Podea încălzită în casă veche

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Podea încălzită în casă veche




de rumen » 14/01/18, 19:29

Bună ziua și mulțumesc celor care își vor lua timpul să citească această postare lungă ... și să răspundă la ea.

Am de gând să cumpăr o casă veche în Hérault. A fost renovat acum 10 ani și proprietarul a vrut să-l închirieze. Așa că a făcut refacerea plăcii de ciment și placarea cu dale peste tot. În plus, avea peste tot radiatoare tip prăjitor de pâine. : Twisted: : Twisted:

Vreau să o renovăm într-un mod ecologic, economic și respectuos al clădirilor vechi. : Geek:

Avem un proiect de rupere a plăcii existente, coborâm aproximativ 50cm, punem un arici drenat (scurgerea de aer și apă, dacă este necesar, vom vedea în funcție de ce găsim mai jos). Atunci am vrut să fac ceva experimental :?: :?:
Asta înseamnă că mă gândeam să fac o placă de var destul de lichidă și foarte plată, așezând beton celular Multipor din Ytong (cu un lambda de 0,04) pe o grosime de 20 cm, așezându-mi bobina de încălzire deasupra ei și turnând-o înapoi deasupra unui șapă albă și în prealabil așeză o pavajă de piatră.

Cred că, în ceea ce privește rezistența la compresiune, "sipo" ar trebui să reziste, totuși nu se poate îndoi sau altfel se va rupe. Așa că trebuie să fiu pe o bază foarte stabilă și plană, de unde și placa de var de 10 cm de dedesubt, pe arici.

Întrebarea mea este:
Cum se toarnă o șapă de var care are nevoie de timp pentru a pune pe "sipo" care riscă să bea toată apa conținută în șapă ?? Am citit că pentru tencuielile de var pe "sipo", a fost necesar să se facă un gobetis înainte de a servi ca interfață între corpul de tencuială și suport, dar este în verticală, este- că va funcționa și orizontal ...

De ce am ales betonul aerisit? pentru că pluta nu este suficient de respirabilă pentru gustul meu, cel puțin în foi și pentru că vreau o podea încălzită care să fie eficientă, trebuie să fie bine izolată de jos pe un arici din RDC, după ce o idee de material cu care atingem un R de 4 în 20cm, care este respirabil, puțin ecologic și rezistent la compresiune ... Acum, încă ezit cu pluta în farfurie, din moment ce am găsit că nu exemplu pe netul utilizării siporex în izolarea podelei într-o casă veche (cu excepția, desigur, pentru casele realizate integral din siporex, dar este asociat cu betonul de ciment)

Aici, sper că veți putea să mă ajutați, fără să mă descurajați, vă rog, o gestionez foarte bine singură ...;)

Precizez că sunt tehnician în domeniul energiei regenerabile și că o voi face singur sau cu fratele meu.

Cu respect,
Florian
1 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Podea încălzită în casa veche




de lilian07 » 15/01/18, 11:43

Buna ziua, proiect minunat.
Având în vedere constrângerile, vă recomand să acoperiți pur și simplu locul în locul sistemului sipo, care va fi pur și simplu mult mai puțin ecologic și mai eficient. Prin aluzii, chiar dacă este posibilă furnizarea unei interfețe de tip film sub placa dintre podeaua încălzită și sipo, nu se face cu adevărat pentru asta. În cele din urmă, având în vedere lucrarea (50 cm pentru a descoperi cu distrugerea plăcii și dale ...) și puteți lua în considerare:
1) pentru a pune computerul fără a distruge pământul oferind o extensie de 10 cm (pse + placă de încălzire + dale ...)
2) să se dea peste un perete încălzit fără a distruge podeaua
3) pentru a vedea posibilitatea de a face un tavan încălzit ...

Trebuie să ne gândim cu atenție în amonte mai ales atunci când realizăm un astfel de site.
0 x
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Re: Podea încălzită în casa veche




de rumen » 15/01/18, 16:26

Buna ziua si multumesc pentru raspunsul tau rapid.

Deci da, tavanul sau peretele de încălzire ar fi posibil, dar se dovedește că am umiditate care crește lângă pereți (creștere capilară). Terenul nu este foarte umed și 2,50m deasupra drumului la cel mai înalt (70cm la cel mai jos). Dintr-o dată, sunt sigur că problema vine din faptul că placa de beton + gresie este prea rezistentă la apă și „forțează” umiditatea să se evapore prin pereți. Pentru a remedia acest lucru, oricum trebuie să rup placa de beton și plăcile. Prin urmare, instalarea unui PCTBT este doar un pas în plus în repararea solului. Acesta este motivul pentru care îmi doresc absolut să am o podea „respirabilă” și să evit toate materialele din plastic pentru a curăța pereții. De aici alegerea siporexului (multipor delta 0,04) sau plută.

Va fi un computer solar cu temperatură foarte scăzută, cu citire a cazanului și un cazan cu peleți.
Vă mulțumim anticipat pentru sfatul dumneavoastră.

flo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Podea încălzită în casa veche




de chatelot16 » 15/01/18, 19:15

calitatea încălzirii în pardoseală nu provine din realizarea încălzirii în pardoseală, ci din izolarea întregului rest al casei

dacă casa este bine izolată, încălzirea în pardoseală va fi bună, indiferent de realizarea ei

dacă casa este izolată slab va fi necesară creșterea temperaturii solului și va deveni dureroasă pentru ocupanți

podea de temperatură foarte scăzută? nu înseamnă nimic! nu este podeaua care determină temperatura, ci este cerința de încălzire a casei ... dacă casa este bine izolată, o temperatură foarte scăzută la podea este suficientă pentru a o încălzi ... dacă casa este un hotel pescajul încălzit podeaua nu poate fi la temperatură scăzută

casa este încălzită în prezent de prăjitoarele ... începe prin a petrece o iarnă prin înregistrarea consumului de prăjitoare
0 x
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Re: Podea încălzită în casa veche




de rumen » 15/01/18, 20:13

Re,

atunci casa este așa cum spuneam o casă de cel puțin un secol, cu pereți de piatră de 55cm la parter și 45 la etaj. Desigur (re) izolez acoperișurile pierdute cu 40cm de vată de celuloză suflată și voi aduce un corector termic pe pereții interiori cu un strat de var de cânepă foarte gros. Pe de altă parte, acesta trebuie să fie cel mai perfect etanș (cu un test cu ușa suflantă).

Așa că voi avea o inerție uriașă, care este un avantaj ȘI un dezavantaj, dar în cea veche trebuie să facem cu realitatea cadrului. Din motive arhitecturale și gustative, nu este posibil să realizez o izolație externă, pe care mi-ar fi plăcut să o privilegiez. Încălzirea în pardoseală va fi o pardoseală cu temperaturi foarte scăzute, ceea ce înseamnă un pas de 15 cm și o temperatură de 28 ° C max. În conducte.
În ceea ce privește toalerele, acestea vor fi dezasamblate, deoarece încălzirea cu efect de joule electric este ceea ce este cel mai rău din punct de vedere al performanței, costă pielea feselor și tot ce voi face este căldura de 1m² de perete și apoi să fie rece în restul camerei.

Problema mea nu este realizarea PC-ului și nici oportunitatea acestuia, ci faptul de a folosi betonul celular „Multipor” de Ytong (îmi pare rău să citez marca, dar este un produs specific și nu știu echivalent la alte mărci), destinat consolidării izolației monomurilor de beton celular, ca izolator al plăcii, deoarece este respirabil (permite trecerea vaporilor de apă), are o deltă de 0,004 (cum ar fi pluta) , este incompresibil și bineînțeles rezistent la putregai. Pun întrebarea pentru că nu am găsit nimic pe net care să se apropie.

-Sipo-ul nu va înmuia umiditatea? (în mod normal ariciul ventilat există pentru asta)
-Cum să fac o șapă de var de sus (să-mi pun conductele PC-ului și să-mi lipiți pavajul) fără ca sipo-ul să bea toată apa din șapă și că nu atrage corect?
-N-aș fi mai bine să pun foi de plută, deși sunt mult mai impermeabile împotriva vaporilor de apă?

mulțumesc

PS: Sunt instalator, inginer de încălzire și electrician, dar masonii pe care îi știu pot folosi doar beton și cred că varul este pentru decorare. Explicați-le că, de la egipteni și până în anii 20, totul s-a făcut pe var și că este încă acolo ...

PPS: Acesta nu mai este un proiect de cumpărare, este o realitate încă din această seară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Podea încălzită în casa veche




de chatelot16 » 15/01/18, 21:36

într-o casă cu pereți neizolați, podeaua la 28 ° nu va fi suficientă pentru a se încălzi corespunzător ... fie va avea nevoie de încălzitoare suplimentare, fie va crește temperatura podelei mai mare decât cea

nu este stupid să combini caloriferul și podeaua încălzită: caloriferul pentru a face puterea principală ... podeaua pentru a reduce temperatura ambientală păstrând același confort
Dernière édition alin chatelot16 15 / 01 / 18, 21: 38, editate 1 ori.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Podea încălzită în casa veche




de Bardal » 15/01/18, 21:37

Ceea ce vrei să faci este probabil mai puțin evident decât pare; dar pare consecvent ...

Câteva reflecții personale, cu mai multă sau mai puțin experiență:

- siporexul mi se pare o idee proastă dacă este îngropat; este foarte higrofil (de aceea își pierde capacitățile de izolare); în plus, este foarte casant și lipsește rezistența, ceea ce nu mi se pare relevant în utilizarea materialelor flexibile, cum ar fi varul ... De altfel, este scump ...

- Integrez faptul că placa de beton va trebui spartă din motivele pe care le declarați; dar desfacerea a 50 cm pare cam excesivă, mai ales că riscați să vă aflați sub nivelul fundațiilor (puțin adânc pentru acești ziduri vechi).

- Cred că ar fi mai potrivit să folosim doar tehnici vechi, bazate pe materiale nu foarte rigide, compatibile cu pavajul de var, foarte respirabil, prin urmare capabil să evacueze umiditatea solului.

Pe baza tuturor acestor lucruri, aș vedea:

- un arici format din materiale izolante de aproximativ 4 cm; aceste materiale pot fi agregate pozzolane, sau mărgele de lut expandat, sau mica perlită sau expandată (vermiculită); nu ați atinge un R de XNUMX, dar aproape și pe un teren bătut nu este nevoie de o astfel de rezistență termică; în plus, te-ar costa mult mai puțin decât pluta, și mai degrabă mai puțin decât siporex ...

- o șapă groasă (7 cm de exemplu) de mortar hidraulic de var armat dacă este posibil fie cu fibre naturale, fie sintetice (polietilenă de exemplu); de fapt, depinde de zona chappei (despre care nu spuneți nimic), care nu ar trebui să depășească 40 m2 într-o singură bucată. Această evadare ar include conductele rețelei de încălzire prin pardoseală și ar primi direct plăcile. Nu este necesar să se facă o șapă în mortar prea gras, cel mai subțire posibil fiind suficient; pe de altă parte, trebuie „strâns”.

- un astfel de ansamblu nu trebuie să depășească treizeci de cm, ar rămâne foarte respirabil și ar trebui să fie suficient de flexibil pentru a accepta mișcările previzibile inevitabile ...

PS, (care nu schimbă nimic în ansamblu) Mai degrabă decât un ansamblu complex și scump de „cazan” solar termic + aragaz, ați avea tot interesul să puneți un capac aer-apă, mult mai puțin costisitor și să recuperați mai multă energie solară. .. Dar știu că nu vă va plăcea ... totuși, în Hérault, este soluția ideală ...
1 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Podea încălzită în casa veche




de lilian07 » 15/01/18, 22:17

Înainte de orice încercare de realizare care pare complexă, este necesar să se identifice de unde provine umiditatea.
Fie pe podele, pereți sau în orice alt loc. În funcție de caz, va trebui să vă ocupați sau să vă excludeți de la acesta.
Un computer cu temperaturi foarte scăzute este o idee foarte bună. Pentru tot ceea ce este sub placa ta de var nu voi merge pe materiale de tip Siporex. În plus, când pământul este umed, de multe ori este recomandat să-l impermeabilizăm cu peliculă sub o placă și dacă faceți un arici este o idee și mai bună.
Cu o pardoseală TBT este interesant să folosiți o pompă de căldură și, de ce, să nu adăugați o simplă sobă din lemn de bușteni în sufragerie. Întregul va fi mai puțin complex decât un cazan cu solar.
0 x
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Re: Podea încălzită în casa veche




de rumen » 16/01/18, 16:07

Re,

Bun pentru toată lumea, siporex este o idee proastă. Așa că am de ales, arcul sau ariciul izolant. Avantajul ariciului izolant, într-adevăr, este că am mai puțin de plătit, dezavantajul este că cu o placă / șapă de 7cm plus pavajul de piatră, voi avea o inerție uriașă și deja asta acest tip de casă are o inerție uriașă din cauza pereților de 50 ... Va fi greu să găsiți echilibrul potrivit. De aici interesul meu pentru siporex (deci exclus) sau plută.

Pe de altă parte, problemele de umiditate a solului din casele vechi sunt datorate 3/4 din timp renovărilor care nu țin cont de realitatea higrometrică a clădirilor vechi. Este important să nu impermeabilizăm placa, în caz contrar umiditatea va fi obligată și obligată să se ridice prin pereți. După cum am explicat, acesta este motivul pentru care vreau să fac o țiglă respirabilă. Și atunci anticii erau ca noi, nu le plăceau casele umede, așa că, de asemenea, trebuie să ai încredere în ele și să crezi că au planificat lovitura (placă de var sau mai des lut la acea vreme)

În ceea ce privește mijloacele de a avea apă fierbinte în rezervorul tampon, obiectivul este să faci fără energie electrică (nucleară) cât mai mult posibil. De aici, panourile solare termice și cazanul. În plus, sunt sisteme mult mai fiabile decât Pacs. Știu că sunt un instalator. Apoi, este vorba de gestionarea fină a reglării întregului cu un termostat de cameră și un exterior. Pentru a face acest lucru, m-am gândit să folosesc PLUM ECOMAX 850i. ( http://www.plum.pl/index.php/fr/ecomax850i-box ) Și atunci am deja multe lucruri pentru a face toate acestea.

Placa casei este de 50m2, dar este împărțită în 3 părți de pereți despărțitori. Are 12,50m lungime cu 4,00 m în interiorul peretelui ... Fără unghi drept : Cheesy: : Cheesy: Mă gândeam să fac o îmbinare de expansiune la locul ușii bucătăriei. (vezi fișierul atașat)

Voili voilou, ce crezi?
0 x
rumen
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 14/01/18, 19:17
x 1

Re: Podea încălzită în casa veche




de rumen » 16/01/18, 16:16

Am uitat că am vrut doar să încălzesc fundul cu podeaua încălzită, va exista un aer Pac cu aer pe podea (pe care îl am deja și pe care, așadar, îl voi instala) după ce, căldura crește și aragazul treci chiar pe mijlocul casei, voi profita de ocazie pentru a recupera caloriile din ea cu o trapă simplă la parter în sala de mese și una în holul superior, deoarece va trebui să o dau de sus în jos .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108