Geam termopan lichid pentru a izola mai bine casa

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Geam termopan lichid pentru a izola mai bine casa




de jean.caissepas » 05/11/20, 15:51

O inovație pentru ferestrele „bio-climatice”?

https://www.futura-sciences.com/maison/ ... son-84034/

Pentru a vedea dacă este potrivit pentru toate climele ...
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Geam termopan lichid pentru a izola mai bine casa




de Exnihiloest » 05/11/20, 17:08

O inovație, dar cu siguranță mai puțin uimitoare decât ceea ce spun ei.

Capacitatea termică specifică a sticlei nu este foarte importantă (mai puțin de 1 J / g / K, cum ar fi betonul. Ipsosul este de 4 până la 5 ori mai mare, de asemenea apă, dar între care este cantitatea de gel? ferestrele?)), iar sticla reprezintă doar o suprafață mică în comparație cu pereții, cel puțin pentru o casă unifamilială: prin urmare, restituirea seara nu va cântări foarte mult.
Pentru izolare, trebuie să vedeți. Ei nu specifică în ce tipuri de clădiri s-a făcut măsurarea sau cum, iar acest lucru este esențial, nici gradul de opacitate și pe ce parte a spectrului, nu este vorba nici de a trăi în întuneric.
Dacă este o cabană irlandeză, având în vedere dimensiunea ferestrelor, mă îndoiesc de eficiență. Dacă este o clădire înaltă din sticlă, poate, dar cu ce preț?

Imagine
0 x
OlivierD
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 11/04/06, 14:52
Locul de amplasare: 78 nord
x 11

Re: Geam termopan lichid pentru a izola mai bine casa




de OlivierD » 27/11/21, 17:26

din partea mea, prefer să folosesc costul suplimentar pentru a plasa o mulțime de VP...

măslin
0 x
700W de PV în autoconso cu router tignous...
Permacultura nu poate fi improvizată în 15 zile, să-l ascultăm pe Arthur Keller, și să nu uităm să votăm programul care ne apără cel mai bine interesele!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175