Habitat ecologic. Ce materiale să alegeți?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Habitat ecologic. Ce materiale să alegeți?




de Christophe » 07/08/04, 09:55

Habitat ecologic. Ce materiale să alegeți?
Friedrich Kur, Pământul viu, 1998

Imagine

F.Kur începe prin a descrie criteriile de luat în considerare la alegerea materialelor și modul de calcul al impactului acestora asupra mediului (feriți-vă la ideile preconcepute!). Apoi, el face o listă care descrie proprietățile lor, utilizările lor și evaluează impactul lor asupra mediului.

Pe scurt, o carte scurtă, precisă, plină de bun simț.

0 x
philflamine
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 06/05/04, 17:34




de philflamine » 09/08/04, 08:49

Multumesc pentru informatii ....

Cine este acest Friedrich Kur? Ce te-a atras la această carte în comparație cu gama de cărți pe această temă?
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 09/08/04, 23:20

Bună ziua philflamine

Vă răspund pentru că eu am propus această carte.

Recunosc că nu am avut timp să aflu despre F. Kur (un gol pe care voi încerca să-l umplu).

Ceea ce m-a atras la această carte este că prezintă diferitele materiale disponibile într-o manieră obiectivă. Mă grăbesc întotdeauna să încerc să detectez defectele sau ideologiile ascunse în spatele discursurilor, dar aici cred că este obiectiv.

În plus, am apreciat că explică clar noțiunile de conductivitate termică, rezistență la vapori de apă, higroscopivitate etc. pe scurt la toate criteriile de luat în considerare pentru ca alegerea ta să corespundă cu adevărat casei tale, locației acesteia, oricărei preexistente. materiale, sistemul de incalzire, stilul de viata al locuitorilor...

PS: Am lăsat o altă parte a răspunsului în secțiunea „Izolare”
0 x
philflamine
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 06/05/04, 17:34




de philflamine » 11/08/04, 08:48

Christine a scris:Mă grăbesc întotdeauna să încerc să detectez defectele sau ideologiile ascunse în spatele discursurilor, dar aici cred că este obiectiv.


(să zicem, ai face un jurnalist bun ....)


Multumesc Christine! ;) Este întotdeauna plăcut când oamenii împărtășesc o descoperire.









PS: Eu o prefer pe Christine decât pe Moira, de fapt Christophe are idei bune :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 78