Legislație cu privire la rulote?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
drusila
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/07, 15:27
Locul de amplasare: Rennes

Legislație cu privire la rulote?




de drusila » 26/09/07, 15:41

Bună ziua tuturor,

Sunt nou la asta forum, deci sper că nu sunt în locul greșit pentru a posta întrebarea mea? Permiteți-mi să mă prezint pe scurt, sunt din Rennes și tocmai am moștenit un câmp, la o jumătate de oră de casă. De ani de zile încercăm să intrăm în bio, piață, încălzire etc.

Acest câmp este o oportunitate pentru noi să ne apucăm de grădinărit, să facem o grădină de legume, o livadă, un composter, toalete uscate etc., de fapt am dori să facem din el un fel de „a doua casă” pentru zilele însorite, sau ne-am putea creste legumele etc,,, dar pentru asta am avea nevoie de ceva care sa ne adaposteasca,,, si aici imi pun intrebari despre legislatie.

În mod ideal, întrucât acest câmp ne aparține, am dori să punem acolo o rulotă veche, sau chiar un șopron de grădină pentru unelte, și să putem locui acolo, sau măcar să ne adăpostim acolo iarna când plouă, dar „tu trebuie să tăiați copacii sau să plantezi răsaduri...

Dar cum rămâne cu legislația? Proiectul nostru este în întregime lăudabil, dar mă tem că primăria va avea o vedere slabă asupra acestui lucru? Pentru că un câmp, chiar dacă îl deținem, este în mod normal făcut pentru cultivarea porumbului, nu pentru a face o grădină de legume-livadă și a campa acolo,,, Am putea avea probleme dacă ne punem rulota acolo așa? :şoc: Nu prea știu unde să merg, așa că dacă cineva are vreo idee, mulțumesc anticipat.

Ajun.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 26/09/07, 18:08

Cred că vei găsi o parte din răspunsul la întrebarea ta. ICI
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
drusila
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/07, 15:27
Locul de amplasare: Rennes




de drusila » 26/09/07, 18:41

Vă mulțumim pentru răspuns,,, linkul este bogat în informații, pentru a vedea prin urmare,,,

Biz'...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 27/09/07, 09:08

Dacă doriți să instalați o casă mobilă pe teren privat, trebuie să solicitați autorizație de la primăria locală. În funcție de caz, unele primării eliberează autorizație de parcare pe o perioadă de maximum 3 luni, solicită cerere de autorizație de construire, supun instalația la taxe locale sau, de multe ori, refuză categoric instalarea. În plus, chiar și cu drept de stabilire de la primărie, serviciile DDE (Direcția Departamentului de Utilaje) pot pune în discuție instalația în orice moment deoarece acordul primăriei nu este o abatere de la reglementările în vigoare.


Wow.... asta ma face sa rad. Traduc: este interzis și chiar dacă ai voie, poți fi concediat oricând.
Întrebare: aveți vecini? Și se vede de departe?
0 x
drusila
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/07, 15:27
Locul de amplasare: Rennes




de drusila » 27/09/07, 10:48

Salut Toto,,,

Într-adevăr, acest text nu mi se pare foarte clar,,, sunt proprietarul unui câmp care a fost abandonat de ani de zile,,, așa că mai degrabă decât să las acest hectar de pământ, plănuiesc să-l cultiv, în mod organic, punând o rulotă acolo,,, nu voi cultiva acolo bombe, nici energie nucleară, nici OMG-uri, nu voi manipula nimic, și totuși deja simt că necazurile vor ploua când va veni am citit ca trebuie sa cereti primariei autorizatie pentru a va parca propria rulota pe teren propriu si ca in plus autorizatia nu poate depasi trei luni in cel mai bun caz,,, Proiectul meu este un fapt destul de sanatos, si totusi Simt că legile și statul, despre care vă reamintesc că este primul care ne pune energia nucleară în față, îmi vor face necazuri mie, micul proprietar al unei mici bucăți de pământ în mica ei rulotă cu puținul ei organic. gradina de legume, inca este un punct culminant!

Altfel, da, sunt câțiva vecini în apropiere, care au investit în ferme vechi pentru a le transforma în reședințe burgheze foarte boeme, și toți designer în interior,,, e un sat mic, dar la vreo zece kilometri de Rennes, și este mai degrabă invadat. de bogații Rennes care trebuie să fi găsit imobiliare interesante aproape de munca lor cu marele lor 4x4,,,

Așa că mă întreb dacă soluția nu ar fi să-mi așez rulota în mod discret la fundul câmpului, să o revopsesc în camuflaj și să o adăpostesc cu un borduș bun de bambus? Ce să nu faci pentru a fi liniștit acasă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/09/07, 10:59

Scuză-mă, drusila, dar „,,” ce este semnul de punctuație?

Vă face textele să nu fie foarte lizibile...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 27/09/07, 11:04

soluția nu ar fi să-mi plantez discret rulota la fundul câmpului meu

Ma gandeam la aceeasi solutie. Trebuie să respectăm legile. Dar nici tu nu trebuie să fii prost. Daca vine cineva sa te deranjeze, intreaba-l daca a declarat totul la cartea funciara.
0 x
drusila
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/07, 15:27
Locul de amplasare: Rennes




de drusila » 27/09/07, 11:48

Bonjour Christophe,

Este un defect de scriere, recunosc că îl lipesc peste tot pentru a-mi aerisi textele, îi spun „fără suspensie”, mă scutește de a folosi tasta „.”. deoarece acest buton este o glumă. Trebuie să concepe „,”, ca însemnând „...” Am crezut că diferența nu va fi evidentă, dar dacă v-a jignit ochii, vă rog să mă iertați...

Ajun.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/09/07, 12:10

Ok, asta am crezut si eu (inlocuind...) nu ca nu m-a socat dar stii ca sunt destui forum „scris prost” pentru a dezgusta vizitatorii: textul dvs. nu va fi, prin urmare, citit de vizitatorul pretențios...

Acum, dacă aveți o problemă tehnică cu cheia dvs., care face „." nicio problema, asta e un motiv suficient...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96