Alegerea unui cazan

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 19/09/04, 08:49

Bună ziua tuturor, cer sfatul specialiștilor din forum pentru o chestiune foarte practică ... Tatăl meu trebuie să schimbe cazanul. Inițial, a fost tentat să treacă la gaz, doar inginerul termic l-a sfătuit să rămână pe păcură ... din motive practice / economice.

Îmi lipsesc puțin argumentele în favoarea gazului. Ar trebui să găsesc un argument puternic. Pentru asta aș avea nevoie de ajutorul tău;)

Așa că mă întrebam dacă gazul urmează tendința petrolului. Întrucât prețul barilului va continua să crească în anii următori, va fi același lucru pentru gaz? : da ochii peste cap:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 19/09/04, 09:53

prețul gazului ESTE aliniat cu cel al petrolului ... altfel „lumea” ar schimba energia la fiecare 6 luni, având în vedere fluctuațiile prețurilor. Prețul gazului este fixat doar pentru 6 luni, nu este permisă deplasarea în aceste 6 luni. În contextul actual, există șanse mari ca gazul să crească puternic în timpul următoarei modificări. Deci, în cele din urmă, în loc să rămână liniștit un an la nivelul stabilității prețurilor cu gazul, este doar timp de 6 luni ....

În rest, ar trebui să știți: o combustie mai bună cu gaz, mai puțină poluare, de multe ori o eficiență mai bună, dar un cost de instalare ușor mai ridicat, de asemenea, în general, „nu recomandăm” cazanele cu condensare .... aparent prea nesigure ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113