Consum uimitor de păcură!

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
jiji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/06/06, 14:19

Consum uimitor de păcură!




de jiji » 05/06/06, 14:28

Bonjour à tous, : Cheesy:

Gata, după ce ne-am uitat puțin la forums, Nu găsesc neapărat răspunsuri la întrebările pe care mi le pun :se încrunta:

Așa că lasă-mă să-mi pun întrebările aici! Iată povestea: anul trecut am cumpărat o casă în Alsacia. Este o casă „mare” deoarece are 160 m² (excluzând subsolul și mansarda transformabilă). Are un design vechi (sfârșitul anilor 60) și este fabricat de fostul său proprietar, care era zidar. : Mrgreen:

Probleme: iarna asta, a fost relativ frig și am consumat mult păcură! Știind că nu am încălzit toate camerele, nu ne-am simțit „fierbinți” în casă care era între 18&19° => în jur de 2500l de păcură au ieșit în fum :şoc:
Cu prețul butoiului, este suficient să spun că nota este abruptă, și mai ales având în vedere temperatura ambientală a casei (nu voi insista spunând că soția mea este un „cur înghețat”) : Evil:

Destul de repede, vazand consumul in crestere, am cumparat rulouri de izolatie (vata de sticla) pe care le-am asezat pe podeaua podului decapotabil. Știind că acoperișul este deja izolat, chiar dacă este puțin vechi...
Nici pereții nu sunt izolați, dar au o grosime relativ „semnificativă”.

Am adus mai mulți specialiști : Idee:

- Zidarii au vrut să izoleze casa de afară,
- Primul inginer de încălzire ne-a spus că a venit de pe pereți,
- Al doilea ne-a spus că caloriferele sunt poate puțin depășite și că va trebui să investim în echipamente noi,
- Al treilea ne-a spus că va veni cu siguranță de la murdăria din circuitul radiatorului și că este necesară curățarea, dar nu și înlocuirea echipamentului...

Pe scurt, mă pierd puțin :o)
Centrala (Feroli) nu este prea veche (in jur de zece ani) si pare sa functioneze corect.

De asemenea, ne punem întrebări:
- Merită să investești într-un cazan pe gaz? (cotație de 7500 € pentru un Wiesmann cu condensare)
- Sau mergi la cazanul pe lemne?
- Și ce zici de energia solară? Ar putea fi interesant?
- În sfârșit, ne gândim să cumpărăm o sobă pe lemne, măcar pentru a avea o senzație de căldură în sufrageria mare, dar mă tem că acest lucru nu va fi suficient pentru a ne reduce drastic facturile și că va fi frig în camere dar cald în camera principală...

Idei? Sugestii? Comentarii? :?:

1000 de mulțumiri în avans celor care ne pot ajuta!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/06/06, 14:45

2500L nu este uriaș având în vedere lungimea acestei ierni și clima alsaciană (pe care o cunosc bine ;)) Părinții mei au o casă de 250m² construită în anii 30 (deci 0 izolație cu excepția termopanului) la Strasbourg și consumă același lucru ca și tine. ..

Pentru a răspunde la întrebarea dvs.:

1) lemn fără ezitare...dar trebuie să găsești o aprovizionare regulată care să garanteze prețuri „corecte” (și nu doar bazate pe prețul păcurului).

După ce ai ales între soba pe peleți sau pe bușteni, depinde de dorințele tale.
Aș avea o preferință pentru peleți (manevrare mai ușoară, mai densă...)...

Nu stiu unde esti exact dar in Alsacia nu trebuie sa lipseasca cu padurea Vosgi din apropiere.

2) pentru solar nu poti spera sa incalzesti integral o casa "veche" in Alsacia...decat daca a fost proiectata cu criterii bioclimatice HQE (si din nou). In cel mai bun caz vei face economii de 20 pana la 30%...dar evident criteriul "castig de mediu" nu este luat in calcul... Energia solara este inainte de toate o alegere de stil de viata.

3) Evident, o izolare mai bună este poate primul lucru de făcut, dar foarte scump....

- Al doilea ne-a spus că caloriferele sunt poate puțin depășite și că va trebui să investim în echipamente noi,
- Al treilea ne-a spus că va veni cu siguranță de la murdăria din circuitul radiatorului și că este necesară curățarea, dar nu și înlocuirea echipamentului...


Nu cred asta pentru o clipă ... Acestea sunt argumente pur comerciale ...
0 x
jiji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/06/06, 14:19




de jiji » 05/06/06, 16:42

Econologie a scris:2500L nu este uriaș având în vedere lungimea acestei ierni și clima alsaciană (pe care o cunosc bine ;)) Părinții mei au o casă de 250m² construită în anii 30 (deci 0 izolație cu excepția termopanului) la Strasbourg și consumă același lucru ca și tine. ..


Exact ! Am încălzit o casă cu un design mai recent „putin”, și echivalentul, să zicem, a 100 m²... Deci chiar este o problemă!

Econologie a scris:Pentru a răspunde la întrebarea dvs.:

1) lemn fără ezitare...dar trebuie să găsești o aprovizionare regulată care să garanteze prețuri „corecte” (și nu doar bazate pe prețul păcurului).

După ce ai ales între soba pe peleți sau pe bușteni, depinde de dorințele tale.
Aș avea o preferință pentru peleți (manevrare mai ușoară, mai densă...)...

Nu stiu unde esti exact dar in Alsacia nu trebuie sa lipseasca cu padurea Vosgi din apropiere.

De fapt, sunt în partea de sud a Alsaciei, lângă Germania și Elveția.
Deci ideea unei sobe pe lemne este una bună? Dar nu există riscuri mari de „punți termice”? Adică: cald lângă aragaz și frig în dormitoare de exemplu?
Pe aici, de fapt, nu există probleme cu aprovizionarea cu lemne...


Econologie a scris:2) pentru solar nu poti spera sa incalzesti integral o casa "veche" in Alsacia...decat daca a fost proiectata cu criterii bioclimatice HQE (si din nou). In cel mai bun caz vei face economii de 20 pana la 30%...dar evident criteriul "castig de mediu" nu este luat in calcul... Energia solara este inainte de toate o alegere de stil de viata.

Este un criteriu care nu mă lasă indiferent, chiar dacă pentru moment, banii sunt mai presus de toate cei care îmi dictează alegerile...
Sa incalzesti cu solar, nu e pe langa incalzirea electrica?

Econologie a scris:3) Evident, o izolare mai bună este poate primul lucru de făcut, dar foarte scump....

Nu sunt sigur că aceasta este cea mai mare problemă a mea ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/06/06, 16:51

1) Punte termică: cert este că anumite arhitecturi sunt + sau - favorabile utilizării încălzirii în un singur punct (stil Kochelauf)

Dar podurile termice rămân aceleași indiferent de modul de încălzire.

2) Energia solară poate fi instalată cu orice altă sursă de căldură (chiar și geotermală de exemplu)... Pur și simplu trebuie să lucrezi cu un instalator „bun” care să-și cunoască bine meseria și să știe să dimensioneze un circuit de la caz la caz. baza de caz...

3) te ai pur și simplu revizuiți cazanul (arzătorul) ? Daca arderea nu este bine reglata, nu doar consumati in exces, ci si infundati centrala si astfel reduceti schimbul de caldura cu apa... O simpla verificare vizuala a colmatarii sau o analiza a fumului (CO) ar permite depistarea acestei probleme. ..
0 x
jiji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/06/06, 14:19




de jiji » 05/06/06, 17:00

Econologie a scris:1) Punte termică: cert este că anumite arhitecturi sunt + sau - favorabile utilizării încălzirii în un singur punct (stil Kochelauf)

Dar podurile termice rămân aceleași indiferent de modul de încălzire.

De fapt, o compar doar cu folosirea unui aragaz pe ulei pe care îl avem noi, pentru a ne încălzi puțin iarna! :strigăt:
Ieșiți din zona de influență și o simțiți foarte puternic :?

2) Energia solară poate fi instalată cu orice altă sursă de căldură (chiar și geotermală de exemplu)... Pur și simplu trebuie să lucrezi cu un instalator „bun” care să-și cunoască bine meseria și să știe să dimensioneze un circuit de la caz la caz. baza de caz...

Mâine vine unul pentru o ofertă (bucătărie)... O să profit de ocazie pentru a-l întreba dacă îi place energia solară...

3) te ai pur și simplu revizuiți cazanul (arzătorul) ? Daca arderea nu este bine reglata, nu doar consumati in exces, ci si infundati centrala si astfel reduceti schimbul de caldura cu apa... O simpla verificare vizuala a colmatarii sau o analiza a fumului (CO) ar permite depistarea acestei probleme. ..

Acesta este primul lucru pe care l-am făcut când ne-am mutat!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/06/06, 17:09

1) A priori nu va exista nicio diferență de confort termic între o sobă pe lemne și cea pe combustibil de aceeași putere...

2) Poate ți-am vândut instalatorul... unde este comunicarea mea? :D

3) Și dacă ar fi fost greșit? Sau dacă kkchoz s-a „rupt” de atunci... energia liberă nu există, dar nici dispariția energiei.


Apropo, aveți o idee despre conso-ul fostului proprietar?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 05/06/06, 17:38

bonjour

2500L / 180 de zile este de aproape 14 L pe zi sau aproximativ 140 kwh
dacă casa este încălzită 24h / 24h este (140/24) 5.8kwh pe oră dacă presupunem că întreaga casă este încălzită are 160 m2 pierderi prin tavan + poate același lucru prin pereți + încă unul puțin la sol fie la aproape 400 m2 de pierdere, fie (5800w / 400) 14wh pe m2 dacă presupunem -10 în exterior și +18 în interior face o diferență de 28 ° sau 0.5wh pe m2 și cu grade sau o rezistență termică de (1 / 0.5) R = 2 nu este atât de rău ...
e adevarat ca daca incalzim jumatate din aceasta suprafata jumatate din timp cu acelasi volum de pacura randamentul devine catastrofal 2wh pe m2 si in grade sau un R de 0.5 (asta e rau...) trebuie sa luam si eficienta. a cazanului daca are randament de 67% va returna 4 kwh pentru 6 kwh consumati...

Avantajul izolației exterioare este că nu reduce volumul camerelor și că pereții creează inerție termică (dacă încălzirea este oprită căldura nu dispare instantaneu) dar este foarte scumpă...

altfel faci un perete de 1m lat cu baloti de paie in jurul casei, e ieftin si eficient dar hei... intrebare estetica... : Cheesy:
Dernière édition alin pluesy 05 / 06 / 06, 18: 10, editate 2 ori.
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
jiji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/06/06, 14:19




de jiji » 05/06/06, 17:56

Econologie a scris:1) A priori nu va exista nicio diferență de confort termic între o sobă pe lemne și cea pe combustibil de aceeași putere...

Clair: Mi-au lipsit explicații : Cheesy:
De fapt, vroiam sa spun ca folosim incalzirea clasica cu ulei... Si ca in plus, pentru a reduce putin consumul fara sa spargem prea mult banca, folosim incalzire suplimentara cu ulei, care trebuie sa fie de 3kw max (genul de incalzire auxiliara). găsite în supermarketuri).

2) Poate ți-am vândut instalatorul... unde este comunicarea mea? :D

: Cheesy:
De fapt, am verificat, energia solară nu este în domeniul lui de expertiză... Asta nu ne va împiedica să cerem informații

3) Și dacă ar fi fost greșit? Sau dacă kkchoz s-a „rupt” de atunci... energia liberă nu există, dar nici dispariția energiei.

în mod eficient :D
Să zicem că atunci când a trebuit să umplem rezervorul pentru că nu mai aveam aproape nimic, l-am pus pe instalator să se întoarcă să vedem dacă este vreo problemă... : Idee:
Îmi veți spune că poate ar trebui să ne ferim de instalator toate astea... Da și nu... Să zicem că îl aducem de departe pentru că avem multă încredere în el. :D
Dar hei, o să căutăm altul „local” la fel de bun, dar e greu când nu cunoști pe nimeni!

Apropo, aveți o idee despre conso-ul fostului proprietar?

Fostul proprietar este DCD ... :se încrunta:
Deci habar! Dar când vedem rezervorul, care trebuie să aibă o capacitate de 5000L, bănuim că prețul păcurului nu era același în anii 70. : Cheesy:
0 x
jiji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/06/06, 14:19




de jiji » 05/06/06, 18:05

pluesy a scris:2500L / 180 de zile este de aproape 14 L pe zi sau aproximativ 140 kwh
daca casa este incalzita 24 de ore pe zi adica (24/140) 24 kWh pe ora daca presupunem ca toata casa este incalzita adica 5.8 m160 de pierdere prin tavane + aproape acelasi lucru prin pereti + inca putin la pamant , sau poate aproape 2 m400 de pierdere, sau (2w/5800)

Salut pro :D
Poate că am uitat informații importante când văd calculul tău... Ține de tine să confirmi pentru mine? :?:
Casa are 1 etaj. Primul etaj este format din 2 "camere" (dormitoare) adiacente mansardei, una de 1m² si cealalta de 20m².
Apoi am un „subsol” (cu radiatoare în plus, surprinzător!).
La parter există o cameră pe care nu o încălzesc, + toaletele ...
Prin urmare, trebuie să luăm în considerare 100 m² de încălzire, cu spațiu dedesubt și camere goale, neîncălzite deasupra.
Util ? : Idee:

14wh pe m2 dacă presupunem -10 în exterior și +18 în interior, ceea ce face o diferență de 28° sau 0.5wh pe m2 și pe grad sau o rezistență termică de (1/0.5) R= 2 nu este atât de rău...

Acolo prin contra, nu știu nimic?
Dar nu a fost -10 ° timp de 6 luni! :şoc:
Să zicem 1 lună... Apoi ușor 2 luni la 0°, 2 luni la 5° și 1 lună la 10°...
Nu este științific, este pifometric : Mrgreen:

e adevarat ca daca incalzim jumatate din aceasta suprafata jumatate din timp cu acelasi volum de pacura randamentul devine catastrofal 2wh pe m2 si in grade sau un R de 0.5 (asta e rau...) trebuie sa luam si eficienta. a cazanului daca are randament de 67% va returna 4 kwh pentru 6 kwh consumati...

Nu știu despre cazan? Unde pot găsi informațiile?

Practic, gândindu-mă puțin, văd că calculul tău de mai sus nu a fost direct calculul pentru casa mea, ci pentru a-ți da o bază... Și că dacă ne uităm la istoria mea cu puțin mai multe informații „realiste”, ne dăm seama că performanța este „franco proastă”? :| ?
0 x
Sat-going
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 11/03/06, 10:55




de Sat-going » 05/06/06, 18:13

slt,
o idee de pierderi într-o casă prost izolată.
ca sa dau un exemplu o casa cu pereti de 50 cm de calcar pe cca 120 m patrati am avut nevoie de o putere electrica de 18 kW cu delta de 32 fara izolatie, cu izolatie Morme am avut nevoie doar de 9 kW .
0 x
ignoranța vă permite să conduceți oile oriunde doriți.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 88