Construcție verde: apel pentru martori

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Helene
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 01/02/07, 09:27
Locul de amplasare: Courbevoie

Construcție verde: apel pentru martori




de Helene » 01/02/07, 09:58

bonjour,

Caut „mărturii” de la oameni care dezvoltă sau construiesc verde, merge de la achiziționarea de încărcătoare solare pentru laptopuri la utilizarea izolației biodegradabile pentru renovarea sau construcția directă de la A la Z.
Este pentru teza mea de master 1 etno-socio despre habitatul „durabil” și mai ales despre abordarea celor care încep.

Dacă aveți nevoie de lămuriri, vă rugăm să nu ezitați să mă întrebați. În mod normal, aș avea nevoie de interviuri, dar din moment ce suntem în toată Franța și Belgia, poate o putem face online.

Vă mulțumesc anticipat oamenilor motivați care doresc să-mi răspundă și care încearcă (mici sau mari) să-și transforme casa pentru a face din ea o „casă mai dulce” ...
(si da stiu, ce formula frumoasa !! 8) )
Pe curând!
0 x
leplo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 18/10/06, 20:11

Re: sună la martor




de leplo » 01/02/07, 10:30

Hélène a scris:bonjour,

Caut „mărturii” de la oameni care dezvoltă sau construiesc verde, merge de la achiziționarea de încărcătoare solare pentru laptopuri la utilizarea izolației biodegradabile pentru renovarea sau construcția directă de la A la Z.
Este pentru teza mea de master 1 etno-socio despre habitatul „durabil” și mai ales despre abordarea celor care încep.

Dacă aveți nevoie de lămuriri, vă rugăm să nu ezitați să mă întrebați. În mod normal, aș avea nevoie de interviuri, dar din moment ce suntem în toată Franța și Belgia, poate o putem face online.

Vă mulțumesc anticipat oamenilor motivați care doresc să-mi răspundă și care încearcă (mici sau mari) să-și transforme casa pentru a face din ea o „casă mai dulce” ...
(si da stiu, ce formula frumoasa !! 8) )
Pe curând!


hi,
aici sunt destui care vă pot răspunde :))
A+
0 x
„Pentru că viteza sunetului este mai mică decât viteza luminii, unii oameni par strălucitori la început și apoi par stupizi”.
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 01/02/07, 10:48

bonjour
Am realizat o extensie din cărămidă cu izolație distribuită (Monomur), izolație de cânepă, căptușeală din plăci de fibre (benzi) de lemn (OSB), dar nu este neapărat verde. distribuitor în regiunea Paris. Și nu sunt de acord să plătesc prețuri care mi se par abuzive ...
De asemenea, am prevăzut recoltarea apei de ploaie în cererea mea de autorizație de construire, dar nu a fost încă realizată. Construirea cu produse „mai sănătoase” nu costă neapărat mult mai mult calculând totul.
Mult noroc.
Michel
0 x
leplo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 18/10/06, 20:11




de leplo » 01/02/07, 18:33

este clar că monomurul este scump, dar eficient, doar că am auzit că există un singur producător care face versiunea care reduce punțile termice, ceilalți producători fac monomurul, dar nu maximul :). Cea care ar fi cea mai eficientă din punct de vedere termic este marca înregistrată de o companie germană, modelul acestora putând fi recunoscut cu un x în secțiune (Prin urmare, pentru a preveni punțile termice). Cu voce.

Caramida monomur
http://www.fftb.org/tbffpr00.htm

Permiteți-mi să adaug că construcția de paie comprimată oferă o izolare mult mai bună.

: Cheesy: : Cheesy:
0 x
„Pentru că viteza sunetului este mai mică decât viteza luminii, unii oameni par strălucitori la început și apoi par stupizi”.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 68