Exemplu de „casă independentă”

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
kairos
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 05/12/05, 21:59

Exemplu de „casă independentă”




de kairos » 11/06/06, 17:31

bonjour,

Cunoașteți casa automom oferită de asociația Heol din Moisdon-la-Rivière din Loire-Atlantique?

Iată site-ul: www.heol.org/

Ce crezi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 11/06/06, 19:19

Acești oameni m-au disprețuit (ca să nu spun insultat) în timpul unei conferințe de pantone pe care o organizau într-un bug complet mercantil.

Qaund I-am propus un parteneriat lui Barronet (șeful Heol), el mi-a răspuns: „Suntem o companie .... (cu alte cuvinte: facem bani) un schimb cu site-ul dvs. (economia care avea doar 1 an) nu mă interesează deloc”

De atunci nu cred că sunt multe de așteptat de la acești oameni de acolo ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 11/06/06, 19:44

Aici am găsit acest lucru pe site-ul lor: http://delmotte.brice.free.fr/heol/asso ... ticles.php

Mi s-a cerut să intervin eventual în această carte „Împreună salvăm planeta”, dar în cele din urmă am refuzat citind partea Baronetului, ale cărei pasaje se învecinează cu fascismul ...

Citez:

„Tehnica este doar executarea ei. Acest lucru ne-a determinat să ne distanțăm de așa-numitele dovezi„ științifice ”și de„ oamenii de știință ”înșiși, sau cel puțin de cei care sunt slabi de sentimente, emoții, evaluări calitative și viziunea globală și intuitivă. "


sau:

"A trăi doar înseamnă a trăi în conformitate cu valorile care sunt ale mele. Viața mea mă privește pentru că nimeni altcineva decât mine nu trăiește în corpul meu și în conștiința mea. Sunt un„ individ ", deci indivizibil. Viața mea este un pasaj unic alcătuit din decizii personale. Sunt autonom. Sunt responsabil pentru alegerile mele de viață și refuz orice însușire a stilului meu de viață de către oricine ar dori să aibă grijă de ceea ce mă privește și să facă alegeri pentru mine. pătrat."

Este păcat pentru că unele dintre ideile sale sunt destul de bune, dar sunt complet distruse de astfel de cuvinte ...

Dar vezi singur:
http://delmotte.brice.free.fr/heol/asso ... lanete.pdf

ps: amuzant, introducerea lui jmen și-a amintit mai mult ... păcat de Patrick, nu poți cita economia pentru că este deja luată :D
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 11/06/06, 20:10

Pe de o parte, critică sistemul negustor și tehnofil, pe de altă parte, îl exploatează pentru propriul profit și fără stări sufletești.
Iată ce m-a enervat întotdeauna cu un anumit număr de „ecologiști” moraliști care sunt în cele din urmă mult mai sectari decât așa-numitul francez mediu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 11/06/06, 20:29

Exact, mi-ai rezumat foarte precis gândul ... 8)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 12/06/06, 13:17

Pe această pagină putem citi: http://www.ecodomaine.org/ecodomaine/stages2006.php

Costul instruirii pentru cele 5 zile: 250 Euro
Participanți: Numărul de locuri limitat la 12 stagiari.

Fie .... 3000 € săptămâna cifrei de afaceri ... pentru a fi, fără îndoială, inspirat de informațiile pompate aici pe colo pe net (inclusiv economică desigur) ...:şoc:

Cine a criticat capitalismul cu câteva rânduri mai sus?

Ahh, acești ecologiști mă vor face mereu să râd: fă ceea ce spun, dar nu ceea ce fac ... cam ca profesori de facultate în declin ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 12/06/06, 15:09

Econologie a scris:Costul instruirii pentru cele 5 zile: 250 Euro

Salut Christopher

Dacă tipul oferă tehnica corect, cu pensiune completă, nu mi se pare excesivă (comparați cu dl Pantone :P ) este doar 50 € pe zi.

Știți că o asociație are nevoie de bani și experiența îmi demonstrează că, dacă vânăm subvenții, avem rapid mâinile și picioarele legate (la ședință: total, edf și consiliul general erau gata să ne ajute) ).
Am refuzat pentru că nu am vrut să facem reclamă și să ne păstrăm libertatea de exprimare și altele asemenea !!!
Deci suntem săraci și 2 sau 3 trei proiecte sunt în așteptare din cauza lipsei de bani.
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 12/06/06, 17:34

Bah, problema nu este să moralizezi sau nu finanțarea unei asociații.
Problema este, pe de o parte, limbajul dual (ecologic-capitalist) și, pe de altă parte, jefuirea lucrărilor comunității care li se oferă gratuit.
Acest domn folosește munca altora (fără să o menționeze) pentru a-și finanța asociația, el este prob.
În genul ipocrit și profitant, nu ne descurcăm mai bine.
Și, din păcate, nu este singurul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 12/06/06, 18:09

zac a scris:
Econologie a scris:Costul instruirii pentru cele 5 zile: 250 Euro

Salut Christopher

Dacă tipul face tehnica corect, cu pensiune completă[...]
:şoc: M-ar surprinde foarte mult dacă pensiunea completă este inclusă în preț!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 12/06/06, 18:12

Bucheron a scris: :şoc: M-ar surprinde foarte mult dacă pensiunea completă este inclusă în preț!


Ei bine și eu, dar este marcat ( http://www.ecodomaine.org/ecodomaine/stages2006.php ) pensiune completă. Citez :

Cazare: Pensiune completă la Ecodomaine: 5 zile: 250 euro.

Cu excepția cazului în care este 250 pentru antrenamentul PLUS 250 pentru cazare ... De fapt, cred cu tărie că este (puțin camuflat intenționat)

Apoi ai gura castelului în care se află:

Imagine

Imagine

La 6000 € pe săptămână ... este posibil :D
Dernière édition alin Christophe 12 / 06 / 06, 18: 31, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113