Diagnosticarea performanței energetice (EPD)

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
îmbrăţişa
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 10/12/06, 17:56

Diagnosticarea performanței energetice (EPD)




de îmbrăţişa » 11/12/06, 17:12

bonjour,

Din noiembrie, Diagnosticul de performanță energetică (DPE) http://www2.ademe.fr/servlet/KBaseShow? ... atid=15028 este obligatoriu la vânzarea unei case.

Cine spune măsurare, spune metodă, cea aprobată de ADEME este 3CL, versiunea 15 în prezent http://www2.ademe.fr/servlet/KBaseShow? ... atid=15030

Cine spune metoda spune software. Cel mai ieftin pe care l-am găsit http://www.dpe-logiciel.com/index.htm valorează 221 EUR cu taxă inclusă (185 EUR fără taxă)

Cine spune mai ieftin?

:)

Îmbrățișare

Editați de christophe: aici sunt 2 instrumente gratuite

https://www.econologie.com/dpe-bilan-the ... -3583.html
https://www.econologie.com/dpe-outil-et- ... -3585.html

0 x
orgonici
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/10/07, 11:46
Locul de amplasare: Montpellier

Diagnosticul de performanță energetică (DPE)




de orgonici » 23/10/07, 12:13

hi,

Diagnosticienii vor trebui să fie certificați, dar software-ul pe care îl folosesc nu este. Deci, fii atent înainte de a cumpăra!
Practic, în versiunea guvernamentală 3CL există bug-uri. De exemplu:

-Când schimbați zona geografică, consumul de apă caldă menajeră nu se modifică (temperatura de intrare a apei reci variază în funcție de regiune), deși trebuie să varieze (§2.1 din documentele justificative pentru metoda 3CL V15c) Acest lucru modifică semnificativ consumul de apă caldă menajeră. Ar putea cineva să confirme?

Iată exemplul, dar am putut observa altele ... mai mult, justificările metodei 3CL nu sunt clare (capitolele sunt notate prost și este dificil de localizat). Este planificată o actualizare este planificată (pentru software și documente de suport)?

Ar putea cineva să mă sfătuiască :şoc: ?
0 x
Cel care nu vrea caută motive, cel care vrea caută soluții.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/10/07, 18:07

O modalitate rapidă bună de a determina consumul unei case este de a furniza facturile de energie pe o perioadă de 3 ani și de a le reconcilia cu DJU (zile de grad unificat), dar această metodă, oricum recomandată prin decret, nu indică nivelul de confortul foștilor locuitori (pumnul strâns sau mare domn)

O altă metodă bună constă în realizarea unui echilibru termic real de tip RT2000 sau 2005
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
orgonici
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/10/07, 11:46
Locul de amplasare: Montpellier

dpe pentru sectorul terțiar renovat




de orgonici » 08/01/08, 10:53

cineva mi-ar putea da niște informații?
Cum se efectuează un DPE pe un sector terțiar mic (tip birou) care tocmai a fost renovat și care, prin urmare, nu are facturi legate de noile sale cheltuieli?

Va multumesc anticipat
0 x
Cel care nu vrea caută motive, cel care vrea caută soluții.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 08/01/08, 11:06

Dacă este o construcție recentă, a existat în mod necesar un studiu de conformitate în conformitate cu standardul RT 2000 sau RT 2005.

În caz contrar pentru renovare, calculul este foarte simplu: efectuați un echilibru termic al spațiilor cu valori de referință de bază (De exemplu -7 ° C ext. Și 20 ° C int., Calculați coeficientul U al pereților exteriori, geamuri, reînnoirea aer, rata de ocupare, contribuțiile interne, soare etc.) și calculați consumul cu DJU-urile (să nu se facă singur dacă nu sunteți obișnuiți)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/01/08, 11:16

Ah, mi-a fost frică, citind întrebarea orgonului, am crezut că DPE este pur și simplu o analiză a facturilor de energie!
0 x
orgonici
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/10/07, 11:46
Locul de amplasare: Montpellier




de orgonici » 08/01/08, 11:24

Desigur, DPE nu se bazează neapărat pe facturi.
Dar pentru sectorul terțiar cred că dacă ...
Am vrut să găsesc metoda oficială în cazul pe care îl citez mai sus.
Cum se efectuează un DPE pe birourile mici care tocmai au fost renovate?
Nu am auzit de nicio metodă pe DJU (vorbind oficial!), Folosesc software-ul FISA DPE pentru demo și nu există nimic referitor la dpe pentru sectorul terțiar.

PS: Ce reactivitate la asta forum ! bine făcut ... și vă mulțumesc
0 x
Cel care nu vrea caută motive, cel care vrea caută soluții.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 08/01/08, 11:31

Bilanțul energetic prin calcularea pierderilor cu o proiecție anuală de către DJU este singurul mod precis de a calcula consumul viitor.

toate celelalte metode sunt aproximări prostești
Cuvântul expertului
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/01/08, 11:35

Un DPE riguros este în cele din urmă să facă un echilibru termic ...

Am gresit?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 08/01/08, 13:02

Da! altfel este cremă

mai ales pentru a lua consumurile anterioare pentru care nu știm care au fost punctele stabilite și confortul
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108