Hotel ecologic și autosuficient în Madagascar

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
norbert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/01/05, 18:13

Hotel ecologic și autosuficient în Madagascar




de norbert » 16/05/07, 13:54

Permiteți-mi să mă prezint, mă numesc Norbert Randriamaitso
Am 27 de ani, sunt mixt francez / malgaș și lucrez în prezent la Barcelona în domeniul IT

Poartă :

Construiți un complex hotelier care să fie cel mai ecologic și autosuficient
Posibil
Și asta folosind resursele locale, astfel încât să fie cel mai mult
Posibil economic
În timp ce aveți confortul european standard
În Madagascar (fenerive-est)

Dobândit:
1 teren pe plaja de 1½ hectare (pentru complex)
1 parcelă de 1 hectar pentru plantarea fructelor și legumelor și metoda completă durere jean
Buget 25000 euro (știu că nu e mult ..)

situaţie:
Temperatura medie: 25 ° grade
Ploaie: 3.500 mm pe an
Umiditate: aproximativ 70%
(Comparabil cu Irlanda)
soare: mai mult de 2.000 de ore pe an
(Comparabil cu sudul Franței)


Organizare:
6 bungalouri în total (bază dură, perete de bambus, acoperiș Ravenala)
1 bar / restaurant central

3 direct în fața plajei
Resto
3 în spate

Să venim la energie:
Inițial am vrut să folosesc metoda jean pain, o grămadă de compost pentru fiecare 2 bungalouri
Ar fi permis să existe apă caldă și gaz pentru a opera un generator de gaz
Ce m-a determinat să mă răzgândesc:
Aparent, un generator alimentat cu gaz nu este ușor de găsit
Zgomotul pe care îl poate genera acest generator
Întreținere și inestetic

ENERGIE:

Bungalouri:
Cerința de energie electrică APROXIMATIV 2000 wh / d (bungalow mare)
1300 wh / d (bungalou mic)
3000 wh / d (restaurant)
Nu am primit încă un răspuns cu privire la dimensiunea unui panou care oferă acest lucru și prețul acestuia.
Și nu mai mult pe un sistem fotovoltaic / încălzitor de apă combinat (ceea ce mi se pare normal realizabil, deoarece sub celulele de siliciu se încălzește întotdeauna)


Turbină eoliană, încerc să evit, tocmai am vizitat-o ​​acum câteva zile
Cine m-a făcut să zgomot ca "Fe fe fe .."


APĂ:

(toaleta uscată este evident necesară)

deoarece plouă mult -> Recuperarea apei de ploaie
Problemă acoperișul verde este aproape peste tot pe insulă foarte simplu și foarte practic
Am văzut că nu este recomandat, dar nu am găsit motivele
(Este foarte posibil pentru mine să pun un acoperiș de tablă sub acoperișul verde)


Aici mă voi opri aici pentru moment

Aș dori să am deja părerile și comentariile dvs. cu privire la aceste soluții

PS: cărțile mele de referință sunt „metoda jean-pain” și „de la casa autonomă la economia solidară” de Patrick Baronnet

Vă mulțumesc pentru tine
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 16/05/07, 15:13

Pfiouuuu, un vast program pentru un buget redus.
Pe de altă parte, cred că forța de muncă locală nu ar trebui să fie prea costisitoare.
Acest lucru necesită alegerea soluțiilor folosind puține materiale și multă forță de muncă.

Cu o ladă, iată ideile pe care aș săpa dacă aș fi tu:
  • Utilizarea puțurilor canadiene pentru reglarea temperaturii în clădiri. Costă doar câteva conducte și un ventilator (alimentat de celule fotovoltaice?). Puteți chiar să luați în considerare ca bungalourile de pe plajă să vă conducă țevile în mare pentru a profita de puterea sa extraordinară de tampon termic (totuși nu este ușor să săpați nisipul sub apă). Puteți utiliza, de asemenea, această energie termică pentru a instala o pompă de căldură care să pompeze direct caloriile din mare (ați avea nevoie de un schimbător de apă de mare / apă proaspătă pentru a nu vă coroda PaC prea repede).
  • Utilizarea solarului pasiv pentru a evita orice alt sistem de încălzire.
  • Ca încălzitor de apă, puteți face cu ușurință încălzitoare solare de apă singur vopsind cutii în negru. Acest tip de încălzitor de apă se găsește într-o serie de apartamente cu servicii din Grecia, pe acoperișul bungalourilor. Bineînțeles, nu aveți apă fierbinte pentru un anumit timp, dar asta nu m-a deranjat personal când am testat. În cel mai rău caz, puteți completa circuitul cu un alt sistem de încălzire a apei.
  • În ceea ce privește energia electrică, ați aflat despre centralele electrice care produc electricitate din umflături? În caz contrar, dacă coeficienții de maree sunt importanți, ați putea lua în considerare o moară de maree: este suficient să faceți un dig care să delimiteze un bazin care se umple la maree și care este golit printr-o turbină pentru a produce electricitate.


Aici. Sper că acest lucru vă poate ajuta.

Dacă nu, ne puteți spune ce probleme pune recuperarea apei de ploaie în cazul unui acoperiș verde?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 16/05/07, 15:56

bonjour,

Pot să răspund la paragraful energetic:

În panourile solare fotovoltaice există o putere maximă de 100 W pe metru pătrat, valabilă timp de două ore pe zi pentru panourile fixe.
Deci, putem conta pe 300 Wh / J / m² soare de tip sud-francez
Pentru a relua datele:
Bungalou mare: 7 m² de panouri
Bungalou mic: 5 m²
Restaurant: 10 m²

Având în vedere cantitatea de panouri care urmează să fie instalate, putem estima prețul pe m² de panouri la prețul de achiziție de 500 Euro neinstalat.

Îmi pare rău dar suflați bugetul !!!
Mai ales că va fi necesar să instalați panourile, bateriile tampon și circuitul utilizatorului ....

Sper că această dimensiune „de pește” vă va face conștient de problema energiei ...

Obelix
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 16/05/07, 16:09

salut norbert

Mai presus de toate, nu puneți tablă sub falaffe, veți pierde toate avantajele sale de reglare termică.

filtrează-ți bine flota și nu-l face să bea wahazas : Lol: : Lol:

Un fénérif pentru apă fierbinte va fi suficient pentru a purta o țeavă din Madagascar, negru și negru; amintiți-vă să puneți (oricum) un bloc uscat, deoarece temperatura poate crește foarte mult în solar în această regiune.

pentru iluminat, unele panouri, baterii și diode; merge ușor.

problema pe care o veți întâlni este frigul pentru restaurant, vedeți partea frigiderelor cu trei căi (220 / 12v ȘI GAZ) sau apoi mergeți la ulei.

dacă vrei să stai în electricitate pe frigidere te vei ruina în panouri și în baterie.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/05/07, 23:18

Sunt de acord cu zac:

ușoară, este nevoie de foarte puțin: până la urmă, citind în pat în vacanță înainte ..... ce consumă ce? 60 W / h timp de o oră ?? (răspândit pe 10 ore de soare)

cea mai mare problemă este generarea de frig: mini bar în camere, cameră frigorifică în restaurant

puteți monta oricând magnete pe bicicletele apartamentului în sala de fitness :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
norbert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/01/05, 18:13




de norbert » 17/05/07, 10:34

Altfel îi pot face pe turiști să doarmă pe frunze de bananier
Sub frumoasa stea din Madagascar
Umor DSL ... : Cheesy:

Pentru restaurant:
Gătitul
Va fi realizat de aragazul solar în timpul zilei
(O asociație orfană le face în Antananarivo pentru 50 de euro fiecare)
Gaz noaptea (voi cumpăra butelii de gaz până când metoda completă de durere Jean va fi implementată pe celălalt site și o voi face cu biogaz)
3000 de euro zdrobitorul ... ai.
Am contactat sucursala Jean Pain din Mada (fiananrantsoa)
Cine face doar metoda de bază a durerii jean, adică doar pentru a avea compost
Am contactat în Belgia (Londerzeel)
Există zile de deschidere în fiecare sâmbătă a lunii, dacă îmi amintesc bine, dar au abandonat și producția de biogaz din cauza lipsei bugetului
Practic mă simt singur cu cartea mea despre producția de biogaz :strigăt:

Conversatia :
Va fi minim Voi încerca să operez în „just-in-time”
În rest intenționez să folosesc lactofermentare
Și în cele din urmă un frigider mic de clasă A ++
(Nu știam frigidere cu trei căi! Voi afla mai multe despre asta)

Note și întrebări:
Aproximativ cât a rămas apa caldă după apusul soarelui?

Electricitate din umflare -> nu Nu știu că voi întreba și voi vedea în ce măsură este aplicabil

Dacă nu, ne puteți spune ce probleme pune recuperarea apei de ploaie în cazul unui acoperiș verde?
Tocmai nu știu, am încercat să găsesc răspunsul pe net dar nimic clar
Cred că 2 cauze
Resturi de frunze -> dar Ravenala nu se sfărâmă ușor (diferită de paie)
Rata de absorbție -> dar având în vedere ce plouă va rămâne întotdeauna „profitabil”

Si Trebuie să fac fără energie fotovoltaică și eoliană ce soluții (cele + simple și profitabile)
(Motor Stirling, grup electrogen, etc.)?

Și nu va exista minibar în camere, din punct de vedere general, este destul de rar să le vezi în bungalouri în Mada
Va trebui să bem pumnul de cocos la restaurant : Mrgreen:

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 17/05/07, 12:52

Norbert a scris:(Nu știam frigidere cu trei căi! Voi afla mai multe despre asta)

Note și întrebări:
Aproximativ cât a rămas apa caldă după apusul soarelui?



salut

vede electrolux este cel mai bun preț de calitate (nu cumpără în Franța este triplul Portugaliei de exemplu).

prost izolat 12 ore, bine pe săptămână.

salut

PS: tocmai la timp este imposibil pentru mada, dacă doriți un serviciu „european”.
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 17/05/07, 14:38

Norbert a scris:Aproximativ cât a rămas apa caldă după apusul soarelui?


În centrul hotelului unde am mers pe insula Paros, încălzitoarele de apă erau simple cutii negre pe acoperișurile bungalourilor (sau, cel puțin nu părea mai evoluat decât atât) și, în În iunie, am avut apă fierbinte de la aproximativ 10 a.m. la 00 p.m.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
nofy
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 11/09/05, 21:08
x 1

Bungalouri în Madagascar




de nofy » 17/05/07, 22:57

Bună seara Norbert,
Cu bugetul dvs., cred că veți avea multe probleme să ieșiți din el. Încercați deja cele 3 bungalouri cu vedere la mare și restaurantul dvs. Faceți „lucrurile” bine dacă vreți să atrageți o clientelă și pentru asta toaletele uscate nu o cred .... Pentru curentul vostru, cu marea nu va funcționa, pentru că nu aveți maree în Fénérive . Uită-te puțin mai mult la partea unui grup de 5 kwa în GO (nu chinezesc), pentru că, dacă mergi într-o turbină eoliană, îți vei exploda bugetul. Acum, dacă doriți metoda Jean Pain, este posibil, dar trebuie să stăpâniți bine subiectul și, în acest caz, aveți nevoie de o unitate pe benzină (mai ieftină) cu o adaptare GPL. Pentru apa dvs. de ploaie, problema este să o recuperați, iar jgheaburile din partea de jos a bungalourilor, nu foarte frumoase !! dar aceasta rămâne o soluție bună, cu condiția ca apa să fie deviată la începutul fiecărei ploi, pentru a clăti acoperișul. Vedeți dacă puteți face o fântână. Pentru frig, mare mare problemă dacă nu aveți electricitate ... Una dintre soluții este congelatorul de petrol pe care îl puteți găsi doar în Tana, la Tana Confort, foarte scump (15 milioane FMG) și că trebuie să încercați pe loc, cu apă îmbuteliată, pentru că o dată la doi, nu este frig. Mult noroc.
Nofy (visul)
0 x
norbert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/01/05, 18:13




de norbert » 26/05/07, 02:03

Bună seara Nofy

"
Cu bugetul dvs., cred că veți avea multe probleme să ieșiți din el. Încercați deja cele 3 bungalouri cu vedere la mare și restaurantul dvs. Faceți „lucrurile” bine dacă vreți să capturați o clientelă și pentru asta toaletele uscate nu cred în ea .... ”
Îți înțeleg punctul de vedere
Am estimat comparativ pentru a analiza diferitele soluții pentru asta, se dovedește că este „economic” mult mai bine toaletele uscate de aceea am adoptat această soluție

„Pentru energia electrică, cu marea care nu va funcționa, pentru că nu ai maree la Fénérive”.
sunt de acord

"dacă intri într-o turbină eoliană, îți vei exploda bugetul"
Nu cred că merită mult, nu voi folosi turbina eoliană în complexul în sine, mai ales pentru gustul personal

„Acum, dacă doriți metoda Jean Pain, este posibil, dar trebuie să stăpâniți bine subiectul și, în acest caz, aveți nevoie de o unitate pe benzină (mai ieftină) cu o adaptare GPL”
așa cum ați văzut mai sus, am căutat ajutor, dar am găsit puțin, de aceea o să-mi fac griji în legătură cu asta

„Pentru apa dvs. de ploaie, problema este să o colectați, iar jgheaburile din partea de jos a bungalourilor, nu foarte frumoase !! dar asta este o soluție bună, atâta timp cât deviați apa la începutul fiecărei ploi, pentru a clăti acoperișul"
Am pus ecologia înaintea esteticii, ceea ce nu înseamnă că o voi neglija pentru toate acestea

„Pentru frig, mare mare problemă dacă nu ai energie electrică ... Una dintre soluții este congelatorul de petrol pe care îl găsești doar în Tana, la Tana Confort, foarte scump (15 milioane FMG) și că 'Trebuie să-l încercați pe loc, cu sticle de apă, pentru că o dată la două, nu este frig.
"
frigiderul solar de adsorbție pare a fi o soluție, iau legătura cu asociația elvețiană care l-a fabricat în acest moment pentru burkina faso

---
aici, de fapt, nu încerc să fac un mini-club med și tocmai din acest motiv este original și este o provocare, chiar și din punct de vedere financiar faptul de a avea un buget mic împinge să găsească soluții ecologice pentru dimensiunea umană "
Încerc să fac și să arăt că este posibil să avem un loc plăcut de locuit, păstrând în același timp mama noastră pământ, precum și portofelul
pentru toți cei care se simt bebeluși hrăniți cu o sticlă umplută cu uraniu și ulei pot avea un exemplu, o alternativă

Cred că am clarificat proiectul postându-l aici, acum voi intra în detalii despre soluțiile alese prin postarea în secțiunile corespunzătoare

Vă mulțumesc pentru tine
te voi tine la curent

Ps: Plec în iulie să mă întâlnesc cu arhitectul meu
deoarece viteza mare (128 k) abia a fost instalată în Mada pentru 80 de euro / lună :şoc:
Voi fi mai prezent pe net
Voi avea doar conexiunea mea analogică de 12kb :|
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 83