Întrebări despre indicele de reducere a sunetului

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Întrebări despre indicele de reducere a sunetului




de bham » 10/04/08, 11:54

Doar ca să vorbesc despre poluarea fonică, lansez un apel către cei mari ai forum, eventual acustician pentru că vâslesc puțin.
Ei bine, as vrea sa stiu daca valoarea indicelui de reducere a sunetului creste pe masura ce zgomotul creste sau invers?
Vad de exemplu pe acest site http://www.wicona.fr/fileadmin/Files/pv ... 0E-2-1.pdf
Că indicele Rw crește în același timp cu frecvența zgomotului.
Dar cu cât frecvența crește, cu atât suntem mai mult în înalte, nu?
Dacă este adevărat, ce înseamnă asta? că sunetele înalte sunt mai puternice decât sunetele joase sau dimpotrivă?
Asta dacă există un suflet bun care să mă lumineze...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/05/08, 00:51

Aparent, asta inseamna ca echipamentul testat (glazura Saint Gobain) are performante optime in ceea ce priveste atenuarea in jur de 2000 Hz.

Având în vedere că spectrul sonor trebuie să meargă de la câteva sute de Hz la aproximativ 15-20 kHz, cred că nu este surprinzător (sau chiar studiat pentru! : Mrgreen: )

Acest lucru nu indică în niciun caz „puterea” sunetelor în funcție de frecvență...

Pe de altă parte, geamul permite trecerea sunetelor foarte joase (o problemă de dimensiune?) și într-o măsură mai mică la înalte.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 08/05/08, 11:02

Mulțumesc Lumberjack pentru acest subiect și pentru răspunsul tău (văd că suplini absența ta :D ).
De fapt ma gandesc la achizitionarea unei ferestre de acoperis si ca de obicei cand vine vorba de gasirea si/sau compararea datelor tehnice, dealerii lipsesc.
Prin urmare, compar două ferestre Velux, una cu geam dublu „confortabil” și una cu geam triplu.
Comparație din punct de vedere al izolației de iarnă și vară, din punct de vedere al luminozității și din punct de vedere al izolației fonice.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 08/05/08, 16:59

Am lucrat cândva într-un birou de proiectare acustică, dezvoltând echipamente speciale de măsură, în special pentru săli de spectacol.

Practic, indicele R este proporțional cu produsul dintre masă și frecvență.Deci este normal ca acest indice să crească cu frecvența și să scadă odată cu ea pentru un anumit material pe unitate de suprafață. (Vezi legea masei si legea frecventei)

Geamul dublu sau triplu va izola (acustic) puțin dacă geamul este subțire, masa lui este cea care contează în principal, deci grosimea geamului. Un rol joacă și spațiul dintre geamuri.

Acustica este o știință foarte prost înțeleasă care face pe oricine să spună ceva. Este absolut normal ca un vânzător să nu știe nimic despre asta. Vânzătorii de izolație nu fac diferența între izolația termică și izolația fonică, chiar dacă nu au nicio legătură între ele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 15/05/08, 00:07

Maximus Leo a scris:[...]Vânzătorii de izolație nu fac diferența între izolația termică și izolația fonică deși nu au nicio legătură între ele.
Nu sunt neaparat de acord cu asta...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 15/05/08, 09:30

Bucheron a scris:
Maximus Leo a scris:[...]Vânzătorii de izolație nu fac diferența între izolația termică și izolația fonică deși nu au nicio legătură între ele.
Nu sunt neaparat de acord cu asta...

Nu sunt de acord cu ce? Poate m-am exprimat gresit. Prin „vânzători” mă refeream la cei din Casto sau din altă parte care în general nu au pregătire în acustică.
0 x
Fonotonă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/05/08, 19:46

Re: Întrebări despre indicele de reducere a sunetului




de Fonotonă » 16/05/08, 20:15

salut
Am citit mesajul tau si vad ca pari foarte confuz.

Curba prezentată în raportul de testare acustică corespunde atenuării acustice pe banda de frecvență a produsului.
ca și în cazul oricărui material, atenuarea acustică crește odată cu frecvența. Este normal, fizica este așa.
Aceasta înseamnă că, cu cât înaltele sunt mai mari, cu atât izolarea fonică este mai bună.

Cel mai simplu mod de a evalua performanța ferestrei este să te uiți la indexul RA,tr. acesta este indicele general de reducere a sunetului în comparație cu zgomotul din traficul auto. Pe acest criteriu veți putea compara diferitele ferestre.
acolo ai 38 dB ceea ce este deja foarte bun. Totul depinde de zgomotul ambiental din casa ta. dacă ești la țară, este supradimensionat, cu excepția cazului în care nu-ți place să auzi zgomotul exterior. într-un mediu urban, este bine potrivit, cu excepția cazului în care treceți direct cu vederea infrastructura majoră.

la capitolul geam, ai geam foarte bun: laminat dublu acustic cu decalaj de aer (sau gaz) de 20 mm.
să știți că grosimea lamei de aer afectează termic, dar nu și acustica.
grosimea geamurilor, si faptul ca sunt laminate sau nu, afecteaza performantele acustice.

VOILÀ
la dispozitia ta !
0 x
Fonotonă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/05/08, 19:46




de Fonotonă » 16/05/08, 20:26

Bucheron a scris:Aparent, asta inseamna ca echipamentul testat (glazura Saint Gobain) are performante optime in ceea ce priveste atenuarea in jur de 2000 Hz.

Având în vedere că spectrul sonor trebuie să meargă de la câteva sute de Hz la aproximativ 15-20 kHz, cred că nu este surprinzător (sau chiar studiat pentru! : Mrgreen: )

Acest lucru nu indică în niciun caz „puterea” sunetelor în funcție de frecvență...

Pe de altă parte, geamul permite trecerea sunetelor foarte joase (o problemă de dimensiune?) și într-o măsură mai mică la înalte.


Vă rugăm să rețineți că ceea ce este testat este o fereastră franceză Wicona echipată cu geam SGG, și nu geamul în sine.
curba are o „gaură” la frecvențe joase (125 Hz) și o „denivelare” la frecvențe înalte: acest lucru este complet normal. este la fel pentru toate geamurile și toate ferestrele.

fereastra franceză lasă basul să treacă mai mult decât înaltele, dar fizica este cea care dictează asta. nu poate fi ajutat. nu există nicio „problemă” anume.
dar ai dreptate in privinta dimensiunii, pentru ca cu cat geamul este mai mare, cu atat este mai putin eficient in izolarea fonica la frecvente joase.

a+
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Întrebări despre indicele de reducere a sunetului




de Maximus Leo » 17/05/08, 15:03

Phonotone a scris:știți că grosimea lamei de aer afectează termic dar nu si la acustica.

Este un fapt că cu greu vei auzi o diferență între un spațiu de aer de 20 mm și unul de 30 mm și că grosimea geamului va juca un rol mai important. Absolut. Dar a spune că „grosimea lamei de aer nu afectează acustica” este complet fals, scuzele mele.

Mai degrabă decât un discurs lung, am copiat un extras din „Que-sais-je” de René Lehmann: „Acustica clădirilor”. Aceasta este cea mai folosită carte despre acustică și este ușor de găsit. Se poate citi: "indicele mediu de izolare fonică a două geamuri identice, fiecare cu grosimea de 2,5 mm, este de aproximativ 30 dB atunci când sunt foarte aproape unul de celălalt; creste la 40 dB daca sunt separate de un spatiu aerian de 10 cm si ajunge la 50 dB pentru un spatiu aerian de 35 cm..."
0 x
Fonotonă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 16/05/08, 19:46

Re: Întrebări despre indicele de reducere a sunetului




de Fonotonă » 17/05/08, 20:18

Maximus Leo a scris:a spune ca „grosimea lamei de aer nu afecteaza acustica” este complet fals, imi cer scuze.


da sigur daca pui 10 cm intre 2 geamuri vei avea o imbunatatire acustica. la fel de mult pentru mine.

ceea ce spuneam se referea la ramele de sticlă obișnuite (sau cel puțin pe cele despre care sunt conștient) și unde distanța merge de la 4 sau 6 mm la 20 sau 24 mm.
în mod clar, o fereastră de bază 4/6/4 are aceleași performanțe acustice ca o fereastră 4/12/4, 4/16/4 sau 4/20/4.

a+
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 96