Locuința, un mod de viață care trebuie construit la toate nivelurile

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
ghorm
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 29/03/06, 09:13
Locul de amplasare: Rouen

Locuința, un mod de viață care trebuie construit la toate nivelurile




de ghorm » 29/03/06, 09:39

Bonjour à tous,
Am întâlnit în această dimineață pentru prima dată în acest sens forum și am trecut-o, brusc, aproape în totalitate. Ei bine, pentru o dată, un loc în care remarca atentă este în ordine și îmi iau pălăria pentru voi toți.

Lansez un nou subiect care sper să-și găsească locul aici.
De câteva luni încoace studiez problema habitatului, nu personală, ci în gruparea sa (probabil planificarea urbană rămâne din studiile mele de arhitectură).

după multe lecturi și cercetări, aceasta este observația mea;
Orașele noastre sunt din ce în ce mai compartimentate, iar zonele noastre rurale sunt dezmembrate. Adică prin compartimentare faptul că în oraș acoperim doar trei călătorii în mod regulat. Munca, munca, alergatul și uneori timpul liber. Aproape toți locuitorii orașului fac aceste excursii zilnic, traversându-se reciproc.
Orașele noastre nu mai sunt la scară umană, sunt împărțite în zone, locuințe, industrie, comerț etc ...
rețineți că nimic nu împiedică orașele să se lipească unul de celălalt pentru a beneficia de o dezvoltare comună.

În prezent mă gândesc la un concept de „orașe” de la 2000 la 4000 de persoane în care aproape toate călătoriile ar fi făcute pe jos sau cu bicicleta. Toată lumea care trăiește la mai puțin de 15 minute de mers pe jos de locul de muncă și locul de aprovizionare.

Acest lucru necesită un concept urban de activități mixte și o schimbare a stilului de viață în comunitate. Și schimbarea consumului sau chiar a modului de lucru.

Prin urmare, caut opiniile unui număr cât mai mare de oameni, în special în ceea ce privește sociologia, arhitectura, gestionarea mărfurilor, pentru a putea să mă gândesc la mai multe lucruri și de ce nu într-o zi să propun un proiect viabil ...
0 x
Atât pentru ulciorul cu apă ...
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 29/03/06, 13:43

Sunt complet de acord cu conceptul dvs. de a limita consumul de energie, trebuie să limitați călătoriile și este adevărat că dezvoltarea orașelor se face la sim city
înainte în sate aveam totul în apropiere (brutar, măcelar, magazin alimentar, mecanic, poștă ect ...) acum trebuie adesea să parcurgem câțiva km pentru a face cumpărăturile și suntem aproape obligați să deținem o mașină
chiar dacă prețurile sunt dublate într-un magazin local în comparație cu o suprafață mare, mă întreb uneori dacă nu va fi necesar să scoateți mașina și costurile asociate cu aceasta (întreținere, reparații, pv, parcare, combustibil, asigurare, reînnoire ) și cumpărăturile în magazinele mici am fi cu siguranță câștigători

în opinia mea, singurul mod posibil pentru acest mic pas înapoi benefic pentru calitatea vieții pe pământ ar fi să înmulțim prețul combustibilului cu zece sau chiar cu 100 ...
oamenii s-ar gândi puțin mai mult înainte de a-și lua cazurile ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Aguelok
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/05/07, 22:56
Locul de amplasare: Talence (Gironda)




de Aguelok » 13/05/07, 23:56

Telelucrarea este o cale interesantă : Idee:

Obiecția principală ridicată în mod obișnuit la răspândirea telelucrării este următoarea:
Pare dificil atât pentru angajatori cât și pentru angajați să desfășoare o muncă de acasă.
Ce soluție pentru cei care nu pot sau nu vor să lucreze acasă și să-i liniștească pe șefii îngrijorați?
Creați centre locale de telelucrare, de exemplu, municipale.
Desigur, nu totul se poate face de la distanță, ci trecerea locurilor de muncă la sectorul terțiar, utilizarea masivă a IT în multe profesii și progresul tehnologiilor de rețea (ADSL, WiMax, satelit etc.) acum să ia în considerare schimbările reale în obiceiurile de muncă.
Reducerea transportului înseamnă reducerea accidentelor, a poluării, a timpului și a energiei irosite, a nervozității ...
Acest lucru va reduce și consumul de hârtie ... (cel puțin sper :? ) prin accentuarea tendinței spre „dematerializarea” documentelor de lucru. Deocamdată, mulți oameni persistă să tipărească e-mailuri pentru a le transmite sau chiar pentru a le arhiva în bindere!
Cred că acest tip de loc și-ar avea locul în „satele” voastre
0 x
Aguelok
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/05/07, 22:56
Locul de amplasare: Talence (Gironda)




de Aguelok » 14/05/07, 00:06

Caut informații despre locuințe colective, comunitate etc.
Vreau să întemeiez un habitat care să includă zone private și zone comune, care să fie împărțit între 3 și 6 „familii”.
Sunt deosebit de interesat de construcțiile din lemn stivuite, HQE, energiile regenerabile și recoltarea apei de ploaie.
Dacă știi de proiecte, exemple apropiate de aspirațiile mele .... Sunt un angajat!
0 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1




de bolton069 » 14/05/07, 20:24

bonjour,

Am găsit recent pe net o carte de descărcat gratuit: „Pentru a pune capăt fișierului
companie de automobile "de care ați putea fi interesat,
a fost produs de organizatorii mai multor site-uri (antivoitures.free.fr, carfree.fr etc.) și prezintă modele de cartiere existente, cu trafic auto redus sau deloc.

Ceea ce te-ar putea interesa cel mai mult cred că este un concept oraș de 1.000.000 de locuitori, fără mașină, al cărui timp maxim de călătorie între două puncte este de 35 de minute.

Ei bine, din moment ce vorbiți despre 3 până la 6 familii, va trebui să reducem puțin ambițiile proiectului inițial. : Mrgreen:, dar poate vă poate oferi câteva idei de aplicat, pentru partea de transport a proiectului dvs., nu știți niciodată !!!


8)

Link către carte aici: Pentru a pune capăt companiei de automobile
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 15/05/07, 09:36

da, citisem această lucrare cu ceva timp în urmă. Foarte interesant !
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/10/07, 13:27

Tf1, la 13:35 + -afișați construcții verzi
Este acum :D
0 x
greg33
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 27/10/08, 14:40
Locul de amplasare: Bordeaux

habitat grupat




de greg33 » 27/10/08, 15:02

Știți eco-cătunul realizat în Haute Garonne dezvoltat de M. Plassard.
Pereții purtători de paie mi se pare a fi soluția pentru a face casa pasivă ecologică și economică. Pământ brut oferind inerție termică suplimentară.
Blogul meu oferă multe informații despre terenuri construibile în Gironde. http://www.lamaisondurable.com


Aguelok a scris:Caut informații despre locuințe colective, comunitate etc.
Vreau să întemeiez un habitat care să includă zone private și zone comune, care să fie împărțit între 3 și 6 „familii”.
Sunt deosebit de interesat de construcțiile din lemn stivuite, HQE, energiile regenerabile și recoltarea apei de ploaie.
Dacă știi de proiecte, exemple apropiate de aspirațiile mele .... Sunt un angajat!
0 x
Să acționeze construind ecologic
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 27/10/08, 21:41

Bonjour à tous,

Trebuie să arunc o privire lungă la referințele mele pentru a găsi link-urile despre tot ceea ce este solicitat acolo, dar subiectul este fascinant.

Pentru locuințele mixte din Aguelok, vă recomand să vizitați diferitele site-uri cu arhitectură de paie: adesea au atitudini comunitare. În caz contrar, lucrări arhitecturale din colecție Anarhitectura, precum adăposturi, Și Arhitecturi fără arhitecți. În caz contrar, există CAUE din regiune, care vă va oferi principalele operațiuni de tip comunitate din regiunea dvs.

Pentru problema planificării urbane cu un amestec puternic, este necesar să se ia în considerare ceea ce este propus de membrii lipsit de griji călătorii de mai puțin de 35 de minute. Cu bicicleta sau cu bicicleta mobilă, aceasta este egală cu 9 - 18 kilometri. Să văd, un oraș cu 18 kilometri în diametru: 254 km², cu o densitate de 150 de locuitori / ha pentru un oraș moderat dens, dar plăcut (Quartier Vauban, Fribourg), avem aproximativ 3 de locuitori!?
Ei bine, în practică, uităm că districtul Vauban are nevoie de alimente, centre de prelucrare a mărfurilor și birouri (da, în esență sunt un cartier rezidențial). Deci, putem conta pe densități de locuințe de trei până la zece ori mai mici: 15 până la 50 locuitori / ha, 381 până la 000 locuitori. Aceste cifre dau scale în general plăcute (Strasbourg, Nantes, etc.), dar rămân totuși în mare măsură peste ceea ce susține mișcarea orașelor Slow.
În continuarea slow-food, există o întreagă mișcare care este organizată în jurul încetinirii. Dacă slow-food ne face să redescoperim anotimpurile, slow-cities ne face să redescoperim legătura socială a orașelor mijlocii și mici: mai puțin de 65 de locuitori, adică cu 000 locuitori / ha, un oraș cu diametrul de 16 până la 3 kilometri. Este traversat rapid cu bicicleta, puțin mai puțin pe jos. Dar orașele de dimensiuni medii de acest tip pot fi chiar mai dense, cu activități agricole extra-municipale care deservesc mai multe municipalități ...

Există multe experimente pe acest subiect, cred că trebuie să ne gândim la reintegrarea într-un mod semnificativ a pilonului alimentar din oraș: agricultura și cei vii.
Întrebarea legăturii cu viața deschide noțiunea de amprentă ecologică: de ce avem nevoie pentru a ne satisface toate nevoile (inclusiv infrastructura tehnologică) și pentru a termina deșeurile noastre.
Astăzi, un parizian are o amprentă ecologică mai mare de 5 ha. Dacă în centrul Parisului există o densitate a locuințelor de 400 hab / ha, înseamnă că sunt necesare mai mult de 2000 ha pentru a furniza sau termina deșeurile fiecărui hectar din inima Parisului!? Aceasta este densitatea?!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: habitat grupat




de tăietor de lemne » 27/10/08, 22:28

greg33 a scris:Știți eco-cătunul realizat în Haute Garonne dezvoltat de M. Plassard.
Pereții purtători de paie mi se pare a fi soluția pentru a face casa pasivă ecologică și economică. Pământ brut oferind inerție termică suplimentară.
Blogul meu oferă multe informații despre terenuri construibile în Gironde. http://www.lamaisondurable.com


Aguelok a scris:Caut informații despre locuințe colective, comunitate etc.
Vreau să întemeiez un habitat care să includă zone private și zone comune, care să fie împărțit între 3 și 6 „familii”.
Sunt deosebit de interesat de construcțiile din lemn stivuite, HQE, energiile regenerabile și recoltarea apei de ploaie.
Dacă știi de proiecte, exemple apropiate de aspirațiile mele .... Sunt un angajat!
Persoana căreia i se adresează a postat 2 mesaje acum un an și jumătate și nu s-a mai întors niciodată de atunci ... : Roll:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 89