Calculul exact al izolației termice

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Calculul exact al izolației termice




de chatelot16 » 24/01/16, 16:53

bonjour

această problemă apare din nou în acest subiect în care vorbim de izolație subțire https://www.econologie.com/forums/willy-furt ... 14-10.html

metoda standardizată de izolare se face cu conceptul de rezistență termică, ca și cum fluxul de căldură printr-o izolație ar fi proporțional cu diferența de temperatură

din păcate viața reală este mai complicată și nu putem progresa cu o metodă de calcul falsă

chiar dacă metoda standardizată este bună pentru consilierea profesioniștilor din construcții în stadiul actual al tehnicii, ar trebui făcute calcule mai detaliate pentru a găsi toate modalitățile posibile de progres

cine a văzut deja rezultate detaliate ale măsurării izolației: adică fluxul termic măsurat la temperaturi diferite?

în general, producătorii de izolații se ascund în spatele standardelor și nu oferă informații detaliate, dar acest tip de măsurare trebuie făcut

pentru rezistența electrică, nu ne punem o întrebare deoarece curentul este exact proporțional cu tensiunea: atunci când cumpărăm o rezistență de 10 ohmi această rezistență este constantă pentru toate tensiunile posibile

dacă datele termice sunt eclipsate de standardele clădirii, acestea ar trebui găsite pentru celălalt domeniu de izolație: izolarea cuptorului sau izolarea materialului criogen sau având în vedere diferența mare de temperatură, aproximările nu sunt tolerabile

merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/01/16, 17:34

Nu sunt o profesie, știi asta.

Cu toate acestea, mi se pare pentru căldură, problema fluxurilor este puțin complicată decât pentru electricitate.

Într-adevăr, căldura se mișcă în 3 moduri:

- conducere: pas cu pas, într-un fluid solid sau într-un fluid imobilizat, căldura merge de la cel mai fierbinte la cel mai rece ...

- convecție: într-un fluid, acesta se mișcă, cel mai fierbinte crește și ia locul celui mai rece și „transportă” caloriile cu el; putem de asemenea „gestiona” acest flux prin „pompare” (aerolică)

- radiații: fără suport material, un corp fierbinte emite radiații care se „evaporă” în vid ...

Izolatorii subțiri sunt eficienți împotriva radiațiilor. De asemenea, într-un anumit mod, împotriva conducerii. Dar fiind subțiri, în general, nu prind decât un strat foarte subțire de aer liniștit. Evident, mai puțin izolant decât un strat foarte gros din același material ...

Dar izolatoarele groase nu sunt fabricate din același material ...

Deci devine greu ...

Am izolat spațiile acoperișului cu izolația subțire citată într-unul dintre firele controversate. În standarde: fără contact. Ecran de aer în față. Paravan de aer în spate .... Ei bine, vara, mansarda mea este un cuptor! Exagerez puțin. Să spunem, este departe de confortul sperat. Am și șenile izolate cu vată de sticlă (un strat dublu de 30 cm): este, vara, mult mai eficient din cauza schimbării de fază. Valul fierbinte ajunge în quad-ul de seară pe care îl pot deschide ...


Într-o casă bine izolată, există și problema impermeabilizării atunci când, ca săptămâna trecută la noi, bate un vânt rece de nord-est. Deci, cea mai mică „gaură” (o priză neizolată, o gaură de cheie, o garnitură ușor deteriorată a geamului care „fluieră”) are ca rezultat o prăbușire a temperaturii aerului (și a confortului, chiar și cu PCB-urile) , chiar dacă într-o măsură mai mică, deoarece radiația PCBT rămâne eficientă) ...

Deci da, este oribil de complicat.

Și, manipulând puțin datele, putem face să credem o mulțime de lucruri. Când am cumpărat izolația subțire, „notificările” au confirmat o putere izolatoare echivalentă cu x cm de vată de sticlă. Văd că nu este „la fel”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/01/16, 18:06

de aceea caut rezultate detaliate ale măsurătorilor, nu un rezultat pus sub formă de rezistență termică

trebuie să fie măsurători deja făcute: de exemplu 10cm de vată de sticlă între 2 foi și etanșare completă, măsurarea debitului la diferite temperaturi și vom vedea în ce interval de temperatură este liniar

desigur, acest rezultat va fi fals optimist, deoarece în viața reală pereții nu sunt impermeabili și vata de sticlă neventilată riscă să acumuleze umiditate: este, prin urmare, necesar să se ventileze cu aer exterior și dacă aerisirea este prea de debit adaugă o pierdere de energie

această pierdere de ventilație trebuie să fie bine cunoscută de către arhitect sau cstb pentru a cuantifica diferența dintre vata de sticlă într-o cutie sigilată și vată de sticlă cu ventilație

acest rezultat al influenței ventilației mă interesează să știu dacă stratul impermeabil și ventilația artificială ar fi interesante

un alt rezultat interesant de măsurare: influența grosimii: nu-mi vine să cred că rezistența termică crește exact cu grosimea vatei de sticlă obișnuite ... vata de sticlă nu este rezistentă la apă, există neapărat o mică convecție, care ar trebui să facă izolarea puțin mai proastă decât se spera atunci când mărim grosimea ... rămâne să vedem rezultatul real

Nu-mi imaginez că sunt primul care îmi pun aceste întrebări: aceste măsurători trebuie să fie deja făcute! dar unde să găsești rezultatele?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/01/16, 18:33

Mi se pare că din ce în ce mai mult, testele de omologare și certificare sunt plătitoare, în detrimentul companiilor.

Din lipsa cercetării publice, datele publice sunt rare ...

Și astfel datele sunt „capturate” și nu le veți vedea niciodată ... Ceea ce veți vedea sunt extrasele care „se potrivesc” producătorului ...

Chiar și „standardele” plătesc!

Cu siguranță, există.

Nu sunt sigur că este atât de ușor de găsit!

Ca să nu mai vorbim de faptul că specificațiile protocoalelor de testare sunt adesea rezultatul lobby-ului de la producătorii care se află în spatele lor, până la punctul în care rezultatele obținute au foarte puțin de-a face cu realitatea, în lumea reală în care trăim!

Uită-te la testele mizerabile pe care le avem asupra emisiilor poluante ale vehiculelor! Și totuși, noi sau noi, am putea scrie un depozit ... Fără îndoială că ne-am lupta pentru a ști ce „doză” de autostradă, navetă la domiciliu pe ce distanță, câți „km de baladă în Vosgi în weekend. sfârșitul "... Dar am fi de acord că există anvelopele" impuse "în timpul omologării, la presiunea indicată în cadrul ușii, toate accesoriile montate modelului, aerul condiționat imediat 'este cald, etc, etc ...

Am obține un rezultat care ar fi încă contestat și discutabil. Emoția care face scârțâitul anvelopelor ar emite mai mult. Șoferul ultra-Zen care face doar „drumul înalt”, nu face niciodată naveta, mai puțin ...

Așa că mă îndoiesc ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 24/01/16, 19:43

Ceea ce este important pentru o izolare perfectă și pe care nu am făcut-o înainte este etanșeitatea la aer.
Izolația subțire de partea sa impermeabilă o poate realiza, dar uneori riscă să putrezească un cadru.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/01/16, 19:53

Da, hermetismul într-o clădire trebuie să fie perfect, dar este doar relativ. Un sigiliu total este absurd ... total!

De asemenea, mă abonez la asta! De aceea izolatorii subțiri nu funcționează! O barieră de vapori trebuie instalată ermetic (fără a permite trecerea „aerului liber”), dar în sine nu este rezistentă la apă! Dacă nu asa este Izentrop, salut efectul "vază dewar", salut mucegai în termos!

Da, reprezentanții de vânzări în cea mai bună duminică sunt inteligenți, folosesc întotdeauna același exemplu, cel al jachetei din lână cu foi reflectorizante din aluminiu! Evident, este subțire, izolează și returnează o parte din căldura produsă de corp, dar tocmai uită să spună că există corpul uman care produce în interior aproximativ 200 de juli / oră de căldură constant!

Să vorbim despre modul în care o construcție de „energie pozitivă” este încălzită din interior, ceea ce produce mai mult decât cheltuie (lăsând deoparte intrări externe, cum ar fi panourile solare termodinamice)

Pentru un adult este de aprox. 60 de wați de producție de căldură, adică pentru o zi la o rată de 1 de calorii absorbite, 1 x 500kJ x 1h = aproximativ 200 de jouli / zi. Doar aici, toate caloriile pe care le consumăm nu se transformă în căldură, astfel încât calculul de mai sus este greșit. În plus, propria noastră căldură se răcește, deoarece are și un efect de convecție. Există, de asemenea, disiparea căldurii de către vaporii de apă degajați de corpul uman. De fapt, este puțin mai mult, dar există energie care este disipată în uree și bine-cunoscutele degajări de metan, atât de mult pot fi ... mirositoare etc. ^ _ ^

Și când locuitorii nu sunt acolo, legile fizicii își iau drepturile, aspectul reflectant al izolatorilor subțiri nu mai este util!

Dar există încă alți parametri care joacă în petrecerea supărătoare.

Depinde de coef. pierderea de căldură din zona izolată de izolația subțire și bineînțeles de temperatura exterioară a locuinței. Ajungem la calculele luiXComplex energetic puternic pentru a stabili temperatura de echilibru în zona izolată, care este să știe ce va rămâne atunci când căldura generată în interior va echilibra exact pierderile de căldură spre exterior (și aceasta în funcție de temperatura confort, pe care ne-am propus să îl realizăm în interior) și toate acestea depind de proprietățile pereților ... și nu există miracole, o izolație subțire abia atinge R = 1 (dacă se dorește o produs industrial în „cantitate economică”). 200 mm de vată de sticlă este R = 6,5 dacă este instalat corect în regulile de artă, nu există nicio imagine!

În fiecare zi pe care o face natura, vede și porumbei crescând pe o parte și vânători pe de altă parte! Izolația subțire este o înșelătorie completă (Yves35 ne spune în forum opus), nu au certificare ACERMI și are dreptate.

Puteți face toate izolatoarele cu un certificat R = 6,5, nu veți găsi niciunul care să fie un izolator subțire, toate sunt în medie printre cei mai buni 200 mm (există mai bine, dar costă un braț.)

Aici puteți găsi izolație certificată și puteți compara cu ceea ce oferim:
http://www.acermi.com/isolants-certifies/rechercher/

Luați un perete subțire de hârtie, influența de 60 W asupra temperaturii interioare este neglijabilă, în timp ce la cealaltă extremă, aceeași energie plasată într-un Dewar, temperatura va crește ridicată, foarte ridicată ...
Îi sugerez lui Willy să-și compare izolația subțire cu izolația unei vaze dewar >>> ar trebui sa nu mai pretind nimic d-le mai rapid !!!

În industria construcțiilor, am întâmpinat întotdeauna aceeași problemă recurentă, adică ca în multe sectoare "Clientul are intotdeauna dreptate„, brusc, dacă acest lucru este adevărat și aplicat, el trebuie să aibă dreptate și împotriva legilor fizicii!

Aceasta este ceea ce este complicat, ceea ce oamenii fără experimentare sau experiență vin să vă atace cu observații peremptorii pe care le consideră adevăruri primare împotriva oricărui risc.

Dar regula de aur se aplică: "au întotdeauna dreptate"

Ei bine, să-i lăsăm să fie chiar în colțul lor : Mrgreen: : Cheesy:
Dernière édition alin Obamot 24 / 01 / 16, 20: 02, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 24/01/16, 20:00

Did67 a scris:
Am izolat spațiile acoperișului cu izolația subțire citată într-unul dintre firele controversate. În standarde: fără contact. Ecran de aer în față. Paravan de aer în spate .... Ei bine, vara, mansarda mea este un cuptor! Exagerez puțin. Să spunem, este departe de confortul sperat. Am și crawlerele izolate cu vată de sticlă (un strat dublu de 30 cm): este, vara, mult mai eficient din cauza schimbării de fază. Valul fierbinte sosește în quad-ul de seară pe care îl pot deschide ...!

Bună Did67

există un efect de seră la mansarde,
mai ales dacă un reflector reflectă 95% din căldură
care crește temperatura și anulează izolația (ceea ce reprezintă o problemă similară cu supraizolația

Plăcile dvs. sunt ventilate? Conform principiului „peretelui trombului”
Dernière édition alin Hic 24 / 01 / 16, 20: 34, editate 2 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 24/01/16, 20:02

Obamot a scris: salut matrițe!
O sigilare bună este însoțită de o bună izolare și o bună ventilație.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 24/01/16, 20:07

Metoda de construcție K belgiană este o metodă interesantă pentru a da o singură cifră pentru performanța termică generală a unei clădiri.

Noțiunea formei habitatului, de exemplu, este luată în considerare: cu cât o clădire are mai multe suprafețe spre exterior în raport cu volumul său locuibil, cu atât acest calcul îl penalizează (aspect care nu ar fi luat în considerare prin realizarea pierderea medie a suprafețelor izolate, adică metoda BBC care impune grosimi de izolație, dar nu vorbește despre formă!).

De asemenea, ia în considerare podurile termice.

În funcție de cazare, necesită încă câteva ore de măsurători.

Metodă: http://www.energieplus-lesite.be/index.php?id=15007

Xls-uri gratuite și 100% funcționale pentru a o face acasă: https://www.econologie.info/share/partag ... 3tHism.xls

Ajunsesem la un K45 care mă privea, în ciuda unor poduri termice mari.

Este interesant de văzut cum creșterea izolației anumitor suprafețe nu mai influențează K după un anumit punct. Adică, punerea a 50 cm în mansardă în loc de 30 cm va aduce doar o performanță generală foarte mică clădirii. Aceasta se numește supra-izolare ...

Încă am versiunea mea completată undeva, dacă sunteți interesat, o voi găsi pentru dvs. ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 24/01/16, 20:11

da da da :D

Motiv, am o sobă de masă și un proiect ITE în curs ...

Dacă unul dintre acești 4, te-ai putea antrena puțin în jurul acestei foi de calcul, sunt interesat să descopăr o altă metodă!

;-)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125