Construcție Adobe

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Kyos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 31/03/07, 15:53
Locul de amplasare: Rhône

Construcție Adobe




de Kyos » 30/10/07, 19:00

bonjour

Cunoașteți o construcție personală a unei case de chirpici unifamiliale?

mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/10/07, 22:14

Pentru cei ca mine care nu știu ce este pământul ciocănit: http://fr.wikipedia.org/wiki/Pis%C3%A9
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Kyos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 31/03/07, 15:53
Locul de amplasare: Rhône




de Kyos » 31/10/07, 11:03

bonjour

Într-adevăr, ar fi trebuit să specific că pământul ciocănit este aproape numai pământ. Definiția dată de Wikipedia:
Pământul împământat este un sistem de construcție monolitic în pământ brut compactat într-un cofraj (banchage).
Pământul împânzit se găsește și sub denumirea de „pământ brut”.

Pentru a vorbi doar de Franța, există multe ferme construite în chirpici în Dauphiné, în special ferme care datează de câteva secole și încă în stare excelentă. De asemenea, regret că fotografiile care sunt prezentate în ilustrarea diferitelor articole prezintă case în stare proastă, chiar lângă ruine, în timp ce există multe exemple de construcții în stare excelentă.

Cu câțiva ani în urmă, în Isle d'Abeau (Isère) a fost realizat un program de construcție pentru un district de case de chirpici individuale. În acest complex a fost construit în chirpici un turn de 5 etaje.

Acest material a fost și este încă folosit în toate părțile lumii. De exemplu, Shibam (Yemen), construit în secolul al XV-lea este un oraș de zgârie-nori încă locuit și activ și astăzi (http://www.chris-kutschera.com/Shibam.htm).

Pe lângă calitățile sale de izolare termică și fonică, acest material poate fi găsit cel mai adesea la fața locului și gratuit. Implementarea sa necesită multă muncă, mi se pare că această tehnică de construcție ar putea fi inspirată din timpuri străvechi (nu atât de străvechi, mai mult, era practicată încă înainte de ultimul război), unde un întreg sat s-a mobilizat pentru a construi o casă de noroi. Îmi amintesc o lectură în care s-a spus o astfel de abordare: satul a construit zidurile din chirpici și cadrul oferit de familie pentru o nuntă. Știu, abordarea poate părea utopică, dar ar putea găsi succes în asociații precum castorii.

Iată câteva referințe care vă vor permite să aflați puțin mai multe despre acest material și această tehnică de construcție;
http://www.inti.be/ecotopie/pise.html
http://fr.wikipedia.org/wiki/Terre_crue
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 31/10/07, 12:21

Bonjour à tous

Nu pot rezista plăcerii de a împărtăși cu voi aceste imagini ale Kasba marocane în Adobe. Majoritatea sunt din satul Ait Ben Adou și au o vechime de câteva secole. Cu un nenorocit de dodger afară, este „bine” înăuntru.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 31/10/07, 13:37

Didoui este frumos ... pare o competiție de castel de nisip (scara 1/1) !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Kyos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 31/03/07, 15:53
Locul de amplasare: Rhône




de Kyos » 02/11/07, 10:10

Da magnific.

Acest lucru ilustrează bine ce se poate face în Adobe. Chiar dacă este în Maroc ... și dacă mai este ceva timp ...

Aș dori, de asemenea, să am informații despre pământul tăiat în Franța și acum : Wink: . Dar, de asemenea, pe orice abordare a construcției vernaculare, atât în ​​sensul latin, cât și în cel francez (vezi definițiile http://fr.wiktionary.org/wiki/vernaculaire. În Adobe, dacă este posibil.

Mărfuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 02/11/07, 10:35

Nu, nu sunt conștient de nicio casă recentă de chirpici individuale și totuși locuiesc vizavi de Bresse, fie că este vorba de departamentul Ain sau Saône et Loire, nu lipsesc fermele de chirpici, dar sunt vechi și deseori în sărăcie condiție.

Acestea fiind spuse, asta nu înseamnă că nu există.

Un mic link pe subiect. (chiar dacă este în Germania :? )
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Avatar de l'Utilisateur
Kyos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 31/03/07, 15:53
Locul de amplasare: Rhône




de Kyos » 07/11/07, 16:42

bonjour

Poftim aici un exemplu de construcție din pământ relativ recentă (încă pe la începutul anilor 80).

Documentul prezintă întregul proiect, adică 46 de case terasate, împărțite în 10 blocuri. Potrivit insulelor, punerea în aplicare a materialului de pământ este declinată în mai multe moduri: pământ împânzit (o majoritate), cărămizi de noroi, pământ împins cu ramă de lemn, pământ / paie.

Documentul (62 de pagini în Word) poate fi descărcat. Acesta descrie întregul proiect, de la cereri de oferte până la finalizare. Arată totalitatea unei abordări raționale și moderne a construcției de pământ.

Singurul meu regret este că nu pot găsi documente similare cu privire la construcția de sine.

PS: abordarea prezentată se referă la un proiect important în cadrul instituțiilor locale (HLM, comunități ...) pentru o cerere de oferte. Acest lucru justifică greutatea sa. Fără îndoială, o abordare individuală va fi mai ușoară :| .
0 x
Arnaud M
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 132
Înregistrare: 31/08/05, 18:34
x 2




de Arnaud M » 21/07/12, 22:34

Singura problemă cu pământul ciocănit este scurgerile de apă de pe acoperiș care topesc peretele sub scurgere în câteva luni.

Pentru inundații temporare, rezistă bine, adesea scaunul este realizat din pietre rotunde și var cu plăci rotunde deșeuri încorporate, foarte rezistente ca un perete (dată fiind dificultatea pe care am avut-o să o demolăm). Adobe, pe de altă parte, o fericire pentru care să mori ...
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423




de jean.caissepas » 22/07/12, 13:04

Arnaud M a scris:Singura problemă cu pământul ciocănit este scurgerile de apă de pe acoperiș care topesc peretele sub scurgere în câteva luni.

Pentru inundații temporare, rezistă bine, adesea scaunul este realizat din pietre rotunde și var cu plăci rotunde deșeuri încorporate, foarte rezistente ca un perete (dată fiind dificultatea pe care am avut-o să o demolăm). Adobe, pe de altă parte, o fericire pentru care să mori ...


Confirm acest lucru, pământul ciocănit susține ploaia lateral, dar nu de sus, deoarece umiditatea pătrunde adânc și „putrezește” limita. Pe partea laterală a pereților, vântul și soarele usucă rapid chirpiciul care devine din nou tare (deoarece conține argilă).
Părinții mei locuiesc într-o veche fermă de chirpici din 1890, care rămâne în stare foarte bună.
ciudat, această casă a fost tencuită pe toate părțile, cu excepția nordului.
Prin urmare, se pare că tencuiala (veche) a menținut prea multă umiditate pe fața nordică și de aceea strămoșii mei nu au făcut-o sau când nu aveau suficienți bani pentru a tencui toate părțile casei.
lucrările de construcție au durat 4 ani pentru întreaga fermă, inclusiv mai mult de un an pentru casa de locuit. Materia primă extrasă la fața locului (lemn și pământ).
70cm deasupra solului fundații "beton" (mai mult de 2m sub sol, deoarece pivnița îngropată sub casă pentru a depozita producția de vin.
ferestrele și ușa exterioară sunt înconjurate de 4 blocuri de pietre pentru a reține chirpiciul.
Pereții au o grosime de 70cm în partea de jos și 45-50cm în partea de sus (8m).
Au fost realizate în straturi de aproximativ 140cm, separate prin mortar.
În interior, podele și scări din lemn (stejar).
Această casă este situată în Nord-Isère, care conține o mulțime de acest tip de casă, deoarece pământul este argilos-calcar și există foarte puține pietre mari pentru a construi case.
Casă răcoroasă vara datorită unei inerții termice deosebite legate de grosimea pereților și a pământului împânzit.

În Insula Abeau, o subdiviziune a fost construită în chirpici în urmă cu mai bine de 10 ani, ca experiment pe case cu consum redus de energie.

Pot oferi fotografii cu clădirile din chirpici ale părinților mei dacă unii oameni sunt interesați.
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105