Locuințe pe tot parcursul anului pe 4 terenuri neconstruibile

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Bald care poate
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/08/20, 21:39

Locuințe pe tot parcursul anului pe 4 terenuri neconstruibile




de Bald care poate » 15/08/20, 21:50

bonjour,

Întrebarea este:
Ar fi legal să locuiești tot anul pe propriile patru loturi care nu sunt construite?

Dezvolt ideea cel mai probabil absurd, dar nu am găsit răspuns la mai multe căutări.
Deoarece este interzis să trăiești mai mult de 3 luni pe un site ...
de ce să nu ne „mutăm” (casă mică, rulotă, rulotă, ...) în fiecare „sezon”?
Aceste terenuri pot fi juxtapuse sau ar trebui să fie separate? , chiar și în mod necesar comune diferite?

Aveți o idee sau o sugestie pe această temă?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Locuințe pe tot parcursul anului pe 4 terenuri care nu sunt construite




de izentrop » 16/08/20, 03:06

bonjour,
Bald care poate scrie:Aceste terenuri pot fi juxtapuse sau ar trebui să fie separate? , chiar și în mod necesar comune diferite?
Cel puțin în municipalități diferite, deoarece este necesar să solicitați o autorizație de la primărie pentru fiecare ședere. https://plu-en-ligne.com/comment-savoir ... tible-loi/
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Locuințe pe tot parcursul anului pe 4 terenuri care nu sunt construite




de Forhorse » 16/08/20, 08:58

În cel mai rău caz, aș spune că acestea trebuie cel puțin separate, deoarece 4 loturi juxtapuse formează un singur grup de proprietăți (aceeași adresă, aceeași fișă de impozitare a proprietății ...).
1 x
Bald care poate
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/08/20, 21:39

Re: Locuințe pe tot parcursul anului pe 4 terenuri care nu sunt construite




de Bald care poate » 16/08/20, 10:09

Besson, Alur, legea Duflot II, cod de urbanism, recunosc că m-am pierdut puțin ...
După ce am citit răspunsurile dvs., am făcut câteva cercetări suplimentare și am citit acest lucru:
http://forum.halemfrance.org/viewtopic.php?id=4025
Iată ce am înțeles, corectați-mă dacă greșesc (obiectivul fiind clarificarea, ce este posibil să facem legal):
"" "Pe teren neconstruibil, pentru o perioadă de mai puțin trei luni consecutiv, nu este nevoie să faceți o declarație la Primărie pentru parc habitatul său luminos: casă mică, rulotă (nu casă mobilă). "" "
Cuvântul: consecutiv implică posibilitatea (și, opțional, de a provoca, dimpotrivă, să-și mute habitatul ușor în afara proprietății sale private, nu este construibil.
Prin urmare, sugestia celor patru parcele devine învechită (în teorie).
Unde nu am găsit încă un răspuns, este legislația privind locuințele pentru o perioadă mai mică de trei luni.

Este legal să locuiești o perioadă mai mică de trei luni pe propriul teren neconstruit, în locuințe ușoare și mobile?

((Această cercetare se află în proiectul (sau în dorința) unei instalații treptate (în prezent am o casă și un loc de muncă stabil, care mi se potrivește foarte bine) într-un teren vast cu o sursă sau aproape de un râu, cu „ambiție nebună de a deveni autosuficiente (apă, electricitate, alimente)))).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163