Casă din beton și polistiren ....

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest

Casă din beton și polistiren ....




de paotop » 11/01/07, 13:46

Am dat peste ea cu un clic:

http://www.euromac2.com/video.html


în ceea ce privește casa lego?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 11/01/07, 14:40

Nu este cu sistemul lor. Merită bine construcția „tradițională” în blocuri de beton (sau cărămizi) cu izolație în interior.

Dacă ai curajul să urmărești videoclipul până la capăt, consider că panourile lor de acoperiș sunt foarte interesante în idee.

Pacat ca pentru elementele de zidarie, precum si pentru panourile de acoperis, se folosesc astfel de materiale cu consum mare de energie.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 11/01/07, 14:58

Fabricile de ciment sunt o groază din punct de vedere energetic, așa că orice conține ciment trebuie evitat cât mai mult posibil. Am aflat asta nu cu mult timp în urmă (poate în www.manicore.com dar nu pe) ..

Cea mai bună în ceea ce privește consumul de energie și stocarea carbonului este casa din lemn.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 11/01/07, 15:18

jean63 a scris:Fabricile de ciment sunt o groază din punct de vedere energetic, așa că orice conține ciment trebuie evitat cât mai mult posibil.


Complet de acord. Când vine vorba de polistiren, nu putem spune că este mai bine.

Ar fi același concept de lână de lemn umplut cu beton slab de var, cu adăugarea de chenevote de cânepă, suficient de puternic pentru a transporta?
În plus, varul, la nivelul energiei încorporate, este mai bun decât betonul?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/01/07, 16:34

Bună Jean63

Cea mai bună în ceea ce privește consumul de energie și stocarea carbonului este casa din lemn.


Cred că trebuie să faci parte din minoritatea din Franța care gândește așa ..
Deoarece toate casele rezidențiale sunt realizate în acest fel în America de Nord, vizitatorii europeni au găsit aceste construcții prea fragile sau nu în proiectarea unei case.
Atașez o fotografie pe care un vizitator a făcut-o când a părăsit aeroportul primele sale fotografii și uimirea sa față de acest tip de construcție. Care este totuși rapid și ușor de construit în câteva săptămâni. viața unui om .. Ce rost are să faci o casă care să dureze 3 de ani poate fi pentru turiști mai târziu!
o casă ar trebui să fie practică, confortabilă și ușor de încălzit și răcit. Mai ales costul, să nu depășească 3 ani de salariu al unui lucrător bine plătit. Altfel cum să-ți permiți o casă?

Imagine

André
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 11/01/07, 16:56

la mine (în perigordul adânc) casele vechi erau montate în calcar ridicat de la pământ, cioplite la testut (pentru a face o față) și stivuite cu pământ până la pană.

Ei bine, aveți nevoie de pereți cu o grosime de cel puțin 50 cm dacă nu doriți ca lucrurile să meargă prost, dar aici sunt o mulțime de case vechi de câteva sute de ani și care încă stau în picioare ... mai mult sau mai putin.... : Mrgreen:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 11/01/07, 17:03

Din păcate, ai dreptate, André.
În Franța, aproximativ de la reconstrucția de după cel de-al doilea război mondial, toate vechile tehnici de construcție au fost uitate în favoarea unei standardizări în „toate concretele”.

Acest lucru este cu atât mai regretabil cu cât anticii învățaseră, generație după generație, care metode, forme și materiale erau cele mai potrivite condițiilor locale.

Cu toate acestea, dacă depășim timpul colibelor galice, se pare că construcția din lemn a fost destul de repede, în Europa, abandonată în favoarea construcțiilor „dure” (pietre, pământ, moloz, ...).

De ce ? Nu stiu.
Boom-ul construcției lemnului din America de Nord se datorează probabil prezenței în masă a speciilor cu proprietăți mecanice și termice bune asociate cu o bună rezistență la dăunători (ciuperci, insecte etc.).
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 11/01/07, 19:59

Targol a scris: se pare că construcția din lemn a fost destul de repede, în Europa, abandonată în favoarea construcțiilor „dure” (pietre, pământ, moloz, ...).


Acest lucru nu este chiar adevărat. Viziunea noastră despre arhitectură din trecut este distorsionată deoarece, în proporție, este mai presus de toate construcțiile solide și destul de prestigioase care au ajuns până la noi. „Standardul” (aproximativ) a fost mai degrabă baza de piatră, învinsă de o structură din lemn, completată de panouri de noroi.


Targol a scris:Boom-ul construcției lemnului din America de Nord se datorează probabil prezenței în masă a speciilor cu proprietăți mecanice și termice bune asociate cu o bună rezistență la dăunători (ciuperci, insecte etc.).

Poate, dar personal cred că este și o chestiune de mentalitate. Migranții care sosesc în America de Nord trebuie cu siguranță să se poată stabili repede, cu puțină forță de muncă și să se poată deplasa rapid dacă a apărut ocazia. Și cred că această mobilitate a rămas în mentalitatea nord-americană. André mă va lua înapoi dacă mă înșel.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 11/01/07, 20:40

În țările din nordul Europei, inclusiv Norvegia, există biserici (Stavkirke) care datează din secolul al XII-lea și sunt încă în picioare și frumoase.
Nu știu dacă au păstrat mentalitatea „construiți în lemn”?

În Germania, o au, sigur. Problema este că, cu cât mergi mai la sud, cu atât te expui mai mult riscului unui „atac” de termite. Mai mult, se întoarce în nord cu încălzirea globală. Mă sperii singur ...
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90