azbest.
2) Constatarea riscului de expunere la plumb.
3) Starea parazitară legată de termite și alte insecte xilofage (termite).
4) O stare a instalației de gaz în vederea evaluării riscurilor care ar putea afecta siguranța persoanelor, atunci când această instalație a fost efectuată de mai bine de cincisprezece ani.
5) Starea riscurilor naturale și tehnologice.
6) Diagnosticul referitor la performanța energetică.

Contrar celor spuse, cheltuielile de energie pentru o casă din lemn sunt foarte mici: în special, este nevoie doar de foarte puțin ciment (fabricile de ciment sunt un dezastru ecologic).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 11/01/06, 09:05

Iată un mesaj că este interesant. Știm ce formă vor lua documentele de diagnostic energetic?

Dacă da, asta mă interesează foarte mult. Pacat ca partea energetica nu duce la nicio obligatie legala ...

Dar acesta este un prim pas. Este întotdeauna atât de luată :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

vina ...




de jean63 » 11/01/06, 09:05

mea culpa: prin recitirea textului, este vorba de emisiile de către clădiri în timpul utilizării lor de către oameni pentru încălzire și hrană.
Remarca mea referitoare la ciment este, așadar, greșită, dar rămâne adevărat că o casă foarte bine izolată, precum o casă din lemn, are și avantajul de a trimite mai puțin CO2 în atmosferă la un volum încălzit echivalent.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

info => Rulian




de jean63 » 11/01/06, 12:38

vezi acest link, totul este acolo ==>
http://www.actu-environnement.com/ae/news/1326.php4

Uimitor că nu știi despre asta.

PS: du-te la o plimbare într-o casă de bușteni din lemn => Vorbesc despre casa mea din lemn, voi transfera informațiile către kyothome de pe acest site; este un bun exemplu de casă bioclimatică. Există o imagine.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Protocolul de la Kyoto




de jean63 » 11/01/06, 13:18

Ca parte a protocolului de la Kyoto, care se referă doar la emisiile mari de CO2 (industrie), ținând seama nici de transportul rutier și aerian (în special), a fost creat un schimb de CO2. Acest lucru explică, de exemplu, că Lafarge, care este un poluator foarte mare cu fabricile sale de ciment, se va răscumpăra prin finanțarea turbinelor eoliene în Maroc !!! și alți industriași care plantează copaci, nu prea știu unde (Văzut pe FR2 în „investigații suplimentare” la ora 23:XNUMX, recent).
Și dacă la nivel individual, am raționat în același mod ca și la nivel industrial: în ceea ce mă privește, am o casă din lemn care consumă puțină energie (atât în ​​construcții, cât și în utilizare - puțin de CO2 - încălzire cu gaz + temperatură scăzută în sol), am o mulțime de copaci pe terenul meu pe care îi tăi un minim, astfel încât să aibă o mulțime de frunze, garduri vii care absorb și CO2.
Dețin o moară moștenită de la părinții mei unde există o mulțime de copaci în gardurile vii care înconjoară cele 2 hectare de pajiște.
În acest sens, a fost făcută o mare greșeală: eliminarea gardurilor vii în timpul consolidării terenurilor (multiple dezavantaje cunoscute, inclusiv o captare mai redusă a CO2).
Am și o mașină care funcționează pe GPL (știu că nu este cea mai bună pentru CO2, nici + și nici - decât benzina și motorina ... dar mai presus de toate mult mai puține emisii de alți poluanți răi pentru sanatate).
Tot la nivel global, nu mă simt prea prost plasat.
În plus, de îndată ce instalarea colectoarelor solare devine mai puțin costisitoare le instalez și în moara mea pun o turbină pentru a produce electricitate și mai ales uit panourile fotovoltaice pentru a produce electricitate și a o revinde. la EDF.
Pe acest subiect este necesar să vedeți Greenpeace, sunt înregistrat la programul „....... soare” 'Nu pot găsi numele exact. Scopul este de a obține prețuri corecte de la EDF, ca în Germania, care fac ca energia fotovoltaică pe case să fie PROFITABILĂ (neamortizată în 30 de ani). Toate acestea sunt doar o voință politică.
Vina mea: am scule electrice și asta nu este bine, este mai bine să folosesc scule de aer comprimat ..... dar este mai mult (acum există compresoare ieftine).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 11/01/06, 13:50

Nu, nu știam, dsl. : Hopa:

Pentru a spune adevărul, am reușit să actualizez cu adevărat știrile de economisire a energiei și construcții, deoarece în acest moment lucrez cu Nono și Christophe la noua versiune a Kyot'Home și constă în principal în consumul de PHP ...

M-aș actualiza pentru a menține conținutul viitorului portal. Am deja câteva subiecte în geantă. Dar cred că veți putea fi cu siguranță un editor bun pentru a îmbogăți viitorul site :D

Vom vedea când poarta este deschisă :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Ok bine




de jean63 » 11/01/06, 14:10

Am multe informații, dar îmi va lipsi ceva timp. Vom vedea.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Tomy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 19/04/06, 22:16




de Tomy » 25/05/06, 19:53

vreo veste despre aceasta eticheta ??

Cred că Franța trebuie să ajungă la un anumit procent de case din lemn. Oricine știe câte?


Și da ca de obicei Franța mea întârzie .... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/05/06, 20:47

Trebuie să mergi să vezi site-ul ADEME, nu văd de ce s-ar fi schimbat ceva! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125