Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperiș

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
christian5454
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/02/20, 10:16
x 1

Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperiș




de christian5454 » 09/02/20, 10:28

Bonjour à tous,

Descopăr asta forum după ce am știut cu ceva timp în urmă forum cyber handyman care nu mai pare activ ...
Nu știu dacă asta forum va oferi același lucru ...

Pentru înregistrare am construit deja 2 case și am creat un site pe acest subiect http://www.construire-sain.com
-Primă casă din beton celular cu izolație exterioară
-Segund, cadru din lemn

În timp ce intenționez să mă așez într-un loc mai favorabil confortului față de încălzirea globală, un nou proiect de construcție îmi rulează în cap, dar nu va fi autoconstrucție, mai multă energie și timp ...

În mod ideal, va fi fie o clădire veche de piatră renovată și izolată de exterior, fie nouă în cărămidă cu izolație la exterior, probabil, în lână de lemn. Am o oarecare experiență de confort termic și rama de lemn bof bof bof într-adevăr.

Întrebarea mea având în vedere că am o viziune oarecum colapsologă asupra viitorului și că apare o nouă furtună este:

Care este acoperișul ideal pentru a rezista șocului în fața furtunilor?
Știm cum să ancorezi căpriori în siguranță pe o zidărie, dar în rest?
Este un acoperiș verde o soluție viabilă în caz de furtună? în acest caz, cum este ancorat totul?
Oricum, cineva s-a gândit vreodată la întrebare?

Subiectul nu este să dezbatem ce ne stă în nas sau nu, subiectul fiind acela de a construi o clădire care să reziste viitoarelor izbucniri și care să ofere un confort termic bun ...

Mulțumesc tuturor și dacă greșesc forum, vă rog, spuneți-mi altul;)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de Remundo » 09/02/20, 10:59

Salut Christian,

multumesc pentru interventie,

pentru a rezista furtunilor, indiferent de aspectul termic, trebuie să aveți elemente de acoperire înșurubate, fie foarte grele și care să ofere rezistență mică la vânt, ceea ce voi cita nu este foarte glamour, dar iată ce ne-am pus în munte cu vânt în Arvernes
- ancestral: lauses de gros
- pentru a ușura puțin: ardezie, dar mai puțin solid și fragil
- foile de tigaie din oțel înșurubate pe cadru, nu faceți ca foile de acoperiș să nu crească prea mult
- și într-un mod mai modern: "plăci" fotovoltaice înșurubat la cadru.

Ca o alternativă oarecum originală, unii fac și case îngropate, nu chiar atât de rău din punct de vedere termic (deși puțin mișto)

Acoperișul verde mi se pare nesănătos pentru cadru, deoarece este greu, păstrează umiditatea și atrage criticii. Are alte avantaje.
0 x
Imagine
christian5454
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/02/20, 10:16
x 1

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de christian5454 » 09/02/20, 14:12

mulțumesc

Bine, bine că o să fiu sincer, nu este acel tip de răspuns pe care îl așteptam ...

Primele două mijloace nu mai sunt relevante decât pentru a fi norocoși, iar ardezia nu va împiedica o furtună mare să sfâșie un acoperiș
Rezervorul de oțel = confort sonor estetic și deplorabil
Placa fotovoltaică: aceasta a zburat mai întâi în timpul furtunii xintia ...

Mă aștept la mijloace structurale și nu la principii care nu pot fi realizate, un rezervor de oțel nu a împiedicat niciodată un acoperiș să zboare departe ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de sicetaitsimple » 09/02/20, 15:17

christian5454 a scris:Bine, bine că o să fiu sincer, nu este acel tip de răspuns pe care îl așteptam ...


Ah, la naiba ... Remundo are totul greșit.
Atunci de ce nu? Acoperișul nu este probabil să zboare departe ...

blokhaus.jpg
blokhaus.jpg (11 KB) Vizualizată de 6331 ori

Tu „care aștepți mijloace structurale”, ești slujit!
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de Forhorse » 09/02/20, 15:50

În afara buncarului, tehnicile folosite în sudul Franței pentru țiglele de canal mi se par o alternativă bună: Hourdis + plăci de beton armat și zidărie, toate pe o pantă moderată. Greu, dar foarte rezistent la furtuni.

Nu știu acoperișuri verzi, mi se pare foarte rezistent la vânt, dar este probabil a priori. Construiesc unul testat pentru o cutie de cai, dar este prea devreme pentru a trage concluzii ... Este nevoie de un cadru puternic și sincer nu am idee de viață a etanșare. Se ridică o mare întrebare cu privire la condensul de pe partea inferioară ... Nu am găsit o modalitate de a asigura ventilația sub membrana de impermeabilizare.

Astăzi, dacă ar trebui să construiesc o casă de genul acesta, cred că aș merge la „pământ-paie” (tehnica ancestrală a cobului) cu izolație din exterior și placare din lemn și acoperiș verde (cu condiția să se găsească o soluție validă. pentru a asigura ventilația pe partea inferioară)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de Remundo » 09/02/20, 17:02

sicetaitsimple a scris:
christian5454 a scris:Bine, bine că o să fiu sincer, nu este acel tip de răspuns pe care îl așteptam ...


Ah, la naiba ... Remundo are totul greșit.
Atunci de ce nu? Acoperișul nu este probabil să zboare departe ...

blokhaus.jpg
Tu „care aștepți mijloace structurale”, ești slujit!

acesta este un răspuns concret! : Mrgreen:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de Remundo » 09/02/20, 17:05

christian5454 a scris:Mă aștept la mijloace structurale și nu la principii care nu pot fi realizate, un rezervor de oțel nu a împiedicat niciodată un acoperiș să zboare departe ...

puteți realiza un acoperiș de ciment cu plăci de beton, cum ar fi ... o versiune chiar mai puternică decât feliile.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de sicetaitsimple » 09/02/20, 17:12

Remundo a scris:acesta este un răspuns concret! : Mrgreen:


Ce vrei, când cineva spune „acesta nu este genul de răspuns pe care îl așteptam"Și"Mă aștept la mijloace structurale și nu la principii irealizabile ", neapărat mă mobilizez! : Mrgreen:
1 x
christian5454
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/02/20, 10:16
x 1

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de christian5454 » 09/02/20, 18:11

Mulțumesc Forhorse

Într-adevăr, m-am gândit la o placă de acoperiș cu bârne crezând că este o idee delirantă, dar există cu adevărat?

Da, panta mică impusă pentru turnarea betonului ...
Avantajul acestui tip de acoperiș ar fi să se izoleze de sus din motive de inerție, dar atunci se pune problema fixării acestui izolator.
Pe scurt, nimic nu este simplu, așa că un cadru tradițional întărit și foarte bine fixat pe zidărie ... plăcile plate pot fi fixate pe șipci ...
Mă așteptam la „glume” de tip bunker, fiecare viziunea lui despre viitor, dar, cred că acest tip de glumă nu vine de la nimeni care nu a trebuit să sufere încă o furtună când a auzit acoperișul său zburând. .. eu am trăit-o și tocmai au apărut mai întâi plăcile fotovoltaice .... atunci nu văd cum acest proces ar fi o soluție la întrebarea pusă ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Tendință bioclimatică, dar colapso: acoperișuri




de sicetaitsimple » 09/02/20, 18:24

christian5454 a scris: Mă așteptam la „glume” în stil bunker ...


Doar modul tău de a răspunde la Remundo (citește-l din nou, este deosebit de disprețuitor pentru oricine și-a luat timp să-ți răspundă) care a determinat răspunsul meu „buncăr”.
Dar dacă știi deja totul, de ce vii să pui întrebări?
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82