Sfaturi, opinii critice despre pereții verzi

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai

Sfaturi, opinii critice despre pereții verzi




de Willaupuis » 09/09/07, 16:49

hi toată lumea,

Anul viitor intenționez să izolez exteriorul casei mele cu un strat de 10 cm, cu toate acestea va trebui să fie acoperit cu o placare, iar problema apare, am căutat destul de mult pentru diferitele materiale existente și că costă o mulțime de bani și adesea instalat de profesioniști, ceea ce mărește costul.
pentru că îmi place să mă fac prieten îmi spune de ce nu faci un zid verde ,,, doar pe net găsim o mulțime de reclame, dar puțină experiență în construcția de sine pe acest tip de perete, atunci cineva una pe aceasta forum ai vreun sfat pentru mine

prietenul îmi recomandă configurarea:
perete => izolație (cu strung din lemn) => pâslă și placă din pvc micro-perforată BIPLEX => strângere => plasă dublă unde vor fi plantele.
găsim pe wiki diferitele stiluri de plante utilizabile, dar puțin în ceea ce privește construcția și costul în sine.

vă mulțumesc pentru răspunsuri, toți bineveniți sfaturi critice

Alex
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 09/09/07, 19:04

Arată foarte bine ca soluție, dacă totuși nu aduce prea multă umiditate.

Aveți deja câteva linkuri?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 12/09/07, 19:04

salut "elefant", ei bine nu am aproape niciun link, o mulțime de publicitate, dar foarte foarte puțin auto-construcție, de aceea am întrebat dacă cineva are experiență în domeniu pe acest site, ,,,, dar este adevărat că este neobișnuit ,,,, de sâmbătă voi fi în concediu așa că voi putea să aprofundez cercetările vă voi ține la curent cu rezultatele. @ Mai Mult
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
perete vegetal lolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/11/07, 20:51
Locul de amplasare: Yvelines - Franța

Re: Sfaturi, opinii critice pe pereții verzi




de perete vegetal lolo » 11/11/07, 20:58

willaupuis a scris:hi toată lumea,

Anul viitor intenționez să izolez exteriorul casei mele cu un strat de 10 cm, cu toate acestea va trebui să fie acoperit cu o placare, iar problema apare, am căutat destul de mult pentru diferitele materiale existente și că costă o mulțime de bani și adesea instalat de profesioniști, ceea ce mărește costul.
pentru că îmi place să mă fac prieten îmi spune de ce nu faci un zid verde ,,, doar pe net găsim o mulțime de reclame, dar puțină experiență în construcția de sine pe acest tip de perete, atunci cineva una pe aceasta forum ai vreun sfat pentru mine

prietenul îmi recomandă configurarea:
perete => izolație (cu strung din lemn) => pâslă și placă din pvc micro-perforată BIPLEX => strângere => plasă dublă unde vor fi plantele.
găsim pe wiki diferitele stiluri de plante utilizabile, dar puțin în ceea ce privește construcția și costul în sine.

vă mulțumesc pentru răspunsuri, toți bineveniți sfaturi critice

Alex


Bună willaupuis

Mi-am făcut primul perete vegetalizat.

Vă sfătuiesc să vizitați site-ul meu, veți găsi cu siguranță răspunsuri la întrebările dvs.

http://lolo.murvegetal.free.fr/

Veți găsi e-mailul meu acolo

@ +
Lolo
0 x
urbanflora
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/08/08, 15:32




de urbanflora » 29/08/08, 15:34

salut sunt designer de pereți verzi interiori și exteriori pentru profesioniști și persoane fizice

Prin urmare, vă trimit acest link pentru a vă informa www.urbanflore.com
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 29/08/08, 16:23

SUPERB

SIMPLU

MINUNAT

Eu vreau ! Eu vreau !

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 29/08/08, 18:17

Este grozav aceste pereți verzi, regret doar că sunt realizate pe substraturi sintetice, a încercat cineva cu un substrat polimeric mixt întărit cu cânepă sau alt produs cu o energie încorporată ușor mai mică?

O altă întrebare, pe ce site găsiți speciile potrivite pentru acest tip de experimentare, aș dori să pun câteva într-o verandă din Moselle ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 30/08/08, 19:43

Nu foarte variate, mesajele vânzătorului nostru de pereți verzi ... :?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 30/08/08, 21:30

eliminat
0 x
urbanflora
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/08/08, 15:32




de urbanflora » 31/08/08, 10:36

Îmi pare rău, trimiterea dublă merg pe toate site-urile de pe net la o viteză în care uneori nu-mi dau seama că am trecut deja ...

în caz contrar, pentru apa de irigare este faptul că este rezistentă la putregai, ceea ce motivează alegerea sa ca substrat

știind că un perete verde bine construit poate ține loc după moartea proiectantului său, după ce a purificat zona, fixând particulele de aer și purificând apa și știind că acest simț este el însuși un produs de reciclare din industria textilă, mi se pare că acest substrat este o alegere bună

Evident, dacă o pâslă rezistentă la putregai și reciclabilă îi vârtește vârful nasului!

(întrebare atât cu standardele HQE, cât și cu așteptările clienților din sectorul construcțiilor)

pentru plante practic toate sunt adaptabile, cu excepția anuale, dar nu există o listă pentru moment sau furnizor care să se specializeze.
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91