Cum se face: Acoperiș verde pentru o colibă?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Cum se face: Acoperiș verde pentru o colibă?




de Forhorse » 31/07/19, 23:05

bonjour,

Sunt în proces de refacere a unei cutii pentru calul meu, deoarece după câțiva ani de serviciu, construcția în cauză începe serios pentru a arăta greutatea anilor.
Era o construcție temporară, așa că acoperișul era din „Onduline” (carton impregnat cu bitum), dar după aproape 15 ani de expunere la vreme rea și soare, panourile s-au rupt în bucăți.
Nu vreau să pun același lucru și aș dori, de asemenea, să evit foi de tipul bac-steel. Îmi spun că un acoperiș verde nu ar fi rău, deoarece ar oferi și o anumită izolare termică și fonică (ploaia de pe foi produce un zgomot care este rapid obositor)
Dar nu prea văd cum să fac acest lucru, astfel încât să nu fie prea scump și relativ durabil.

Mă gândeam să iau o copertă de piscină plasată pe panourile OSB, dar cele din EPDM, dar costă un braț. S-ar potrivi cele din PVC? și mai ales ar dura destul de mult (ca 10-15 ani)
Și atunci ce să punem deasupra gudronului pentru a vegeta? Știind că voi păstra panta actuală de aproximativ 6 °
Dacă aveți idei, site-uri, tutoriale ... iau.
mulțumesc
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de eclectron » 02/08/19, 08:48

EPDM este mai rezistent, deoarece rămâne flexibil, spre deosebire de PVC care se întâmplă să se usuce și să devină fragil, la un șoc bun, la fel.
Găsit pe prelata din piscină din PVC, care este la soare de ani de zile.
Pe un acoperiș verde, prelata nu ar trebui să vadă soarele, astfel încât pb-ul este poate fi inexistent.

De asemenea, EPDM face posibilă recuperarea apei alimentare, spre deosebire de PVC.
Apa care iese din acoperișul verde rămâne în orice caz considerată poluată de faptul că a traversat substratul plantelor.

https://www.truffaut.com/webtv/jardin/v ... eo/153.htm
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de Did67 » 02/08/19, 09:46

Mai întâi atenție la greutate (odată umedă!) !!! Unele calcule sunt necesare. Acest lucru este surprinzător. 20 cm de grosime a solului, este de ordinul mărimii de 250 kg pentru 1 m². Adăugați apa pe care o poate conține, este tot 75 kg ... Toate astea cu o mănușă pentru a spune că nu este ceva de luat ... ușor!

Dacă nu faceți o construcție mastoc, va trebui să faceți o "revegetare ușoară": cum ar fi 20 cm de pozzolane (lavă vulcanică poroasă) ... Umed, deja cântărește foarte mult, redus la m²!

Vara, acest tip de suport ușor, expus în mod necesar în mijlocul unei temnițe, se va usca serios (chiar și fără valuri de căldură!). Există feluri de farfurii cu fagure care pot face mici rezerve de apă, păstrând totodată sprijinul culturii pe pârtii ... Dar chiar și!

Și, prin urmare, doar anumite plante vor supraviețui: în esență sedumele și casele (Sempervivum - numele spune totul); poate niste ierburi (ierburi) ...

Sub mediu în creștere, orice ar fi, de fapt, va fi protejat de razele UV și este puțin probabil să fie deteriorat ca o prelată expusă la soare.

Excesul de apă pe care îl putem colecta, nu văd de ce nu ar fi utilizabil pentru udare! Desigur, nu va fi băut, ca toată apa stagnată ...
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de eclectron » 02/08/19, 11:18

PVC-ul trebuie să elibereze molecule care nu sunt de vârf pentru sănătate.

Personal, de vreme ce mă gândesc la asta pentru o cabină pe care va trebui să o consolidez oricum, m-am gândit să pun doar pozzolana, cea mai subțire posibilă (5 până la 10cm ???) și sedumuri etc., care rezistă aproape orice .
poate fi un sol cu ​​putărețe tot la fel, dar foarte puțin, din cauza greutății.

Prin poveste, aș pune EPDM pentru că aș colecta apă pentru grădină (în conserve de grădină din PVC? : Lol: ca deja am)
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de Did67 » 02/08/19, 11:30

eclectron a scris:... (în cutii de grădină din PVC? : Lol: ca deja am)


Cred că este mai degrabă PE (unul dintre diferitele tipuri de polietilenă), foarte neutru (este plasticul sticlelor!).

PE constituie, de asemenea, toate rețelele moderne de apă potabilă, în afara și în interiorul caselor.

Chiar și PVC-ul, odată instalat și după eliberarea solvenților, este destul de neutru (nu se eliberează pentru totdeauna, altfel s-ar perfora!): Distrugerea sa este o rană (mai ales dacă arde).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de Forhorse » 02/08/19, 19:35

Nu intenționez să recuperez apa (pentru asta am deja acoperișul casei) așa că nu există nicio problemă pe partea asta acolo.
Greutatea mă îngrijorează puțin contra, da, voi consolida cadrul existent, deoarece în starea actuală nu va suporta și voi limita grosimea substratului (20 cm clar nu va trece!) Este într-adevăr să încercați altceva pe acoperiș, mai mult o experiență care își poate permite să eșueze decât dorința de a face un adevărat acoperiș verde cu plantele care merg bine și totul ...
De fapt nici nu știu dacă o să plantez acest acoperiș; Mai degrabă cred că mai mult sau mai puțin las natura să o facă. În cel mai rău caz, semănați niște iarbă dintr-un soi cunoscut pentru a rezista secetei și vedeți ce se întâmplă.
Plăcile cu fagure și pozzolana (sau bile de lut) par a fi o idee bună, de văzut în funcție de buget.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de Did67 » 03/08/19, 12:12

Într-adevăr, revegetarea spontană poate avea loc „natural”. Dar cele mai „interesante” plante nu sunt neapărat prezente pe o rază suficientă de acțiune!

De unde interesul de a strânge un astfel de sedum sau un astfel de sedum (stonecrop). Sau asta sau acel sempervivum ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de Forhorse » 03/08/19, 21:49

A priori se pot găsi destul de ușor pe net mai multe soiuri de sedum sau amestecuri ale acestuia la un preț rezonabil. Poate mă prăbușesc puțin. Și atunci pot vedea că, împreună cu proprietarul centrului de grădină din „strada” mea, el trebuie să-mi poată oferi asta ...
Astăzi am cumpărat lemnul pentru a consolida cadrul și plăcile OSB pentru acoperiș, având în vedere suma pe care m-a costat (și având în vedere ce mai am de investit pentru a finaliza acest acoperiș) nu mai sunt câțiva bucăți de plante!
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Cum se face: Acoperiș verde pentru o cabină?




de eclectron » 04/08/19, 06:51

Una dintre întrebările mele ar fi că sedumele ar putea supraviețui în 5 până la 6 cm de pozzolan cu puțin sol în ghiveci? (Povestește doar că nu este doar mineral și că păstrează puțin umiditate)
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 101